..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilge kişi her şeye şaşan kişidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Aysun Güven
14 Şubat 2013
Zeus'un Kızı; Sevgiler  
Aysun Güven
Bense bir gün karşımdakini anlamaya çalışmak yerine, kendimin anlaşılmasını beklemeyi deneyeceğim. Bunun için ne kadar yaşlı olursam olayım. AG


:EGH:
“Güneş sisteminin, oluşumuna dair ilk bilimsel teori “Bulutsu Teorisi” dir. Bu teoriye göre, Samanyolu Galaksisi’nde yer alan büyük bir gaz ve toz bulutunun bir kısmı, kütle çekiminin etkisi ile zamanla yoğunlaşarak Güneş’i ve diğer gezegenleri oluşturmuştur. Yıldızımız, yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşında ve şu an ki kütlesi de yaklaşık 5 milyar yıl daha parlamasına yeter “Tübitak
Bir başka deyişle sevgi üretecek, 500 milyon yıllık zamanımız daha var. Ne kadar üretken bir toplum olduğumuzu belirtmeye gerek yok. Üretirken tükettiğimizi, bir daha üretemeyeceklerimizi bile, korkmadan savurduğumuzu. Sevginin, sadece sevgililer için olmadığı bir gün için yazmak istiyorum. Mesela sevginin ateşli bir öpücükle, başlayıp, gök gürültülü, sağanak bir romantizmin, nikah masasına kadar uzanması, el elele tutuşmadan an geçirmeyen, öpüşmek için her fırsatı değerlendirmekten çekinmeyen bedenlerin, aynı eve tıkıldıklarında, iki ayrı cumhuriyet gibi yaşamaya çalıştıklarından. Mesela, bir annenin, bütün bir ömür boyu beklediği, o müthiş dokuz ayın sonrasından, kucağına aldığı kendinden olma, küçük bedenden ve bir süre sonra, onu havalara uçuran bağımlılığından bıkmasından . Ya da kiminin taklit ettiği, övündüğü nice babası varken, bir diğerinin, kendi öz babasını dilim dilim doğrayacak kadar delirmesinden.
Hangisini seçerseniz seçin, sevgi göreceli olduğu kadar, evrensel bir yanı da vardır tabi ki. Onun bu olumsuz yönleri ile hiç karşılaşmamış insanlar da vardır. Mesela bebekler çoğu öpücüklere boğulur, yaratılan pempe ve mavi tüllerin içinde havalara atılırken, tek kötü koku altlarına yaptıkları zaman hissedilir. Peki bir insanın sürekli sevmesi nasıl sağlanır? Ta ki kendine kötülük yapanı bile nasıl sevebilir ? Ya da buna gerek var mı ? Her insanı sevmeyebilirsin. Bu bir gereklilik değildir. Özellikle işyerleri ve aile ilişkileri için bu geçerlidir. Aynı kandan gelmiş nice insanın, birbirini düşünmeden hareket ettiği, işyerlerinde ise, empati eksikliğinden kaynaklanan, sevgisizliğin herkese mal edilmesine kadar varan bir yargı, elbette kimseyi bir yerlere taşımaz, aksine mutsuzluk virüsünü yayar. Maalesef ki bunu önlemenin yolu da, buna sebebiyet veren insanın, kendisine düşmektedir yine. Bu bir toz olsaydı elektrik süpürgesi ile temizlenir, bir arıza olsaydı ustası ile tamir olur, bir hastalık olsaydı ilaç ile ……geçebilirdi. Ama, insan eliyle ortaya çıkan, mutsuzluğun giderilmesi, yine kendisine kaldığından durum hiç iç açıcı değil.
İnsanlar beğendiği şeyi severler. Ya beğenmediklerini onlardan nefret mi etmeliler ? Bu ayrımcılıktan başka ne olabilir ki? Beğenilerin, bu kadar çeşitli olduğu günümüzde, beğenilmeyene saygı duyulmalı. İçimizdeki sesin beğenisine, kulak asmadan kıskançlık ruhuna bürünmek de tehlikeli. Sevginin taklidi ise en şüphe götürmez öldürücü tekniği.
Bense bir gün karşımdakini anlamaya çalışmak yerine, kendimin anlaşılmasını beklemeyi deneyeceğim. Bunun için ne kadar yaşlı olursam olayım. AG
SevgilerSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Bir Varmış Bir Yokmuş
Zeus'un Kızı;usanmaz Aşık,insan
Zeus'un Kızı; Sevgiler

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Sevgili Virüs
Zeus'un Kızı; Hamam'da Deprem
Zeus'un Kızı; Gelecek Gelmeyecek
Zeus'un Kızı; Çaresiz
Zeus'u Kızı.; Mini Boşluğa Karşı
Zeus'un Kızı; Evreka
Zeus'un Kızı; Sevgili Virüs
Zeus'un Kızı; Gidiyormuş Gibi Durmak
Zeus'un Kızı; Film Kopmadan
Zeus'u Kızı.; Sivil İtaatsizlik ve Çiçek Devrimleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Irmak [Şiir]
Kara Mizah [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Aysun Güven, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.