..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplumsal Olaylar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ne Düşünüyorumki
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...NE DÜŞÜNÜYORUMKİ ...SANKİ YAPRAKLARINI SAYDIĞIM PAPATYALARDAMI ÇIKTIN ...BİR ACELEYLE KARŞIMA ÇIKTIN ...O ACELEYLE YIKILDIN GİTTİN ...SEN DE SANDINKİ BEN ÇOK SAFIM ...MERAK ETTİYSEN BENDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ ...HÂLÂ KÂĞITTAN GEMİLERİ YÜZDÜRÜYORUM ...ELLERİMİN İÇİNE GÜLEN YÜZ ÇİZMEYE DEVAM EDİYORUM ...OYUNCAK ARABALARI HÂLÂ SEVİYORUM ...EN KÖTÜ HİSSETTİĞİM ANLARDA ...YİNE SULTAN AHMET MEYDANINDAYIM ...ONYEDİ YILDIR DEĞİŞTİRMEDİĞİM CÜZDANI

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Toplumsal Olaylar
 Futbolun Kara Lekesi: Holiganizm  (Bülent ÇİFTGÜMÜŞ)

Holiganizm ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde Büyük Britanya’da ortaya çıktı. 1898 yazında “Daily News” gazetesinin, maçlarda kavga çıkartan fanatik gruplara; Londra’da birçok kavgaya karışmış olmasıyla nam salan İrlanda göçmeni, belalı bir ailenin sorunlu bireyi Patrick Holigan’ın adından esinlenerek “holigan çeteleri” demesiyle futbol tarihinde şiddet eğilimi yoğun sosyolojik bir olgunun ilk nüveleri atılmış oldu.
 Pedofili (Çocuk Tacizi) Vakaları Hakkında Detaylı Bir Çalışma  (ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA)

Korkuyorum, yarın doğacak çocuğumun, bugün yeğenlerimin bu insanların eline düşmesini nasıl engelleyeceğimi bilmiyorum. Evlere giren internetle onları korumanın yolu neredeyse gardiyanlık olmaya başlamışken, onların bu korku ile büyümesini de istemiyorum. Yapabileceğim tek şeyi yapıyorum şimdi, size bu konuda öğrendiğim herşeyi yazıyorum.
 Türkiye'de Ermeni Olmak...  (Vahan İSAOĞLU)

Değişik bir duygudur Türkiye’de ermeni olmak… Her ne kadar da Hrant Dink sözde suikastinin ardından binlerce kişi. “Hepimiz Hrantız, hepimiz ermeniyiz” diye bağırsa da… Bir çok kesim, aslında “hepimiz insanız” manasına gelen bu sloganı anlamayıp, işi başka boyutlara vursa da…
 Sahibinden Az Kullanılmış "İkinci El" Stratejiler  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Tuvaletten çıkan sırayı arkadaşına devrediyor. Bu arada olan, bizim gariban yolculara oluyor. Beklerken altına yapanlar mı ararsınız? Orasını burasını tutarak, twist yapar pozisyonlarda dolaşanlar mı? Çok sıkışmış bir yığın kızgın yolcunun müdü
 Cenub-i Garbi Kafkasya’da Cereyan Eden Hadiseler  (Cahit KILIÇ)

Benim de doğup büyüdüğüm, Doğu Anadolu’nun da en doğusunda yer alan Akbaba ve Şöreğel bölgesinde doğup büyüyen, 1988 yılına kadar orada yaşayan, 1988’de Ermenilerin uyguladığı tehcir nedeniyle Bakü’ye göçmek zorunda kalan, Azerbaycan vatandaşı, değerli soydaşımız Naile Asker’in bölge ile ilgili tarihi çalışmasını siz değerli okurlarımın dikkatlerine arz ediyorum . Cahit Kılıç
 Şayet Bir Kadın, Bir Erkeğe Tecavüz Ederse - 1 -  (Emine Pişiren)

“Romalılar, bir kadına tecavüz eden kişiyi, yumurtalıklarını iki taş arasında ezerek cezalandırırdı.”
 Sinirlerinizi Bozmaya Devam Ediyorum, Edeceğim  (ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA)

Türkiye ve dünyadan son bir kaç ay içinde topladığım çocuk tacizi vakalarını okuyacaksınız bugün. Çözümüm fazla acımasız geleceğinden yazmak istemiyorum, herkes bir şekilde bu insanları tespit etmeyi öğrenmeli ve gereklerini yerine getirmelidir. Masumiyet bir çocuğun en önemli özelliğidir ve bu özelliğin taciz nedeni olması “hastalık” adı altında cezasız kalmamalıdır. Aşağıda okuyacağınız haberler gazetelerden toplanmıştır, bu haberleri yayımlayan tüm gazetelere teşekkürlerimi sunarım. Özellikle Akşam Gazetesi’nin konuya gösteridği hassasiyet tüm basına örnek olmalıdır.
 Sosyal Medyayı Amacında Kullanmak  (Hakan Yozcu)

Özellikle genç kızların tanımadığı erkeklerle arkadaş olmaları ve zaman içinde onlara güvenmeleri sonucunda başlarına olmadık işler geliyor. Sahtekârlar, dolandırıcılar, sapıklar, manyaklar, psikopatlar gençlerimizin başına musallat olduklarında onlardan kurtulmak çok kolay olmuyor. Özellikle de anne ve babalarıyla bu durumu paylaşmayan genç kızlar bazen, cinsel taciz, tecavüz veya ölüm gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor.
 Ukrayna’da İlginç Gelişmeler  (Can Macit)

