..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yı ayılttılar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Şairler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Gümüş Rüya Kızlar
İsa Kantarcı
Şiir > Aşk ve Romantizm

GÜMÜŞ RÜYA KIZLAR gözleri sanki yeşil sonsuz bir bahçe önüm arkam sağım solum sobe takılırsın kalırsın geçmişte bir yere yanlış söz ağızdan çıkmıştır bir kere toparlamak zordur kırılan kalbinse insan yalnız kala kala büyür atar damarları çiçekse onlar bir bilse, incelebilse bir bu noktaya gelebilse… iste benden bişiy iste elimden geleni vereceğim ama uçuk kaçık imkansız yok şimdi bize sen doğruyu da seveceksin ya

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler
 Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri  (Ahmet Sargın)

Okur Yazar Buluşması ve Kariyer günleri
 Tanpınar’ın Şark ve Garp Çıkmazı Üzerine…  (Yûşa Irmak)

Doğu ve Batı üzerine birçok esere imza atan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın takdire şayan çabası, yaşadığı dönemde maalesef pek anlaşılamamış… Hatta döneminin birçok yazarları tarafından ortaya koyduğu bu eserler küçümsenmiş, yadırganmıştır. Söz konusu bu çabanın bugün bile yeterince anlaşıldığını sanmıyorum maalesef…
 Refik Halid’in Ahmed Midhat Efendi’si  (Yûşa Irmak)

Felâtun Bey ile Rakım Efendi’de, Rakım Efendi’yi, onun değerlerini, yaşama biçimini savunduğu için bağnaz bir Doğu yanlısı sayılmış Ahmed Midhat Efendi. Hatta Tanpınar, Ahmed Midhat’a bildiğin mesafeli duruyor. Eserden yola çıkarak, edebiyatımızın ilköğretmeninin hayata dar bir perspektiften baktığını ileri sürüyor.
 Günde 25 Dolar Artı Masraflar  (Yûşa Irmak)

Her ne kadar Leo Malet gibi bir Fransız ustaya sahip olsa da kara roman, kara mizah daha ziyade Amerika’yla özdeşleşmiş türler arasında yer alır. Kara roman; klasik polisiyenin tersine, suçu istisnai bir hal olmaktan çıkarıp, toplumun geneline yayılmış bir karabasan olarak ele alır.
 Abdülbaki Gölpınarlı  (Yûşa Irmak)

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar Türkiye’de “Eski İstanbul Kahvehaneleri”ne aydın, akademisyen, yazar ve şairlerin büyük bir ilgisi vardı. Özellikle Laleli’de ki; “Acemin Kahvesi” ve Beyazıt’ta ki; “Marmara Kıraathanesi” son dönem yazar ve şairlerin düşünce insanlarının uğradığı sayılı mekânlar arasında yer alırdı.
 Deneme Ustası Evliya Çelebi  (Yûşa Irmak)

Şu fani dünyaya ısmarlama bir insan olarak gelen Evliya Çelebi'nin daha ana rahmine düşmeden ne olacağı hakkında meydana gelen hadiselere baktığımızda böyle bir insan olacağını hemen sezebiliriz aslında..
 Aramızdaki Şeyler  (Yûşa Irmak)

Hüzün ve kederle, tahin ile pekmez gibi ayrılmaz bir ikili olduk, çıktık… Böyle düşünceli, kederli anlarda insan, sığınacak bir liman bulamayınca, kitaplığına, kitaplarına sığınıyor… Dün gece ben de tam da böyle hüzün sellerinde kulaç atarken kitaplığımdaki “Dokuz Öykü” kitabına sarılarak rahatlamaya çalıştım..
 Tolstoy’un Karısı  (Yûşa Irmak)

Edebiyat tarihi bir gün bazı kadınların itibarını iade edecekse, söz konusu listenin başında Lev Tolstoy’un hayatını kararttığı söylenen Sofya Hanım yer almalıdır. Zira biz onu, Tolstoy’u ömrünün son zamanlarında evden kaçırtıp bir istasyonda acılar içinde ölüme terk eden acımasız, vahşi ve huysuz bir kadın olarak tanımıştık.
 Bizi Birleştirenler  (Yûşa Irmak)

Neruda’nın şiir kitaplarından birini elime ne zaman alsam, derdimi sıkıntımı unutuveririm. Okuduğum bu kitapta yazarla adeta karşılıklı konuşup, dertleşir gibi hissedip bir nevi terapi olurum…
10 
 Sevgi - Li Edebiyat  (GAYE DİLEK GEZER)

