..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gençliğinde müzik öğrenen, felsefeyi daha iyi anlar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Mustafa Mert
Mustafa Mert - Mavi Karga
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Günlük Koşuşturmaca da Edebiyat (Mustafa Mert) 14 Mayıs 2014 Yaşam 

Bir yerden sonra yeter artık! Diye bağırmak geliyor içimden. Uzun süredir de günlük politik gelişmeleri sadece yüzeysel takip ediyorum, hatta etmiyorum. Köşe yazıları, yorumlar hep politikacılar üzerine, manşetler ona keza.

  Ahmet Ümit Beyoğlu Rapsodisi (Mustafa Mert) 14 Mayıs 2014 Yazarlar ve Yapıtlar 

Anlatılanlar insanı sarıp sarmalamıyor. Benöyküsel bir anlatım olmasına rağmen, üçüncü kişi ya da tanrı yazar anlatıyormuş üslubunda ilerliyor roman.

  Siegfried Lenz - Almanca Dersi ve Edebiyat Hakkında Subjektif Düşünceler (Mustafa Mert) 23 Nisan 2014 Yazarlar ve Yapıtlar 

Az okuyan bir milletiz, deyip kesip atmalı mı? Yoksa bunun nedenleri üzerinde kafa yormalı mı? En çok okunan basılı eserler gazeteler. Herhangi bir günlük gazeteyi alın, Edebiyat, Resim, Tiyatro, Müzik veya herhangi bir sanat dalında yazılmış kaç tane yazı bulabilirsiniz?

  Pascal Mercier - Lizbon’a Gece Treni Üzerine (Mustafa Mert) 23 Nisan 2014 Yazarlar ve Yapıtlar 

Sıkıcı bir roman izlenimi vererek başlayan yapıt, hareketli bir felsefi roman olarak yoluna devam eder. Bazı romanlar vardır, olayların içine girmek zaman alır, olayın örgüsünün alt yapısının kurulması aşaması uzun sürer. Bu süreç okuyucuyu sıkar, yorar, hatta pişmanlığa sevk eder. Birçok okuyucu maalesef bu tür yapıtların devamını okumaz, bırakır.

  Kurban Bayramı da İptal Olsun (Mustafa Mert) 30 Ekim 2011 Günlük Olaylar 

Bu yıl yaşanan büyük acılar sebebiyle önümüzdeki günlerde kutlayacağımız Kurban Bayramını da iptal edelim. Hükümet ithal ettiği inekleri Van’daki vatandaşlarımıza versin. Hiç kurban kesmeyelim, kutlama yapmayalım.

  Hâlâ Şaşırdığıma Şaşıyorum (Mustafa Mert) 24 Mart 2011 Günlük Olaylar 

Bir çok ülke nükleer santrallerini kapatma, yeni projeleri durdurma kararı aldı. Kazmayı vuracağız diyen olmadı, biri hariç. Her zaman ki olumsuz konularda birinciliği elden bırakmayan bir ülke. Trafik kazalarında, benzin fiyatlarında...

  Zulümname Üzerine (Mustafa Mert) 15 Mart 2011 Yazarlar ve Şairler 

Öyledir işte Anadolu’nun toprağıyla yoğrulanlar, onun suyunu içip, güneşinde yananlar umutlarını ve onurlarını asla yitirmezler.

  Viran Dağlar - Necati Cumalı (Mustafa Mert) 16 Şubat 2011 Yazarlar ve Yapıtlar 

Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı Makedonya’da nasıl hissedilmiş? Ne onulmaz yaralar açmış? Oralarda günlük yaşam nasılmış? Dağlarda kaçak yaşayanlar neler yapıyorlarmış? Tüm bunlar Zülfikar Bey’in yaşamı ekseninde anlatılıyor

  Diziler ve Kitaplar (Mustafa Mert) 3 Ocak 2011 Günlük Olaylar 

2011 yılında kendinize bir iyilik yapın! Orhan Kemal’in, Sait Faik Abasıyanık’ın, Orhan Veli Kanık’ın veya başka birçok değerli yazarımızdan birinin kitabını alın ve okuyun. Ben kitap okuyamıyorum, sıkılıyorum

  Wikileaks ve İsviçre (Mustafa Mert) 2 Aralık 2010 Günlük Olaylar 

Birincisi WikiLeaks adlı sitenin sahibi Julian Paul Assange. Şu an da kayıp, nerede olduğu bilinmiyor. Aklıma Hanefi Avcı geldi. Başına gelecekleri bile bile kitabını yazdı, ama ortadan kaybolmadı. Şu an da hapiste. Acaba hangisi akıllıca?

