..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
20 Ekim 2022
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 70  
Bayram Kaya
Oyunda ben de varım diyen El, bu oyunda gizletilmiş bir mana iştahtı. Kolektif kapasiteye sahip olmanın gizletilen mana iştahıydı. Bu bağlam ile sanaldı. Aynı zamanda da El mana anlayışı, her bir Nemrutla, her bir firavunla, İbrahim’le vs. de somut bir anlamdı.


:ACA:
El; "insanlar ziraat yapsın, madenleri işletsin, verdiğim rızkımdan güzel güzel yesinler diye ben, yeryüzüne boyun eğdirdim" diyordu!

Nedense insanın üretemediği 6 milyon yıllık bir yeryüzü El ‘in dediği gibi “insanlar güzel güzel yesinler” kabilinde türümüze hiç boyun eğmemişti! Türümüz üretim hareketi içine girmeseydi, yeryüzünün türümüze boyun eğeceği de yoktu.

Yeryüzü tam da kolektif kapasiteyi özel mülkiyete dönüşme iştahının kabardığı sırada mana algısına dönüşme biçimini alıyordu. El, bu kabaran düşünce iştahı üzerine modüle (bindiriş) olmakla “oyunda ben de varım” diyordu.

Hatırlanacağı gibi El, her bir özel mülkiyet duygusunun biçimlendiği yerde, her bir mülk sahibi “bay erki”, monarşin ile birlikte türlü türlü söylemlerle, birçok sayıda politeisti biçimde boy vermişti.

Oyunda ben de varım diyen El, bu oyunda gizletilmiş bir mana iştahtı. Kolektif kapasiteye sahip olmanın gizletilen mana iştahıydı. Bu bağlam ile sanaldı. Aynı zamanda da El mana anlayışı, her bir Nemrutla, her bir firavunla, İbrahim’le vs. de somut bir anlamdı.

El, geçmişi bilmeyen insan üzerinde kişilerin bilgisizliğini ve bencilliğini kullanacak ve kişilerin bilgisizliği bencilliği üzerine bindiriş edilecek bir modülasyon algıydı. . İnsanlar üzerinde kendi saltanatını kurmak için; "yeryüzü, size boyun eğsin istedim", diyecekti.

Böylece El ihsasçıları "yeryüzünü size boyun eğdirdim" diyen bu söylem içindeki etki sanatıyla (büyü sanatıyla) El ihsasçıları El 'i insanın içine insanın düşüncesine ve eylemleri içine sirayet ettirdiler.

Mülk sahibinin karşısında ezilmiş, sindirilmiş insan, "yeryüzünü size boyun eğdirdim" söylemindeki "boyun eğen yeryüzü" betimlemesi içinde kendi boyun eğikliğini, dikleşen bir boyun olarak görüyordu.

Ezilen gurur “kendisine boyun eğen yeryüzüyle onere oluyordu”. Kişi; "yeryüzünü kendisine boyun eğer” önemde görmesinden ötürüdür ki, kişiler bu nedenle kendilerine “eşrefi mahlûk, yani yaratılanların en şereflisi” gibi bir önem atfederler! Siz sömürülen şerefe haiz yaratık görmeseniz de insanın köle olmakla incinen gururu kabarıyordu! Eşref sözü onuru incinen insana üst perdede ruhi bir meşruiyet oluyordu.

İnsanın yeryüzü tarafından saygı değer görülen öneminden ötürü, ezik ruhlar bu önem içinde bu önemle taltif olurlarken, mecburen taltif olduğu “bu sözün söyleyenini” de kabul etmiş oluyorlardı.

Yoksa köle ruh, mülk sahibi efendi karşısına “eşrefi mahlûk” olarak çıkamazdı. Kendisini ve gururunu efendiye kabul ettiremezdi. Zaten ihsasçı efendi de buna tavdı. Artık yol her taraftan El 'e çıkacaktı.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kopya Yapılar 1
Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utanç 1
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Sreç Başlatan Yapı 2
Kopya Yapılar 4
Kopya Yapılar 2
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 14
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 66
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
ve Biz [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bayram Kaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.