..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sinema ve Televizyon > Müşerref ÖZDAŞ
17 Şubat 2012
Fetih 1453 Gösterimde  
Savaş herkesle, barış sadece onurlu insanlarla yapılır.

Müşerref ÖZDAŞ


17 milyon dolarlık bütçesi olan,16 bin yardımcı oyuncunun rol aldığı ve oyuncuların kıyafetleri için 44 bin metrekare kumaş kullanıldığı, 5 bin metrekarelik kapalı stüdyoda dekor hazırlandığı, özel olarak 10 bin silah ve silah aksesuvarı üretildiği ,dekor, kostüm ve harika efektlerle bezeli bir Faruk Aksoy filmi... Özellikle filmin 2. yarısında mükemmellik daha ön plandaydı, tavsiyemdir. Yaklaşık 3 yıllık bir emek ve profesyonellik örneği...


:AHJH:
Fetih 1453

Ya ben İstanbul’u alacağım ya İstanbul beni...

Dün saat 14.53’te vizyona giren filmin ikinci gününde izledim. Genelikle üniversite ve lise öğrencilerinin salonu doldurduğu filmi büyük bir ciddiyetle izlediklerini görmek de anlamlıydı. Fetih’in künyesi şöyle:

Türü: Tarih, Savaş, Kahramanlık, Aşk
Yapım Şirketi: Aksoy Film
Yapımcılar: Faruk Aksoy, Ayşe Germen
Yönetmen: Faruk Aksoy
Oyuncular: Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ, Erden Alkan, Cengiz Coşkun, Şahika Koldemir, Naci Adıgüzel, Alirıza Soydan, Edip Tüfekçi, Sedat Mert
Yapım Tarihi: Eylül 2009 — Ocak 2012
Gösterim Tarihi: Şubat 2012
Süre: 160 – 170 Dakika
Yönetmen: Faruk Aksoy
Yapımcı :Faruk Aksoy-Servet Aksoy-Ayşe Germen
Ortak Yapımcılar :Elif Aksoy -Faruk Metin-Hamit Keleş
Senarist :Atilla Engin
Co-Senarist :İrfan Saruhan-Faruk Aksoy
Filmin müzikleri: Benjamin Wallfisch

672 yılında Medine’de Hz.Muhammed’in evinde başlayan ve peygamber Efendimiz’in şu sözüyle müjdeleniyor Fetih : “Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

İlk yarı, sinema filmleri ve dizilerin olmazsa olmazı duygusal ilişkilerin de ustaca aralara serpiştirildiği, bol kan, kılıç sesi ve heyecan ile devam ediyor. Tabi ki üstüme de sinen tüm salonu dolduran patlamış mısır kokuları eşliğinde.

Filmin ilk yarısının sonuna doğru pik yapan mide salgılarımı ara verildiğinde mis gibi kokan tam sevdiğim kıvamda hazırlanmış patlamış mısırı ile sakinleştirdim ve ikinci yarıyı daha bir dikkatle izlemeye koyuldum.

+7 yaş olarak belirlenmiş filmi az çok tarih bilgisi olmayan bir kişinin izlediğinde sadece yüksek sesli, görsel efektleri güçlü, harika kostümlerle bezeli aksiyon filmi gibi algılaması mümkün. Ben izlerken tarihin bir özetine göz gezdirmiş gibi oldum.

Ses miksajı özellikle savaş sahnelerinde sadece gürültüden ibaret.

İkinci yarının sonlarına doğru izlenecek olan Ulubatlı ile Giovanni Giustiniani arasındaki uzun kılıç dövüşü sahnesi oldukça başarılı.

Tarihçiler afişte görülen Fatih Sultan Mehmet’in sağ omuzunda ‘Allah’ sol omuzunda ise Hazreti Muhammed yazdığını, Osmanlı savaş felsefesini yansıtacak şekilde kalbinin üzerinde ise Allah yazısı olduğunu, Kollarında ise Kelim-i Tevhid bulunduğunu, bunların gerçeğiyle aynı olduğunu belirtiyor.

17 milyon dolarlık bütçesi olan,16 bin yardımcı oyuncunun rol aldığı ve oyuncuların kıyafetleri için 44 bin metrekare kumaş kullanıldığı, 5 bin metrekarelik kapalı stüdyoda dekor hazırlandığı, özel olarak 10 bin silah ve silah aksesuvarı üretildiği ,dekor, kostüm ve harika efektlerle bezeli bir Faruk Aksoy filmi...

