..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilen sever. -Leonardo da Vinci
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Selin Araç
20 Nisan 2012
Ulaşılan Düşünce  
Selin Araç
Parçalanan ve yeniden birleştirilen, vadesi dolmuş ya da yeni elde edilen.. Olması istenen, her karşılaşmada içinde iz bırakan... "Ben bunu istiyorum" denilebilecekse, kendine kattıkların neler ise bunlar akla geliyor ister istemez. Bir huzursuzluk, endişe, bunalım ve korku yaratan durumla yüzgöz olunduğunda daha önce kendine düşünce anlamında hangi sinyalleri verdiysen, yine onlar çıkıyor yoluna.. Başka türlü bir çözüme inanmak ve ulaşmak zor oluyor. Alışkanlık vazgeçilmesi zor bir o kadar da bilindik bir durum.


:BCIE:

Parçalanan ve yeniden birleştirilen, vadesi dolmuş ya da yeni elde edilen.. Olması istenen, her karşılaşmada içinde iz bırakan... "Ben bunu istiyorum" denilebilecekse, kendine kattıkların neler ise bunlar akla geliyor ister istemez.


Bir huzursuzluk, endişe, bunalım ve korku yaratan durumla yüzgöz olunduğunda daha önce kendine düşünce anlamında hangi sinyalleri verdiysen, yine onlar çıkıyor yoluna.. Başka türlü bir çözüme inanmak ve ulaşmak zor oluyor. Alışkanlık vazgeçilmesi zor bir o kadar da bilindik bir durum.


Olması gereken bir şey meydana geldiğinde eğer mutsuzluk, hayal kırıklığı yaratıyor ise bunu ortaya çıkaran algılama ve nedenlerin dökümü yapılabilir. Amaç ve hedefler, doğru ve istenilen yönde belirlendiğinde bunlara ulaşabilmeyi sağlayan yollar öngörülebilir.


"Bu beni üzüyor!" "Tahammül göstermekte zorlanıyorum!" diyorsak bir duruma ve çözümlemek mümkün görünmüyorsa, düşüncelerimizi inceleyebilir ve engelleyicileri adrarda ortaya dökebiliriz.


Yaşamın amacı mutlu olmaksa eğer, kendi varlığına gereken özeni göstererek ve ileriki zaman için zihnini, ruhunu, bedenini besleyip, koruyup, yeni durumlara uyum sağlayarak çok yol katedilebilir.


O değişmeli ya da ben değişmeliyim türünden düşünceler ve bunların gerçekleşmesi isteği, insanın üzerinde stres yaratabiliyor. Değişimden ziyade uyum sağlamaya çalışmak, kendinden yersiz bir enerji gidişini engelleyebiliyor. Yaşamak; seçimler, algılar, kararlar, mutluluk, deneyimler, yaklaşımlar vb. üzerine kurulu ise bunları belirleyecek faktörler nelerdir konusu üzerinde düşünüp, yeniliklere açık olunabilir.


Aklınıza yaşadığınız olumsuz bir olayı getirdiğinizde, onun başka türlü gerçekleşemeyeceğini, dersler çıkarılması gereken bir sonuç olduğunu, yeni, kullanılmamış ve mutluluğu önünüze koyacak bir sürece neden olduğunu düşünmek, sorunların fazla önemli olmadığı, mücadele ve yeni yaşam biçimlerine aracı olduğunu gösterebiliyor.


Sorun olarak algılanan şeylerin, öyle algılandığı için sorun olduğu ve olumlu değerlendirme yapıldığında bir geçiş süreci sağladığı farkedilebiliyor.


Mutlu olmak bir sonuç ise eğer, bunu sağlayan da insanın kendisi... Uçsuz bucaksız düşünce evreni, seni buraya taşıyor. Seçimler yönünü belirliyor ve yeni bir iklimde yaşatıyor.


Bu da bir sonuç ise!..

.Eleştiriler & Yorumlar

:: geç okunmuş bir yazı
Gönderen: Ahmet Odabaş / , Türkiye
17 Nisan 2017
geciken benim. tekrar okuyacağım. düşüncenin sınırı yok. mutlu da eder, hasta da...iyiyi ve doğruyu seçmek bize kalmış
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dehliz [Öykü]
Gizemli Yedi Canavar ve Büyük Savaş! [Öykü]
Labirentteki Büyük Sır! [Öykü]
Doruk Noktası [Öykü]
Güçlü Zamanların Yorgun Yaratıcısı [Öykü]
Heyecanın Sarsılmaz Doruğu [Öykü]
Umut Işığı [Deneme]
Gizli Sarmal [Deneme]
Devasa Hareket [Deneme]
Renklerin Dansı [Deneme]


Selin Araç kimdir?

İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları, Halkla İlişkiler bölümünden mezunum. On seneden fazla zamandır yazarlık yapıyorum. İstanbul Kültür Üniversitesinin internet sitesi Kentometrede deneme yazarlığı yaptım. . Seçtiğim konuları, psikoloji, kişisel gelişim, felsefe, mizah ve edebi açıdan yorumladım. İnsana dair insanı tanımaya, kendini tanımaya ve anlamaya yönelik konular, başarılı, mutlu bir yaşama ulaşma yolları, bireysel ve toplumsal sorunlarla ilgili yazılar yazdım. Denemeler dışında şiir yazarlığı ve alanında başarılı ve tanınmış kişilerle çeşitli söyleşiler yaptım. Bir süre haber sitesinde köşe yazarlığı, uzun süredir de blog yazarlığı yapıyorum.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Selin Araç, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.