..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur. -Einstein
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki
Ahmet Zeytinci
Şiir > Aşk ve Romantizm

Bir gün ağladığını görmesem öyle ölsem Derin bir yaradır bu sende benim gölgemsen Ağladığım yerlerde çiçekler bitecektir Görmesem oraları gençliğim yitecektir... Geceler lacivertti hep bunu düşünürken Sabaha varmak zordu senin ile üşürken Yollarda her dem bomboş, alık alık gezerken Daha akşama çok var vakit daha da erken... Ebruli bir gecenin koynunda kuşlar açtı Onların sevabını yazacak Tanrı kaçtı... B

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
161 
 Gercek Muslumanlar  (Alp Şahin)

Ne mutlu ki her seyi bilen bir millete sahibiz. Berberinden bakkalina, manavindan taksicisine kadar hemen hemen hepimiz her sey hakkinda bilgi sahibiyiz. Kendimizce yorumlar, elestirir ve bir sonuca baglariz. Okumayiz bile… Gerek yoktur cunku.
162 
 Çiğ Süt Emmişlere Emeceklere Tavsiyeler  (Ahmet Zeytinci)

Çiğ süt en başta midenizi bozar yahu! Mideniz bozuldu mu aklınız başınızdan gider, aklınızda başınızdan gitti mi, her ne iş yapıyorsanız yapın saçmalarsınız, diyeyim size... Onun için yeni bile doğdu iseniz, annenizin memesini bile emiyor iseniz, o süt helal mi haram mı, diye annenize sorun, yok sormadınız, başkasına sordurun...
163 
 Her Kahrolsun Bir Yaşasın, Her Yaşasın Bir Kahrolsun Sloganı Üretir!  (Meryem Rabia Taşbilek)

Ortalık onca motorlu kuşla doluyken, yabani atlar düştü hatırıma... "At hızsızlığının ölümle cezalandırıldığı kasabalarda; birbirinden nefret edenler kadar at hırsızı varken" "Motorlu kuş"u, "Ağaçkakalar"ı, "Yürek dede ile padişah"ı, "Yalnız Prensi, küçük Şehazede"yi ... okuyarak büyüyen ve "Bir şeftali-bin şeftali"yi, "Kara balığı" da okuyan yada okuyanla dost olan bizler işte birer yabani at gibi, kelaynak gibiyiz bu diyarda. Hatta izinden gitmeye çalıştıklarımızın dediği gibi; "öz yurdumuzda garibiz, öz vatanımızda parya!" Hep farklı dokuzuncu köylerden kovulan, ayrı düşünse de ayrı düşemeyen, aynı toprağın insanlarıyız. Tüm farklılıklar sayılıp dökülse de sonunda "Eftelya/biz bize benzeriz!" diyip, el ele verebilmeyiz.
164 
 Söylemler ve Eylemler - 1 -  (Hilâl Erboyacı)

Sayın HÜSMÜLLÜ, yine aynı yazısının 27. Bölümünde ‘-Haksızlıkların artması cesur insan sayısının azaldığını gösterir. ‘diyor…Sizce yeterince haksızlıklar artmadı mı?!....
165 
 Kentler…  (E. Asım Öztürk)

İnsan ilişkilerinde olduğu benzeri, insan-kent ilişkisinde de diyalog önceliklidir. İnsanlar benzeri, kentlerin de insanlardan beklentileri vardır. Kente uygun davranmalarını, özelliklerinin fark edilip, değerinin bilinmesini bekler, kendisini yeğleyen insanlarından.
166 
 Aşk ve 31  (silgi)

"bir zaman da senin için ağlarım"
167 
 Acıdan da Zevk Alırız  (Emine Pişiren)

Ayrılıklarda insana bir acı vermez mi? Hem de, nasıl verir… Seven ve bir şekilde ayrı düşmüş iki sevgiliyi bir düşünün… Sevdiğinden ayrı olanın çektiği o biber gibi içi yakan acı ölümden beter deği midir? Ya ona kavuşamadan kaybetmek? Bir daha hiç görememek?
168 
 Ziraat Odaları Kaldırılsın  (Cafer ŞAHİN)

Çiftçilerimize faydası olmak yerine onları kendi varlıklarına mahkum eden, sömüren soyup soğana çeviren ziraat odaları mutlaka lağvedilmeli, yerine çiftçilerimizin gönüllü üye olacakları çiftçi teşekkülleri oluşturulmalıdır!
169 
 Sıcak Gelişmeler Az Sonra  (Aysel AKSÜMER )

Spikerler, ellerindeki haberlerin kasvetinden midir nedir yas evinden sesleniyor gibiler karşımızda. Birbiri ardına dizilmiş haberleri izlerken her defasında “Aman Allah’ım!” diyorsunuz “Dünya felç, çözümler kangren, uzlaşma yolları tıkalı, önümüzde koca koca taşlar, kanamaya devam eden ve bir türlü kapanmayan yaralar. Hey doktor! Pardon sayın spiker yoksa topluca ölüyor muyuz ne? Hiç umut yok mu? Şans faktörü falan, bilet milet alsak yok yok öbür dünya için değil burası için!
170 
 Nereye Gittiğin Önemli  (Ahmet Zeytinci)

Yıllar yılı televizyonlardaki tartışma ortamlarında yüzlerce değişik konuyu tartıştık durduk sabahlara kadar hem de. Sonuç ne? Bir yere varabildik mi, hiç kimse karşısındakinin düşüncesini kabul etti mi, çok azı dışında. Ancak programı sunanlar çoğunlukla ceplerini doldurdular, bir de televizyon kanalları reyting aldıkları için reklam gelirlerini arttırdılar, gerisi boş...
171 
 Saygılarımı Gönderiyorum  (Ahmet Zeytinci)

