..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve alçalamaz. -Hölderlin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Çocuk > Mehmet Ali Özler
15 Aralık 2007
Pancar  
Bu masalım 1989 yılında Köln/Almanya Radyosunda yayınlandı. 2010 yılında da Burdur/Gölhisar İli İlk Öğretim Okullarında ders konusu olarak işlendi.

Mehmet Ali Özler:CDHA:
   Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; şehirler henüz köy iken, köyler birkaç ev iken, evler küçükken;
   Bu evlerden birinde Dede, Nine ve küçük torunları mutluca yaşarlarmış. Her sabah uyandıklarında Nine kahvaltıyı hazırlar, sofraya konan peynir, zeytin ve ekmekten yeyip, tatlıca çaylarından höpür, höpür içerlermiş.
   Yine bir sabah Nine kahvaltıyı hazırlamak için işe koyulmuş. Çayı bir güzel demleyip sofraya peynir, zeytin ve ekmekten koymuş. Sonra dolabı açıp çay şekerini almak istemiş. Ama Nine ne görse iyi: tabakta tek bir şeker dahi kalmamış. Bunun üzerine Nine hemen Dedeye seslenmiş: "Dede, Dede! Çay yaptım ama şekerim yok."
   Dede hemen yerinden davranmış. Evin ambarına varıp oradan küçük bir pancar fidesi almış. Bunu evin önündeki bahçeye dikip bir güzel de sulamış. İşi bittikten sonra da, "Büyü pancarım, büyü", diye konuşmuş. "Büyü pancarım büyü, kocaman ol. Büyü pancarım büyü, irice ol. Büyü pancarım büyü ki, senden tatlı tatlı şeker yapalım."
   Bunun üzerinden günler gelmiş, günler geçmiş. Evin önünde ki pancar büyümüş de ha büyümüş, koskocaman olmuş. Tabi bunu gören Dede artık pancarı topraktan sökmenin zamanı geldiğini anlamış. Şöyle kazağın kollarını sıvayıp pancarın irice yapraklarından tutmuş. Sonra çekmiş te ha çekmiş ama pancarı topraktan sökememiş. Dede, bakmış ki olacak gibi değil, ben en iyisi birini yardıma çağırayım demiş. Hemen Nineye seslenmiş:
   "Nine, Nine! Gel pancarı sökmeye yardım et!"
   Nine gelmiş Dedeyi tutmuş. Dede, pancarı tutmuş. Beraberce çekmişler de ha çekmişler ama pancarı yerinden sökememişler. Bunun üzerine Nine torununa seslenmiş:
   "Torunum, Torunum! Gel pancarı sökmeye yardım et!"
   Torun gelmiş Nineyi tutmuş. Nine, Dedeyi tutmuş. Dede de pancarı tutup çekmişler de ha çekmişler ama bir türlü pancarı yerinden sökememişler.
   Bunun üzerine ne yapalım, nasıl edelim diye kara, kara düşünürken torunun aklına yardım edebilecek biri daha gelmiş. Hemen çok sevdiği köpeğine seslenmiş:
   "Karabaş, Karabaş! Gel pancarı sökmeye yardım et!
   Karabaş gelmiş Torunu tutmuş, Torun Nineyi tutmuş, Nine Dedeyi tutmuş. Hep beraber çekmişler de ha çekmişler ama pancarı bir türlü yerinden sökememişler. Bunun üzerine köpeğin aklına biri daha gelmiş. Hemen hav, hav, hav diyerek evin kedisi Tekir'e seslenmiş:
   "Hav, hav, hav! Tekir, Tekir! Gel pancarı sökmeye yardım et!"
   Tekir hemen koşarak gelip Karabaşı tutmuş. Karabaş Torunu, Torun Nineyi, Nine de Dedeyi tutmuş. Hep beraber çekmişler de ha çekmişler ama bir türlü pancarı topraktan sökememişler.
Artık ev hali iyice çaresiz kalmışken kurnaz kedinin aklına yardım edebilecek biri daha gelmiş. Hemen miyau, miyau diyerek evin ambarında yaşayan küçük fareye seslenmiş:
   "Miyau, miyau! Farecik, Farecik! Gel şu pancarı sökmeye yardım et!"
   Fare koşarak gelip kediyi tutmuş. Kedi Köpeği, Köpek Torunu, Torun Nineyi, Nine de Dedeyi tutmuş. Hep birlikte pancarı bir çekmişler, iki çekmişler derken o kocaman pancar yerinden sökülüvermiş. Ama ev hali bu pancara öyle bir asılmış ki, kendilerini tutamayıp hep birlikte paldür küldür yere serilmişler. Bunun üzerine yerden ilk kalkan Dede diğerlerine şöyle bir bakıp:
   "Yaa, gördünüz mü işte!” demiş. "Kuvvet erlik te değil, birliktedir."