Ukrayna’da muhalefet lideri Viktor Yuşçenko’u destekleyen hareketi, “George Soros’un Açık Toplum Enstitüsü'nün organize ettiği” gerçeğine sanırım karşı çıkan kimse yoktur.
10 
 Önce O Çizdi!  (Ersen Yoldaç)

"Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim önümüze geçilmez."(VAKİ'A/60)
11 
 Yeşil Gözlü Selanik...  (Serap TAN)

Tarihin ilk zorunlu göçü.Can yakan bir kitlesel acı yaşandı 1924 mübadelesiyle.Uyum sağlayana dek gözyaşıyla yoğruldular.Hayatları boyunca yarım kaldılar.Oralardan ayrılırken belki sordular kendilerine “Şimdi biz gurbetten mi çıkıyoruz? Yoksa gurbete mi gidiyoruz diye?”Belki hayat boyu bu zor sorunun cilt cilt cevapları vardı akıllarında. ”Bize burası sahip. Ama biz oraya aidiz” …
12 
 Arap Ali Türküsü  (Hakan Yozcu)

Arap Ali, Limasol’un Arnavut Mahallesi’nde oturan Zenci Arap Mahmut Efendi ile beyaz ırktan Hatice Hanım’ın oğludur. Arap Ali’nin bir erkek, iki de kız kardeşi vardır. Arap Ali oldukça mert ve cesur bir Türk gencidir. O, yemeyi ve içmeyi seven birisidir. Mağusa’da gümrükte çalışır.
13 
 Chp Kur’an-ı Gerçekten Yasakladı Mı..?  (Mustafa Yener)

Hey Türkiye’nin aydınlık insanları; hadi cevap versenize, neden susuyorsunuz..?
14 
 Singapur'da Çocuk Fahişe, Afrikada Bir Çocuğun Ölümle Dansı  (Taner)

Her insan kendi yaşam alanında ulaşabildiği bir yaşam standardına sahiptir. Her yaşam tarzı da incelemeye değer ayrı bir ilginçliktir. İnsanlar, görebildikleri dar alanın dışında, göremedikleri dünyaya bilinmez bir karanlık gözüyle bakıyor. Benliklerini tatmin alanlarının dışı, asla kavrayamayacakları hiçlik durumundadır.
15 
 Ayasofya Müzesinin Cami Olmasının Arka Planında Neler Olabilir?  (Taner SARGIN)

Ekümenlik talebinin nedeni nedir? Ruhban okulunun açılması için çalışan Fener Rum Patrikhanesi, Lozan Antlaşması gereğince, azınlık statüsünden dolayı Patrik ve kendisine bağlı 12 metropoliti ancak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ruhaniler arasından seçebiliyor. Ekümenlik damgası altında Konstantinopole olarak çalışan patrikhanenin amacı kendine gelen yardımları İstanbul’un Bizanslaşması için gereken iddialı ve büyük amaçları olan projelere imza atmak.
16 
 Ali Poyrazoğlu : Ne İşimiz Var Tanımadığımız Adamlarla?  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Mitomani hastalığına yakalanmış bir toplumda, tanımadığımız adamların arasında sıkışıp kaldık. Başımızı suyun üzerinde tutabilmek için bir takım hikayeler yazıyoruz. Sonra kendi uydurduğumuz bu hikayelere, kendimiz inanıyoruz. Çünkü gerçeklerle yüzleşmek yerine, kendi hayatlarımızı, özümüzü ret ettiğimiz için “işimize öyle geliyor”.
17 
 Konak Önü Ekşimcek  (kemal düz)

eriyen karlar ile hayat bulan çiçekler soğuklar başlamadan, ortalıktan kaybolur. kelebeklerin en güzelleri gökyüzünde dans ederler.çiçeklerin üzerine kanatlarını açar konarlar. ateş böcekleri geceleri ayışığın da konser verirler...
18 
 Müslümanların Masumiyeti veya Dolduruşa Gelip Gelmemek  (Hulki Can Duru)

İslam’a karşı en küçük bir eleştiriyi içlerine sindiremeyen ve hemen dolduruşa gelen, mizah bile olsa bunu fitnecilik, nifak sokmak, İslam düşmanlığı olarak yorumlayan, şiddet ve zor kullanarak bunu önlemeye kalkışan saldırgan bir tepki verme biçimi genelde tüm İslam dünyasına egemen. Üstelik Müslüman inancına göre bu saldırganlık dinsel açıdan kabul gören bir tepki verme biçimi.
19 
 Arap Dünyasında Ortaçağın Sonu Mu?  (Muhammed CAN)

Arap sokaklarındaki aniden yükselen seslerin pekte kendiliğinden yükseldiğine dair hala güçlü bir imaj yok
20 
 İntihar Eden Birinin Ardından  (osman demircan)

İntihar eden birinin ardından yapılan ve Türk insanının duyarlılığını gösteren yorumlar: *Çekeceksin orospu çocuğuna eşek sudan gelene kadar sopayı, ulan it madem gebermeyeceksin niye milleti heyecanlandırıyorsun.

1 2 3 4 5 6  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Büyük Antakya Kasesi
kemal düz
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Doğu Türkistan da Neler Oluyor
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Subliminal Mesajlara Dikkat Edelim
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Bu Fareler Başka Fare
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Alem Bu Evlenenler
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
At Yarışlarının Analizi
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Sosyal Medyayı Amacında Kullanmak
Hakan Yozcu
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Arap Ali Türküsü
Hakan Yozcu
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Önce O Çizdi!
Ersen Yoldaç
İnceleme > Toplumsal Olaylar
İntihar Eden Birinin Ardından
osman demircan
İnceleme > Toplumsal Olaylar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.