..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Değişim dışında hiçbir şey sürekli değildir. -Heraklitos
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Çıkmaz Sokak
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Bazen Gitmeden de Giderim sizden Bir bavul almadan evinizden Öpüp koklamadan Yüzünüzden, ellerinizden Siz üzülmeyin diye Vedasını yaşarım Sessiz sessiz Ve de derinden Çıkmaz sokak gibiyim Yanarım kederimden...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
101 
 "Özgürlük Şiirleri" İki Kapak Arasında  (M.Nihat MALKOÇ)

Ne türküler yakılmıştır, ne şiirler yazılmıştır özgürlük üstüne. Bazıları özgürlüğü insanlıkla, aşkla, umutla ve hayata tutunmakla özdeşleştirmiştir. Güvercin ve zeytin dalı barış ve özgürlüğün sembolü olmuştur kültürümüzde. Bütçelerinin yarısını silahlanmaya ayıranlar da barış ve özgürlük lafını ağızlarında sakız etmekten geri durmamışlardır yine de.
102 
 "Ganita… Akşama Doğruyum Ben…"  (M.NİHAT MALKOÇ)

Heyamola Yayınları “Trabzon’dur Yolumuz” adı altında Trabzon’la ilgili bir şehir kitaplığı oluşturma gayreti içerisine girdi. İyi de yaptılar. Aslında bu geç kalmış bir çalışmaydı. Bu yayınevinin sahibi olan Ömer Asan, Trabzonludur. Bu şehrin havasını teneffüs etmiştir, suyunu içmiştir. O, doğduğu şehre böylece vefa borcunu ödemektedir. Başta Ömer Asan olmak üzere, bu çalışmayı akıllarına getirenlere, uygulamaya koyanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bu çalışma sayesinde Trabzon’umuz birbirinden güzel ve özgün eserler kazandı.
103 
 Folklor Şiire Düşman  (ömer akşahan)

*’Her sanat şiire dayanır, hatta şiir bile… Novalis’
104 
 Çağdaş Bir Yusuf Has Hacip ve Mağaranın Kamburu  (Hilâl Erboyacı)

Bugününü ve yarınını kaybeden insan yalnızlığını ve pişmanlıklarını sırtında kambur olarak yaşadığı sürece taşıyacak ve maddeden uzaklaştıkça bilgeliğe ulaşacaktır.
105 
 Kürtçülük Sorunu ve Güneydoğudan Öyküler  (Hulki Can Duru)

Bu ülkede Kürt sorunu değil "Kürtçülük sorunu" vardır. İşgal ordularını İstanbul ve İzmir'de alkışlar ve şamatayla karşılayanlar -ekmeğini yedikleri bu ülkeye karşı- ne kadar feci bir yanlışlık yaptıklarını nasıl ki çok sonra fark edip, ama, nasıl ki bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödedilerse, aynı bedeli bugün benzer yaklaşımlar içinde olanlar da -günü geldiğinde- misliyle ödeyecektir. Nasıl ki madde boşluğu sevmez (!) doldurmak ister ise, tarihin terazisi de boş kefeleri sevmez, mutlaka dolduracaktır.
106 
 Bilgisayarıma Altı Tane Yeni E - Kitap Geldi... Hoşgeldi, Safalar Getirdi  (Vildan Sevil)

Geçmişte Tanrı’ya yakın, ona sadık bir eş gibi olduğu için “Büyük” olan Babil, şimdi, sahte dinler-para-iktidar bileşkenleriyle düşüp kalkan, cinsel gücü ve oyunlarıyla hepsini parmağında oynatan Büyük Fahişe’dir. Bu nedenle Tanrı’yı kızdırır. Tanrı’nın öfkesi; dinleri, dilleri karıştırıp karşı karşıya getirip insanların arasında düşmanlığın doğması biçiminde kendini gösterir.
107 
 Yeni Hayat (1ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Başkahraman anlatıcımız, o “sihirli kitabı” okuduktan sonra, “yabancı bir ülkenin tehlikeli sokaklarına çıkar gibi” 22 yıldır yaşadığı mahallesinin sokaklarına çıktığında, hem büyük bir öfke, hem büyük bir sevinç duyacaktır: Bugüne kadar hep kandırılmıştır. Öfkesi bundandır. Oysa, bu ülkenin çocuğu değildir o. Her şey değişmiştir. Bu topraklar “yabancı bir ülke”dir. O, bambaşka dünyaların, hayatların insanıdır. Sevinci bundandır
108 
 Bir Türk Ailesinin Öyküsü  (Leyla ÜNAL)

Son günlerde elimde okumakta olduğum kitaplar bittiğinde hüzünleniyorum. Her okuduğum öykünün içinde öykülerin kahramanlarıyla yaşıyorum. “Bir Türk Ailesinin Öyküsü” son okuduğum iste böyle bir kitap. Kitabı yine sevgili yeğenim Deniz Yağmur verdi okumam için. Önerdiği kitapları hep severek okudum, ya bu kitap? ................ Son söz, kitabın sonlarında verilen ve Hava Harp Okulundaki resmine tekrar bakıyorum, yazara derin bir sevgi duyuyorum, bu sefer farklı, bir çocuğa duyulan şefkat değil, o yakışıklı gözlerde hüzün var, hüznü sen mi çağırdın İrfan Orga yoksa o mu seni bırakmadı?
109 
 Kanserle Kavgam Var  (Ömer Akşahan)

