..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mektubum sanırım fazla uzun oldu, çünkü daha kısa yazmak için yeterince vaktim yoktu. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > ELCiN ORHAN
3 Ekim 2003
Sonbahar Sükütu  
ELCiN ORHAN
Konuşmak istiyorum senle, gözlerinin içine gözbebeklerine baka baka konuşmak, Sussam bile konuşmak istiyorum


:EGII:
 Eriştiğin yerlerde dilerim hayat daha güzeldir. Bırakıp gittiğin bu diyarların hiç mi hiç tadı yok, sensiz  geçen zamanın eksilttikleri o kadar çok ki fazlalaşan sadece hüzün.Sonbahar sükutu hakim şehirde bu gün, gönlüm suskun, dilim suskun, bakışlarım suskun, günün bu saatinde kuyruğunu kaldırmış parmak uçlarında balerin gibi dolanan kedi bile miskin ne gelip sürtünüyor duvara, ne boğuşuyor kendiyle, o bile kelebek kovalamak yerine kıvrılıp yatmayı tercih ediyor.  Beni miskinliğe imrendiren şu kediden mi geliyor ki  bu ağırlık. Ağlamaklı yüzüme alıştım, artık yabacı gelmiyor üç yıl, üç aydır çoğunlukla böyle bakıyor bu bezmiş yüz bana. Başımı yastığa koyar koymaz uyuyabilirim gibi geliyor. Ama geceye bile söz vermiyorum uyku için. Yavaş yavaş kızaran havayla başlıyor yine içimde ki uzun hava...
    Bu gecede önce dualarım seninle olacak, sonra keşkelerim isyana sürükleyecek beni,karma karışık değil mi? ellerini göğe açıp dua eden de benim, günah olduğunu bile bile feryat figan bağıra çağıra isyan edende ben. Bitkisel hayatımım da yaşadığıma dair tek belirti ama bu an..Yeni hüzünlere devretmedim seni en büyük hüznüm dönülmez gidişin.En büyük sevda sende kaldı ve yarım kalan pek çok şey senin gidişinle başladı. Bıçağın keskin ucunda yaşamıyorum artık tehlike, heyecan eksik hayatım yavan.
    Güz geldi yine zor olacak uzayan geceleri tüketmek. Kaderim hep yalnızlık olsaydı daha mı az acı çekerdim sence? Uzun gecelerde uzun bulmacalar çengelin daha çengellisi,  âmâ doğan, sonradan kör olana göre daha mı şanslı. İkisi de görememe acısını yaşar ama... biri güneşi, denizi, çiçeği, anasını hiç görmemiş olmanın acısını, biri bir zamanlar gördüğü şeyleri şimdi görememenin özleminin acısını..  Hiç bilmediğin bir şey özlenir mi? Yine karıştım kendime yine karıştım özleminle çöz beni çözebilirsen.. Kendimden kurtulmak için yine sana sarılıyorum, çerçevenin içinden o kadar güzel bakıyorsun ki ben seni görüyorum ya sen... Hangimiz daha çok sancılı yaşıyor bu özlemi?
      Yine çıkardım çerçevenin içinden seni, sanki bir şey değişecek çerçeve içinden dışına, o kadar uzaksın ki, bu resmin yakınlığına inat. Yine uyumaya hazırlanıyorum, hep hazırlanıyorum hep niyet ediyorum ama... Kendiliğinden gelmedikçe hiçbir şey ben başlamıyorum. Çağırmadan gelen tek dostum kaldı hüzün ve sen gittikten sonra hiç çağırmadığım aşk bir defa çaldı kapımı, ben bin pişmanlık, bin ihanet hissederek yinede aldım tenden içeri. Yanılmışım Aşk değilmiş meğer umut avcılığıymış... O söyledi.
Leyla dan Mecnun dan Arta kalanı da biz tüketmişiz demek ki..
Konuşmak istiyorum senle, gözlerinin içine gözbebeklerine baka baka  konuşmak, Sussam bile konuşmak  istiyorum. Gözlerimi hiç ayırmadan yüzüne bakmak, ilk görmüşüm gibi seni incelercesine bakmak istiyorum yüzüne. Sen yine “annem gibi bakma öyle” derdin. Demek ki Annenle eş severmişiz seni dile kolay Candan Candın Cana Can.
     Üst kirpiklerimin biri bile birleşmeye niyetli değil alttakilerle, bir nezaket icabı yumuyorum, bir umut uyku mayası tutarsa alır beni koynuna, çabuk biter bu gece diye... kalan sensiz bilmem kaç geceden birini daha tüketme çabası ile yumuyorum gözlerimi. Zaten bahane arıyordum uyumamaya işte bahanem yağmurda başladı. Toprağa, betona, çatıya, yaprağa düşüyor damlalar arkası arkasına çıkardığı ses başka,  sonrasında ki bu koku bambaşka....
    Böyle deli yağınca yağmur böyle toprak kokusu huzuru doldurunca içime hep senli günlerden sahneler düşüyor hayallerime ve işte yine 5-10 saniyelik bir sahne sene 1997 den kalma, gülüyorum şimdi biliyor musun? gülümsüyorum bir daha senle hiç bir sahneyi paylaşamayacağımızı anlayana kadarda gülümseyeceğim.....
Seni özlemenin boyutu, yağmurun yönü değişti yokluğun cama vuruyor ve anladım işte gülüşüm son buluyor.
    Dizlerimi çektim çenemi dizlerime koydum kendime tutunmanın en kolay yolu bu sanki, kendimden başka kimim kaldı ki. Üşüyorum, ciğerimden yanarken üşüyorum başka bir şey düşünmüyorum evet ben üşüyebiliyorum ya sen. Düşününce tutunamıyorum tutamaklarından hayatın.
Sen hep yoksun... Sen hiç gelmiyorsun...

