..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes aynı notayı söylediğinde uyum elde edilmiş olunmuyor. -Doug Floyd
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > Kâmuran Esen
18 Şubat 2004
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?  
Kâmuran Esen
Sevgili izedebiyat yazarları! Yüzlerce şair ve yazarın eserlerinden oluşan bu yıllığı hiç merak etmiyor musunuz?


:EJBI:
Merhaba Arkadaşlar;

Benim bir huyum var; üstüme vazife olmayan işlere karışmak gibi. Bu huyum yüzünden başıma gelmedik kalmıyor. Herşeye burnumu sokmakla, her davulun önünde oynamakla, herşeye maydanoz olmakla, çizmeyi aşmakla, eski köye yeni adet getirmekle suçlanıyorum. Olsun! Ne diyor T.Fikret: “ Hak bildiğin yolda yalnız gideceksin.”

Bir lokantaya gittim diyelim. Yemeğimi yedikten sonra, lokanta hakkındaki görüşümü mutlaka söylerim. Memnun kaldıysam teşekkür ederim. Memnun kalmadıysam, şikâyetimi söylemezsem çatlarım. Bir gün çok modern bir tesiste, yemek üstüne kahve istediğimde. ”Türk kahvemiz yok hanımefendi,” yanıtını aldım. Dedim ki görevliye: ” Milyarlar yatırıp bu tesisi yapmışsınız. Üç- beş kuruş verip bir cezve, altı fincan, bir paket kahve alamadınız mı? ” ....Söylemesem bana dert olacak. En iyisi söyley’im de onlara dert olsun.Yolda yürürken sokağa tüküren birini mi gördüm, hemen kendisini uyarırım. Gazetede okuduğum köşe yazarlarına, ikide bir ileti gönderirim. Yazıları hakkındaki düşüncemi söylerim.

Kısacası; adına ister duyarlılık deyin bu huyumun, ister üstüne vazife olmayan işlere karışmak deyin. Ben yaptıklarımın doğru olduğuna inanıyorum . Çünkü bu davranışları göstermekteki amacım, bazı yanlışların düzelmesine katkı bulunmak. Sayın Demirel’in dediği gibi ,“ Kendim için bir şey istiyorsam, namerdim.”

İzedebiyat Yıllığının ilgi görmediğini öğrenince, bu konuda yapmam gereken birşeyler olmalı diye düşündüm.Yıllığı okuyan, tadına varan, çok beğenen biri olarak; yıllıkla ilgili bir yazı yazmaya, okuyuculara ve özellikle izedebiyat yazarlarına, yıllıktan almak için çağrı yapmaya karar verdim.

Sevgili izedebiyat yazarları! Yüzlerce şair ve yazarın eserlerinden oluşan bu yıllığı hiç merak etmiyor musunuz? Sitede beğenerek izlediğiniz yazarların eserlerinin her an elinizin altında bulunmasını istemiyor musunuz? Yok pahasına satılan yıllığa verilen emeğe sahip çıkmayı, yıllığa emek verenlere destek olmayı istemiyor musunuz? Yok pahasına diyorum ya, gerçekten yok pahasına satılıyor. Bakın bunu bir örnekle ispatlayayım size: Elimde bir şiir kitabı var. Her biri en fazla sekiz - on satırlık altmış şiirden oluşmuş bir kitap...Sayfalarının yarısı boş bir kitap...Hatta bazı sayfaları tamamen boş bir kitap.... Yıllığın kapasitesinin – kaçta biri desem ki - yirmide biri bile değil. Bu kitap 5 milyon lira.........Gerisini siz düşünün.

Tüm izedebiyat yazarlarını bu yıllıktan almaya davet ediyorum. Hangi hak ve hangi sıfatla mı? Üç yıldır izedebiyatı izleyen, buradaki yazarları okuyarak kendini geliştirmeye çalışan, emeğe saygı duyan bir kişi olarak. Bunlar yetmez mi? Zaten söylemiştim yazımın başında. Üstüme vazife olmayan işlere karışmasam duramam. Bu benim huyum.

Sevgili izedebiyat yazarları! Bir yıllık alır mıydınız?
Tavsiye ederim...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atatürk'ü Anlatabilmek

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir Erkeğin Birkaç Eşinden Biri Olmak
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.