  Toprak Acıkınca - Erol Toy Üzerine (Mustafa Mert) 25 Nisan 2010 Yazarlar ve Şairler 

Yazarın bu yapıtında okumaya başlar başlamaz ‘İmparator’ adlı romanından farklı bir söylem geliştirdiği fark ediliyor. İmparator’daki o paraya tapan-çok iyi yansıttığı- atmosferden tamamen uzak, doğaya inmiş, ince ince betimlemeler, dağ hayatı, göçebe hayatı üzerine güzellemelerle okuyucuyu farklı bir yönden sarmalamış.

  Saf Gerçek (Mustafa Mert) 20 Mart 2010 Toplumcu 

Dün sabah gazetede okuduğum bir makale beni düşündürdü. Yazar devlet adamlarımızın resmi bir ziyaret için gittikleri ülke yetkililerinden aldıkları armağanların hazineye teslim edilmesi gerektiğini savunuyordu. Önce yazara kızdım,

  Plajda Bir Gün (Mustafa Mert) 6 Mart 2010 Kent 

Halim bu yılki dinlencesinin bir haftalık kısmını Antalya’da ailesinin yanında geçirmeyi kararlaştırmıştı. Nesibe ise önce hafta sonunu yalnız kalıp kitap okuyarak geçirmeyi planlamıştı, ama Halimden beklemediği telefon gelince yaşadıkları güzel günlerin hatırına onunla plaja gitmeyi kabul etmişti. Lara Plajına giden ilk otobüse bindiler.

  Okuduğum Kitaplardan İzlenimler - 2 (Mustafa Mert) 6 Mart 2010 Yazarlar ve Şairler 

Sarsıcı bir uzun öykü. Gerçekçi gözlemler, abartısız ama hayal gücüne hitap eden bir alegori. İnsana okurken tamamen farklı duygular uyandıran bir kitap.

  Motorsiklet Çilesi (Mustafa Mert) 4 Mart 2010 Toplumcu 

Serkan iyi addedilen bir üniversitenin sosyal bilimlerle ilgili mezunlarının sonunun genellikle mesleksizlik olan bölümlerinden birini bitirdikten sonra; o yıllarda kendisi ile aynı durumda olan çoğu yaşıtları gibi okuduğu okulun gerektirdiği işi bulamadığından, boş durmamak için mahalle bakkalına yardım ediyordu.

  Çevre Koruma ve Biz Türkler (Mustafa Mert) 8 Şubat 2010 Kent 

Bunları sesini alçaltarak anlattı. Karides deyince Mehmet Bey için yine konuşmak istediği konuya dönme şansı doğdu.

  Erol Toy İmparator Üzerine (Mustafa Mert) 28 Ocak 2010 Yazarlar ve Şairler 

Roman boyunca emperyalizmin hileleri tatlı tatlı hiç yorum katılmadan, sövmeden anlatılıyor. Örneğin fakir çocuklara okulunu bitirmesi için destek olunarak, daha sonra onların devlet katında iş bulmasına yardımcı olup, onlardan birçok bilgi topluyorlar.

  Kemal Tahir'e Mapusaneden Mektuplar Üzerine (Mustafa Mert) 21 Ocak 2010 Yazarlar ve Şairler 

Nazım Hikmet – Kemal Tahir’e Mapusaneden Mektuplar Nazım Hikmet’in 1940 yılından 1950 yılına kadar kaldığı Bursa Hapishanesinden Kemal Tahir’e yazdığı mektupları okuyunca onun ne kadar değerli bir sanatçı olduğu çok iyi anlaşılıyor.

  Kıvılcım (Mustafa Mert) 21 Ocak 2010 Toplum 

Tekel İşçilerinin direnişi gerçekten de tüm toplumu ilgilendiriyor. Çünkü ülkemiz elden gidiyor. Emperyalist devletlerin yeni sömürü stratejilerinin kurbanlarından biri oluyor.

  Tutunamayanlar Üzerine (Mustafa Mert) 19 Ocak 2010 Yapıtlar 

Roman kahramanlarının ‘’şarkı’’ adını verdikleri dörtlükler, tiyatro sahneleri, zaman zaman içeriğe uygun olarak karşımıza çıkan farklı anlatım üslupları kullanılmasına rağmen yapıtın bütünlüğü bozulmadığı gibi pekişiyor da.

 

 Toplumumuzu kemiren yoksulluk,plansız kentleşme,çevre sorunlarına ilgisizlik,Emperyalizmin dayattığı çok uluslu şirketlerinrakipsiz kalma çabalarının sonuçları kitabın ana temalarını oluşturuyor.
Okurken okuyucuyu sıkmayan ama düşündürmeyi de görev edinen,zaman zaman geçmişe özlem duyguları da uyandıran insancıl kısa öyküler.


  17.05.2014 13:43:56 Sadece Edebiyat 

Burada sadece Edebiyat ile ilgili yazacagim. Farkli konular olmayacak.


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Mustafa Mert, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 10.04.2020 05:38:37