Olmadı bu şimdi olmadı hiç. Saygıyı gönderdiniz, sevgiyi gönderdiniz hani selamlar, o da gitmek istiyor birilerinin yüreğine doğru ya da ruhuna benliğine doğru...
172 
 Gençleri Neden Sevemiyorum?  (Hulki Can Duru)

Bana kalırsa Marx ve Darwin çuvalladı gibime geliyor, çünkü yeni yetişen kuşaklarda sağlıklı bir evrim yok, gelişme yok, tekamül yok. Tam tersi bozulma, çürüme ve kokuşma var… (Bu durumda Freud haklı çıkıyor) En çok kime acıyorum biliyor musunuz? Bunların anne ve babalarına… Çünkü modern psikoloji ana babayı suçlamayı kendine en kolay yol olarak ilke edinmiş.
173 
 Ey Leyl Bırakma Bizi!..  (Semra Arslan)

....Leyl nerdesin tut elimizden bırakma, Leyl bırakma bizi incinsen de sussanda unutma..
174 
 Hişt Oradakiler….  (HAMZA EKİZ)

Bir bakarsın seninle olanlar, onlardan olmuştur.. Sen hala sen iken onlar çoktan adam olmuşlardır.....
175 
 Tecavüz Meşru! - Mudur?  (Vildan Sevil)

İzedebiyata yeni üye oldum. Amacım, engellerle karşılaşıp yazılı basında ses duyuramayan sanat ve düşünce insanlarını tanımak, okumaktı. Gerekirse yorumlar yazarak yalnızlıklarını paylaşabilir, sevgiyi, saygıyı en çok hak etmiş böyle bir emeğe desteğimi sunarım belki, diyordum. Çünkü politik ve ekonomik ortamın egemenleri, kendi “Hık deyicileri”nden başka seslere artık hiç dayanamaz hale gelmişti, bu sesleri boğmak için her yolu dener olmuştu. Yıllardır çok okur, az yazar, yazdıklarımı da çöpe yollarım. Beğenmem kendi yazdıklarımı. Yazgı mı demeliyim, rastlantı mı, bilemiyorum. Selçuk Üniversitesi’nden İslam Hukuku profesörü sanıyla maruf, Orhan Çeker adlı zat, günlerce kamuoyunu meşgul eden açıklamasını yapmasaydı, ben de İzedebiyat’ta bu yazıyı yazmak zorunda kalmayacaktım belki de. Çeker şöyle buyurdu:
176 
 Hayat...  (Necat Dilaver)

'Hayat'ı eleştirmek belki de mümkün değildir. Çünkü an gelir aklına sevgilin gelir, yüzün gülümser. Oğlunu görürsün bir önceki satırda. 'Hayat'ı kızın için bir daha kurmayı denemek istersin. Sarı renkli bir yol hayal edersin. 'Hayat' dolu bir yol...
177 
 Çocuktan Gelin Olmaz  (Hakan Yozcu)

“Bizde olsaydı nasıl karşılanırdı?” diye merak ediyordum. Bu merakım da Antalya’da giderildi. “Çocuk Gelin” deneyi Antalya Rotary Kulübü tarafından Antalya Atatürk Parkı’nda yapıldı. Adına “Toplumsal Duyarlılık Testi” dendi. ABD’de yapılan deneyle hemen hemen aynıydı yapılan duyarlılık testi. Aralarındaki tek fark, adamın 60 değil, 35 yaşında, kızın da 11 yaşında olmasıydı. Yani bizimkiler, biraz daha insaflı davranmış ve erkeğin yaşını yarıya düşürmüşlerdi.
178 
 "Put Adam" ve Yazan Nemrut Üzerine  (Osman AKTAŞ)

Şimdi internette dolaşırken, Ayten Mutlu'nun bir paylaşımında rastladım bu kitaba ve şöyle bir göz gezdirdim. Kadir Mısıroğlu denilen fitneci alçağın farklı bir versiyonu bu kitabı kaleme almış. Aklıma ilk gelen Hz. Muhammed'e “Ebter” diyen Ebu Leheb oldu. Hakkında bir sure iniyor ve kendisinin soyu kesildiği için bugün evi ayakyolu olarak kullanılıyor.
179 
 Milli Eğitimde Sistem ve Sistem Sorunları  (Osman AKTAŞ)

Ben, 1972’de okula başladığım zaman da eğitim sistemiyle ilgili sorunlar gündem tutuyordu ve hâlâ aynı sorunlar her yıl olduğu gibi gündem tutmakta. Bunun iki önemli nedeni var; biri toplumsal kutuplaşma, diğeri de bu kutuplaşmada, gelen iktidarların kendi yandaşlarını yetiştirme, mevcut yandaşları ise memnun edebilme yönündeki politik düşüncelerini gerçekleştirme çabaları.
180 
 Yalnızlık Tercih Midir?  (Lavinia Tüzün)

Kendi iç sesine kulak verdiğin her an yalnızsındır aslında.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Saçmalamaktan Korkun
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Bireysel ve Toplumsal Cehalet!
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Aşağı Yukarı Değil İleri Bak!
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Atatürk Üzerine Bir Kaç Kelam
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Cem Yılmaz Neyimiz Olur?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Senden Adam Olmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Maymuna Sahip Olmak mı?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Kimin Hayatı Roman?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Öyle mi Alay Komutanı?
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey
Siz Yöneticiler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.