..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkesin derdi başka. -Orhan Veli
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Murat Tali
29 Mayıs 2006
Sorgulanası Hayatın Doğrusu  
Murat Tali
Hayat sorgulamalarla değerlenir. Bataklığa çevrilen yanı ise tutarsızca aynı fikirlerde diretmemizdir diye düşünüyorum. Fikirlerin sabit doğruluğuna saplanmış düşünce adamları ve yaşam profesörleri kendi


:AGIG:
Hayat sorgulamalarla değerlenir. Bataklığa çevrilen yanı ise tutarsızca aynı fikirlerde diretmemizdir diye düşünüyorum. Fikirlerin sabit doğruluğuna saplanmış düşünce adamları ve yaşam profesörleri kendi doğruluklarında direttikçe o bataklıkta iğneli bitkilerin sayısı artıyor, lakin o bataklıkta gerekiyor dünyaya ki içinde yaşaması gereken canlıları barındırması gerekiyor. hayat bu ya denizi, dağları, kumsalları, çölleri ve nehirleri ne kadar olması gerekliyse bataklıklarda öyle bir gerekliliktir.

Aydınlık düşünce kavramı yanılsamalı bir kavramdır. doğrularda yanılsamalıdır. kişilerden kişilere göre değişiyor doğrular ve yalnışlar. bu benim fikrim ve düşüncem doğru yada yalnış lakin böyle düşünürüm. herkeste bu böyledir diyede bir fikri de ortaya atabilirim.

doğru neyin tanımıdır diye soracak olursak o kadar çok sebep sonuç ilişkisi ortaya çıkarki içinden çıkılması zor bir labirente döner. ben alevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim ve çevrem yetişme koşullarım bana bir takım doğrularını empoze etti ve ben o doğrularla büyüdüm. oysa farklı bir inançta olan bir başka arkadaş benim düşüncelerimi ve yaşam tarzımı yalnış bulabiliyor ki kendince haklıdır çünkü yaşam koşulları ona bunu öğretmiştir.

herkes kendi bataklığını güzelliştirmeli diye düşünüyorum. çünkü herkes bir şekilde kendi bataklığında seyrediyor dünyayı. hangi düşünce kalıplarını yıkıp çıkmışız ortaya ve demişiz ki kendimize tamamen zıt bir fikre, sen doğrusun arkadaş ve tamamen haklısın. zor ihtimallerin tanımıda zor olur bu yüzden kıssadan hisse derim ki SORGULANMALI bu hayat hemde sonuna kadar ve bilinçli yada bilinçsiz tanımlanmalı tanımsız olduğuna inanılan düşünceler.

Tanımı yapılan tüm dorğular doğru değildir. Her fikrin karşısına bir başka fikir yada tez ile çıkabilir insan. Hırsızlık doğru bir davranış değildir. Lakin bir tez sunarsın ortaya ona geçinmesi için geçerli koşullar sağlanmadığı için mecbur kalıyor dersin ve meşrulaştırmış olursun bunu. Meşru kılmak doğrulamak değil midir burada. Derin konular tabi ikilem her daim var.Ezoterik felsefede ikilem olmadığı söylenmektedir pratikte ise bu mümkün görünmüyor insanoğlunun doğası buna müsaade etmiyor. Fikirlerini açığa çıkartırken bütün doğruları(nı) yazıya döken yazar pratiğinde bunları ne yazık ki ortaya koyamıyor. Bu bir yandan doğayı sevdiğini söyleyim göstermelik iki üç ağaç diken aynı esnada fabrikasından zehirli atıkları arıtmadan doğaya salan işverene benziyor yada çöplerini yola atan bir başka kişiye. Değişkenliklerimiz bizi farklı kılıyor hayatta kaburgasız yalanlarla ve doğrularla büyüdük ve büyüyoruz.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgiyi Anlatabilmek
Ya Varım Ya Yokum
Bir Olmak
İnsan Gerçekliği
Söz Altındır, Konuşun

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Söz Üzerine Söylenmiş Sözler
Alim Sanma Kendini
Yola Düşmek, Düşe Gelmek
Mutluluğa Ortak Ol
İçimdeki Ben ile Bedenimi Saran Bene
Soru?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dervişler Mekanı [Şiir]
Mevlana, Şems ve Aşk [Şiir]
Düşe Gelmek [Şiir]
Yürek Ses Verir Benliğime [Şiir]
Yüreğime Dokun [Şiir]
Aşk Ateş Sivas [Şiir]
Şerefe [Şiir]
Aşk Ateşi [Şiir]
Sözün Söyleyebildiği Aşk [Şiir]
Ölümsüz Meleklerin Elçileri [Şiir]


Murat Tali kimdir?

Yaşam içinde dünya olmakta var dünyada deniz olmakta, kişi isterse evren olabilir, isterse yaprakta küçük bir damla, sevgiyi yüreğine ektiğinde insan olmanın bilincini yaşatabiliyorsa kendisine ve herkese İnsan'dır. Sevgiyle büyümeli yaşam. . Ben yaşamın içinde bir sevgi tanesiyim. Küçücük ama evren kadar.

Etkilendiği Yazarlar:
Herkes bir etkendir yazılara, şiirlere, düşlere ve yaşananlara.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Murat Tali, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.