VUSLATA GELDİM

 adı uzun ayrılık olsa da ela gözlüm

sanki hiç ayrılmadık.

yağmurun sesini

toprağın kokusunu,

yüreğimde tarifsiz özlemini derinden duydum da sana geldim

gökler ağladı, ben ağladım

suya düşmüş yaprak gibi su yüzünde kalmış sevdamla sana geldim

aşktan daha şefkatle

dualarımla, çiçeklerimle sohbete geldim.

sadece benim konuştuğum sohbete

karakavak altına sana geldim

üç yıllık yorgunluğun bitmedi

bitmedi ki diye başlayan ince sitemimle sana geldim.

gözümdeki yaş kadar

tomurcuk çiçekleri zülfümün bağı ile bağladım

sana geldim

yasa değil çok özledim de vuslata geldim.

Elçin ORHAN

03/10/2003

 


.Eleştiriler & Yorumlar

:: ne desem şimdi sana!
Gönderen: Siyah! / İzmir
26 Aralık 2003
Merhaba Elçin! okurken ne kadar hissedilir anlatılan, ne kadar yaşananlar gelir aklına okuyanın?... bunun gibi soruların hepsine cevap arıyorum şu an! aynı sevdamıydı yoksa kapımızı çalıp içeri giren bir zaman sonrada yüzümüze kapatıp aynı kapıyı giden ama hiç eksilmeyen! yıllar geçiyor ve galiba eksilmesini diledikçe çoğalıyor özlem! hele birde gidenin ardından yaşanan seviler yavan kalıyorsa... yüreğin hiç eskimesin! sevgilerimle!

:: Yüreğine sağlık
Gönderen: Ahsen Sakareisoğlu / Bartın/Türkiye
17 Kasım 2003
Merhabalar,bir defa okumakla yetinemediğim bir yazı yazmışsınız gerçekten,kutlarım..İnanın her cümlesi yüreğime dokundu.Anlatım tarzını çok beğendiğim yazarlardansınız.Yazmak istediğim bir yazı yazdığınız için çok teşekkürler,yüreğinize sağlık.Bulutlar hep ebruli, kalbiniz hep sevda ile kalsın;yazılarınız bu sayfalardan eksik olmasın...

:: Can dostum....
Gönderen: demet / kuşadası
6 Ekim 2003
Özleminden coşup akan bu bu güzel satırlara ve yüreğine sonsuz teşekkürler...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayal Adam
Neden
Sadece Ben Sevdim Sevim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kırlangıçlar Aynı Değilmiş [Şiir]
Ne ister neyi özler bilemediğim yar [Şiir]
İmkansızım [Şiir]
Ah Yollar Yok musunuz [Şiir]
Ağlamayacaktım [Şiir]
Artık Hiçbir Şey Bildiğimiz Gibi Değil [Şiir]
Bana Beni Anlattığın Özgür Bir Cümle Kur [Şiir]
Acı Rüzgarın Ayazı [Şiir]
Gelmedin [Şiir]
Aldırma Sen [Şiir]


ELCiN ORHAN kimdir?

ben ne zaman beyaz pabuçlarımı giysem yağmur yağar sonra, ben bahtiyar pabuçlarım perişan olur. ben ne zaman ele yar desem başkasının olur sonra, ben perişan eller bahtiyar olur ben ne zaman aşkı savunsam aşk beni ele verir ne zaman özlediğimi inkar etsem vesikası karşımda durur ben ne zaman ölmek istesem umut beni bulur ne zaman umut arasam ölüm umudum olur ben ne zaman yıldız avına çıksam hepsi göğe tutunur ne zaman sabretsem Ben ne zaman. . . . . ? Elçin ORHAN 2004


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © ELCiN ORHAN, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.