Anadolu’da her ne yapsan yenilik adına, zordur bilirim. İster edebiyatla uğraş, ister müzikle, istersen bitki ve doğayla ilgili çalışmalar yürüt; mutlaka farklı algılanır, farklı yorumlanırsın.
110 
 Edebiyat  (Şenol Durmuş)

Yazarlar kendi özel kamuoylarını yaşatmakta başarılı olabilirler, gerçekte Coleridge-nin belirttiği gibi her yeni yazar kendi hoşuna gidecek zevki yaratmak zorundadır.Yazar, sadece toplumun etkisinde kalmaz o da toplumu etkiler.Sanat, hayatı sadece yansıtmaz ona şekil de verir.İnsanlar kendi hayatlarını roman kahramanlarının hayatlarına benzetmek ister.
111 
 Batı Rüzgarı Doğu Rüzgarı  (osman tatlı)

Batı huzuru arama arayışı içindeyken; Doğu elindekilerin değerini bilememenin ve koruyamamanın sıkıntısını yaşamaktadır. Batı Rüzgarı Doğu Rüzgarı’nda olduğu gibi genç nesil kendi kültürüne yabancıdır.
112 
 "Aldatmak" ve Ahmet Altan  (A.Latif İRVEN)

söz konusu kitap, tamamen seks üzerine işlendiğinden, öteki sahnelerde de okuyucuya verilen hayvansı dürtülerin şahlanmasıdır.. 'tat ve doku' eksiktir.. tenin keşfi insana ait bir özelliktir..
113 
 Kitabın Hayata Yansıması ve Yabancılaşma  (osman tatlı)

Her insanın arayışı farklı olduğu gibi, arayışta kullandığı yöntem ve kaynaklarda farklılık göstermektedir. Yöntemler farklı da olsa herkesin arayışında rehber olarak kabul ettiği, bilginin taşıyıcısı kitabın, insanın var olma mücadelesindeki rolünü sorgulayarak, insana verebileceği zararlar üzerine dikkatleri çekmeye çalışacağız.
114 
 "Bir Ömrü Yazdım" ve Gazeteci Aydın Akdeniz  (M.NİHAT MALKOÇ)

Gazetelerde yazılan yazıların bir günlük gibi kısa bir ömrü vardır. Gazete okunduktan sonra, doğal olarak o yazının hükmü de biter; ya bir şeyin sarılmasında kullanılır, ya da çöpü boylar. Onun içindir ki yazarlar, gazetelerde yayımladıkları yazılarını daha sonra iki kapak arasına alarak kitaplaştırırlar. Böylelikle yazılarının zaman karşısında yok olmasına engel olurlar. Trabzon'da ülkenin ve şehrin gündemini yorumlayan Aydın Akdeniz de bizim gibi düşünüyor olacak ki gazete yazılarını kitap haline getirerek okurların ilgisine sunmuştur.
115 
 Memet Fuat  (YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR)

Ülkemizde edebiyat eleştirisinin öncü isimlerinden biriyle ilgili bir saygı duruşu
116 
 Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika Ufuk  (Ahmet Sargın)

Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika UFUK
117 
 Ozanın Şarkısı Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Sevdaya yaptığın bu Gargamelliktir. Ayıp. Cidden üzdün beni orada. Kitabın sonunda vurup geçirdin. Çınladı mı kulakların Göktuğ?
118 
 Her İkisi de Bir Şairin Asil Yüreğine Sahiptiler - 2 -  (Emine Pişiren)

“Ey Dicle’nin, Sakarya’nın ve Fırat’ın çocukları! Vatanımız talihini bugün bize terk ediyor. Doğduğumuz bu yerlerin kara yaslı ufukları Kadın, erkek, her bir asil evladından iş istiyor.-M.E.Y-"
119 
 Görünmeyen Uyuma Dair  (ALİ YERLİ)

Leyla Karaca’nın “Görünmeyen Uyum” başlıklı yazısı çok etkileyici geldi bana. Bunun nedeni yazının konusundan çok dokusu. Belki de yazıyı böylesine etkileyici yapan yazarın felsefe üzerine çalışmış olmasıdır.
120 
 Cenap Şahabettin'e Dâir...  (Yaşar ÇETİNKAYA)

Cenap Şahabettin üzerine küçük birkaç söz...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
"Kadirli Bohçası" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadirlili Şair Mehmet Yozcu’nun Şiirleri
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Edebiyat Parçalanmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Tanklar Kabeye Dayanmadan
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Memet Fuat
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Talip Güvel Anısına Şiirler
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kaval
Bay Nida
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.