Meşgalemiz Edebiyat ise eğer sevgiyi ötelemek mümkün müdür? Aksine eşitlikçi ve ’’bizcil’ sevgi dolu bir selam, paylaşmaya dair nice nice güzellikler doğurur. Edebiyat da böyledir işte bambaşka dünyalarla buluşturur. Edebiyat insanlığa çok önemli bir misyon da yüklüyor peki bunun farkında mıyız? Bu eşsiz sihrin hikmetinde bizler tüm karanlıkları aydınlatıp nefretleri pekâlâ yok edebilir, sevgi ana kartlı Edebiyatla ve de edebimizle yaşama tutunabiliriz.
11 
 "Korkma Sönmez... "" Şairi  (Osman AKTAŞ)

Birilerinden bir anı dinlerken hep, "Ben ...ken " diye başlayan ve sürüp giden cümleler... Ne güzel olurdu bir şairden bir yazardan anı dinlemek... Ben de aynını kullanacağım. Ben ilkokula başladığımda ilk kez İstiklal Marşı’yla tanıştım. Herkes kıpırdamadan duruyordu. Sanki ufukta bir zaferi görüyormuşçasına başlar dik ve mağrur, gözler sevinçli ve çakmak çakmak... Büyük bir işi başarmanın huzur ve sevincini yaşıyorduk bütün okulca.
12 
 Erol Toy İmparator Üzerine  (Mustafa Mert)

Roman boyunca emperyalizmin hileleri tatlı tatlı hiç yorum katılmadan, sövmeden anlatılıyor. Örneğin fakir çocuklara okulunu bitirmesi için destek olunarak, daha sonra onların devlet katında iş bulmasına yardımcı olup, onlardan birçok bilgi topluyorlar.
13 
 Karamazov Kardeşler Üzerine  (Aydın akdeniz)

Onun bu psikolojisi, 19.yüzyılın pozitivist felsefesini savunan düşünürleri çağrıştırıyor. Sanki rasyonalizmin güçlü ve zayıflar arasındaki dengeleri bozan seçiciliğinin insanı yalnızlaştırarak hayattan soyutlayacağını basiretiyle ön gören bir insanın tereddüdüne rastlıyoruz İvan’da. Fakat tercihini yine de rasyonalizmden yana yapıyor. Babasının kardeşi tarafından öldürüleceğini bilmesine rağmen suçun işlenişine göz yumduğu gibi aynı zamanda dolaylı bir destekte vermişti. “Bir sürüngen bir diğerini yutmaya hazırlanıyor” diyerek kayıtsızlığını koyuyordu ortaya.
14 
 Cemil Meriç'i Kelimelerle Anmak  (Melika)

Cemil Meriç'in şiir tadındaki yazılarıyla 12 Aralık doğum yıldönümünde anmak
15 
 Peyami Safa'dan Bahsetmek  (Melika)

Okunacak kitaplar
16 
 Ahmet Haşim ve Yalancı Ay  (derya eğilmez)

Bütün gün kırlarda, deniz kenarlarında dolaştık. Güneş, hayale müsaade etmeyecek tarzda her şeyi vazıh ve berrak gösterdiği için yalnız gözlerimizle yaşadık ve hiç eğlenmedik.
17 
 Yoksulluğa Akif'ce Bir Yaklaşım  (Adem KALINSAZ)

Sosyal hayatta ya da ekranlarda yoksulları ve çaresizliklerini görünce aklıma nedendir bilinmez üstad Mehmet Akif’in Seyfi Baba şiirindeki: “Ya hamiyetsiz olaydım, ya param olsa idi.” dizesi gelir.
18 
 Fuzuli ve Aşk  (ibrahim bektaş)

Aşk kimine göre ucuzlaşmak anlamını ifade eden bir kavram ya da ucuzlaşmak kimine gire ise yücelmenin yegane başlangıcı
19 
 İran'lı Kadın Şair Füruğ Ferruhzad  (Melika)

bak tam karşımızda gecenin mumu damla damla nasıl eriyor nasıl doluyor ağzına kadar uyku şarabıyla gözlerimin simsiyah kadehi senin ninnilerini dinlerken / ve bak nasıl şiirlerimin beşiğine sen doğuyorsun, güneş doğuyor / fÜRUĞ
20 
 Yunus Emre'de Hoca (Öğretmen) Sevgisi  (M.NİHAT MALKOÇ)


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Sevgi - Li Edebiyat
GAYE DİLEK GEZER
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Günde 25 Dolar Artı Masraflar
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Abdülbaki Gölpınarlı
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Tolstoy’un Karısı
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Deneme Ustası Evliya Çelebi
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Aramızdaki Şeyler
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Bizi Birleştirenler
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Açık Deniz Kenarında
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek
Osman AKTAŞ
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Kıskanmak
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Bir Cumartesi Akşamı,
Yûşa Irmak
Deneme > Yazarlar ve Şairler
"Korkma Sönmez... "" Şairi
Osman AKTAŞ
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Yazar Kimliği
osman tatlı
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Okur Hakları
MUSTAFA ESER
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Sen Yazma Osman
Seyfullah ÇALIŞKAN
Deneme > Yazarlar ve Şairler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.