..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Umutsuzluğa düşmeyin. -Charlie Chaplin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
4 Ocak 2020
Büyük İkramiyeyi Kazanan Adamın Evinde  
Ahmet Zeytinci
Bir düşünelim bakalım, neler yaparız neler? Üç yüz beş yüz tane daire alsak da kiraya mı versek? Ya da yok, yok, arsa alsak beş on bin dönüm, patates soğan, domates biber eksek diyorum. En iyisi borsaya girsek, hisse senedi alsak, yok ya o da pek aklıma yatmadı... Dolar alıp beklemeli veya yuro alsak, o da olmadı Japon Yeni alsak.


:CCJ:
Ahanda, hatuuun bütün numaralar tutuyor, bizim çeyrek bilete çıkmış, seksen milyon. Dörtte bir hissemize yirmi milyon yani, eski parayla yirmi trilyon vurmuş. Ben demiştim sana ama içimde böyle bir his var, sanki bu yılbaşı sıra bizde diye, demiştim demiştim...

Bir düşünelim bakalım, neler yaparız neler? Üç yüz beş yüz tane daire alsak da kiraya mı versek? Ya da yok, yok, arsa alsak beş on bin dönüm, patates soğan, domates biber eksek diyorum. En iyisi borsaya girsek, hisse senedi alsak, yok ya o da pek aklıma yatmadı... Dolar alıp beklemeli veya yuro alsak, o da olmadı Japon Yeni alsak.

İyi de parayı almaya gidince mafya düşerse peşimize. Kara para aklayanlar filan peşimizi bırakmazsa. Yok yok o zaman tanıdık bir banka müdürü bulup ona aldırmak lazım parayı. Üç beş de ona sus payı vermemiz gerekir. Kredi kartlarımızda limitsiz olur artık. Hava atmak için yüz dolar ile sigara yakarız...

Kimse duymamalı çakmamalı, çakarlar ise her yerden yakın uzak akrabalarımız artar diyeyim size... Vay Dayıcım, aman amcacım, teyzecim diyen kapımızı tıklatır... Belki de mafya çocuklarımızı kaçırıp fidye midye ister. Hayır midyeyi alır veririz de fidye için para gitti mi gider yani...

Okul yaptırsak sevaba girsek. Yok yok ya da cami yaptırsak bir kısmı ile... Ama hocalarda olmaz diyor kumardan gelen para ile cami mami... Şaşırdık kaldık hemşehrim... İlk önce bir Fenerbahçe stadına kombine bilet alayım hem de locadan olsun.

En iyisi şu yapacaklarımızı bir kağıda yazalım, sonrada sırayla yapalım bunları. Gemi ile seyahate çıksak fena olmaz hani. Lüks yatlardan birinde milyarderler ile hop oturup hop oturup hop kalksak, fena olmaz. İçkilerinde en güzeli içeriz billahi... Zom olup yatarız sonra... Yurda dönünce bir iki de sevgili filan yaparız. Ben de para olacak da karılar kızlar gelmeyecek... Onlara da bir iki ev tutarım, dayar döşerim. Sonrada sırayla bir hafta birinin gönlünü eder, öbür hafta diğerinin gönlünü ederim. Arada da hanımı unutmam tabi ki...

Kan ter içinde uyanırım. Soğuk soğuk terler süzülmektedir her yerimden. ''Ulan ne kötü bir rüyaydı be! Büyük ikramiyeyi bana çıkmış gördüm, hatta bilet bile almadığım halde, nasıl bana çıktı bu rüyada, nasıl girdi rüyama? Çok şükür ki rüya imiş. Gündüz bir tane biletçi ''Al abi ya çıkarsa ya çıkarsa diye ısrar ettiydi, ben de yine almadım, demek ki oradan bilinçaltıma gitmiş mesajlar.'' Çok şükür, çok şükür ki rüyaymış... Sonrada gittim evde ki gerçekten büyük ikramiyelere sarıldım. Hanım ve çocuklarıma...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çikolatatör
Zor Bir İş Sakız Uzmanlığı Çok Zor
Ayrılığın Böylesi
Uzak Durun Küfürden
Meyve Cumhuriyetleri
Gece Uykularım Kaçmıştı Sabah Kapıda Bekliyormuş Beni
Yaşasın Ekonomik Kriz
Bebeler İsyanlarda
Kulak Memesi Kıvamının Gayrı Resmi Tarihi
Kâhya

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ay Em Ef Biraderler
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Emrin Olur
Serbest Meslek
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Unutma Ey Milletim [Şiir]
Sevmek İçin Bahaneler Yaratırım [Şiir]
Şimdi Gitmek Zamanı [Şiir]
Ne de Güzeldi Masallar [Şiir]
Sabah Siftahı [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
İlk Yazdığım Şiir Şöyle Başlıyordu [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.