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Yanlış yerde bu masal
Gönderen: Ferhat / , Türkiye
28 Mayıs 2008
çünkü bu bir şiir değil. Ama çok güzel bir masal bence. Eğitici yönü ağır basıyo birde güzel düşünülmüş. Hem bu internet sayfasında neden masal bölüm yok. Hoş kalın Ferhat İstanbul.

:: Mehmet Ali abi
Gönderen: Ayhan / , Almanya
18 Mayıs 2008
dedin şekilde bu siteyi buldum. Senin yazı yazdğını biliyodum ama bu kadar çılgın oldunu bilmiyodum. Şiirlerini hepisini okudum. Daha önce bir masalını okumuşdum. Oda güzeldi buda çok güzel bi masal. Ama ben bilirsin daha çok roman seviyom. Senin roman ne oldu. Çıktımı? Çıktısa bana bir tane gönder. Hoşçakal abi.

:: Son satırı açıklamalısınız
Gönderen: İbrahim çilek / denizli/Türkiye
9 Nisan 2008
Güzel masal sırf son satırını cocuklar zor anlar hani kuvvet erlikte değil birliktedir demenizi. Erlik te sözünü cocuklara açıklamalısınız. Selamlar (İbrahim Ç)

:: Grim Kardeşler kıskanırdı
Gönderen: Osman İnce / Ordu/Türkiye
31 Ocak 2008
Bu masalı Grim kardeşler bile kıskanırdı. Güzel ve düşünceli yazılmış. Her halde bu sitede tek masal bu. Not: Şiirlerinizide okudum. Sizin yerinizde olsam bu tür masallar yazardım. Zira bizim keloğlandan başka doğru dürüst masallarımız yok. Başarılar. Osman İnce

:: Güzel bir masal
Gönderen: Deniz E. / Antalya/Türkiye
18 Ocak 2008
Fazla masal okumadım şimdiye kadar. Bunuda şiir sanarak tıkladım. Ama masal çıktı. Güzel yazmışsınız. Saygılar (Deniz E.)

:: Ayrımcılığı savunan büyükler de okusun bu masalı
Gönderen: Meral / Ankara/Türkiye
11 Ocak 2008
Bu masalı Türkçe dersinde sınıfımda ki öğrencilere okuyacağım. Bilhassa şu günlerde birlik-beraberlikten neler elde edileceğini iyi anlatan bir masal. Ayrıca bu masal sadece küçükler için değil bence. Bölücülüğü ve hep ayırmayı savunanların da bunu okuyup ders çıkarmalarını temenni ederim.

:: Bu masalı büyükler hak ediyor
Gönderen: Sevil Çapancı / Tunceli/Türkiye
11 Ocak 2008
Bence bu masal büyükler için yazılmış. Ülkemizde bir türlü sağlayamadığımız bir gerçeğe değiniyor. Beraber ve birlik olsak dağları yerinden oynatırdık. Ayrıca çocuklar için öğretim yanı da var. Ama öncelikle her büyüğün bu masalı okuması gerekir bence.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zifaf
Kitap Akrepçiği
Tat
Yüreğe Sormak
Benzetiş
Her Soluk
Ne Yaptın?
Oyun
Günün Hasreti
Dingin

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İçimde ki Çelişki [Deneme]
Arkadaşım Seri Katil [Deneme]
Atasözlerin Esareti [Deneme]
Ceza Evinde Eşle Mahrem Görüşmesi [Eleştiri]
Eleştiriyi Eleştirmek [Eleştiri]
Bir Bomba Çeker Misin! [Eleştiri]


Mehmet Ali Özler kimdir?

47 yaşındayım. 20 senedir edebiyat yazmaya gayret gösteriyorum. Hiç te kolay değilmiş. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Bir zamanlar etkilendiğim yazarlar vardı. Yıllar içersinde çoğunu unuttum. Okuduğum her yeni bir kitapta etkilendiğim yazarların ve sanatkarların sayısı azalıyor.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Mehmet Ali Özler, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.