Özellikle filmin 2. yarısında mükemmellik daha ön plandaydı, tavsiyemdir. Yaklaşık 3 yıllık bir emek ve profesyonellik örneği...
Fetih’i tarih kitaplarının dışında bir de bu gözle gördüğünüzde etkilenmemek, duygulanmamak mümkün değil. Tarihe, sahip olduklarımıza, inançlarımıza, irade ve taktik gücüne de hayran olmamak mümkün değil. Belki film çıkışında İstanbullu olan ya da olmayan, İstanbul’da ya17 milyon dolarlık bütçesi olan,16 bin yardımcı oyuncunun rol aldığı ve oyuncuların kıyafetleri için 44 bin metrekare kumaş kullanıldığı, 5 bin metrekarelik kapalı stüdyoda dekor hazırlandığı, özel olarak 10 bin silah ve silah aksesuvarı üretildiği ,dekor, kostüm ve harika efektlerle bezeli bir Faruk Aksoy filmi...

Özellikle filmin 2. yarısında mükemmellik daha ön plandaydı, tavsiyemdir. Yaklaşık 3 yıllık bir emek ve profesyonellik örneği...

Fetih’i tarih kitaplarının dışında bir de bu gözle gördüğünüzde etkilenmemek, duygulanmamak mümkün değil. Tarihe, sahip olduklarımıza, inançlarımıza, irade ve taktik gücüne de hayran olmamak mümkün değil. Belki film çıkışında İstanbullu olan ya da olmayan, İstanbul’da yaşayan ya da yaşamayan ama İstanbul aşığı olanların yaşadıkları bu dünya şehrine daha bir gururla bakacaklarına, daha çok sahip çıkacaklarına eminim.

Filmin bir sahnesinde de Sultan Mehmet’in eşinden onun yasemin kokusunu çok sevdiğini öğrendik, ayrıca ben de yasemin kokusuna bayılırım. :)

Filmden aklımda kalan vurucu replikler şunlar oldu:

*Tarih korkaklarla yazılmaz.
*Sert rüzgârlar yüksek dağlarda eser.
*Savaş herkesle, barış sadece onurlu insanlarla yapılır.

Zevkle izlenebilecek bir yapım, tavsiyemdir.

Müşerref Özdaş
17.02.2012
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sinema ve televizyon kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doğaya Dokunuş
Veda'nın Ardından
Şiddete Evet mi, Hayır mı?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayat Konuşsun
Çekilebilir Bir Hayat İçin Ne Gerekiyor?
Tarhanadan Müstehcenliğe Giden Kısa Yol
Uyarısız Şiddet
Var Git Bildiğin Yolda
Kadın Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı
İzedebiyat Yazarları Facebook Grubu
Yazı - Yorum (Kını - Yorum)
Türkiye: 1 - Japonya: 4 (Galibiyet Bizim )

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Olsaydım [Şiir]
Sevgi (Seni) Ektim Yüreğime [Şiir]
Ateşi Yakan Bilir [Şiir]
Sahtekarlar Balosu [Şiir]
Sualler (1 ) [Şiir]
Yaşam - Aşk - Tutku - Sevgili [Şiir]
Yaşam Akıyor Yanı Başımda [Şiir]
Zamanın Kıyısında [Şiir]
Hani Bir Şarkı Var Ya [Şiir]
Yürekte Bir İmzadır Sevdan [Şiir]


Müşerref ÖZDAŞ kimdir?

Biyoloji öğretmeniyim. 1978'li yıllardan beri edebiyat,şiir,resim ve geleneksel sanatlardan "ebru " ve "kaat'ı " ile uğraşıyorum. Sevgi yolu, Ortanca ve Mahzunice adlı dergilerde yazılarım yayınlanmaktadır. Turkhaber ve Cbhaber internet gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmaktayım. Edirne-Uzunköprü SES gazetesinde de yazmaktayım. Yaşamın en iyi öğretmen olduğunu biliyorum. . . Ve sınavını en hazırlıksız zamanlarda yaptığını . YAŞAM BİR ŞİİRDİR. . . ŞİİR DE SEVDAM. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilememeye çalışıyorum..Herkesin de ne olursa olsun bir süre sonra kendine bir tarz oluşturduğunu düşünüyorum...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Müşerref ÖZDAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.