..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Usun ve deneyimin aksaçlılarınki gibi, ama yüreğin masum çocuklarınki gibi olsun." -Schiller
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
18 Ağustos 2021
Cami ve Genelev Meselesine Dair  
Osman AKTAŞ
Yılmaz Özdil 31 Mart 2018 tarihli yazısında, "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Abdullah Akın diye bir herif, üniversitenin televizyon kanalına çıkarak, hiç utanmadan “1924 yılında camiler kapatıldı, Çanakkale ve Bursa'da genelev olarak kullanılan camiler var” demişti.


:ADI:
Yılmaz Özdil 31 Mart 2018 tarihli yazısında, "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Abdullah Akın diye bir herif, üniversitenin televizyon kanalına çıkarak, hiç utanmadan “1924 yılında camiler kapatıldı, Çanakkale ve Bursa'da genelev olarak kullanılan camiler var” demişti.
*
Bunun üzerine ben de köşemden sormuştum… “Çanakkale veya Bursa'da bu genelevlerin adresini bilen var mı? Herhangi bir devlet büyüğümüz kerhane yapılan camiyi gösterebilir mi?”
*
Bunun üzerine ben de köşemden sormuştum… “Çanakkale veya Bursa'da bu genelevlerin adresini bilen var mı? Herhangi bir devlet büyüğümüz kerhane yapılan camiyi gösterebilir mi?”
*
CHP Bursa milletvekili Ceyhun İrgil bu soruları resmiyete döktü, bilgi edinme kanunu çerçevesinde Bursa Valiliği'ne yazılı olarak başvurdu, “Bursa'da geneleve çevrilen cami var mıdır? Varsa hangi cami, nerede, ne zaman geneleve çevrilmiştir” diye sordu.
*
CHP Çanakkale İl Başkanlığı da “Çanakkale'de hangi cami, nerede, ne zaman genelev yapılmış?” diye sorarak, suç duyurusunda bulundu.
*
Ve dün… Bu sorulara Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden “resmi imzalı” yanıt geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Vakıflar Müdürlüğü “camilerin genelev olarak kullanıldığına dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır” dedi."

Ben hiçbir dönemde kendisine Müslüman diyenlerin bu kadar çirkef, bu kadar alçak, bu kadar iftiracı olduklarını görmemiş, duymamıştım. Lawrence bile tuzağa düşürerek Arapların işkence ile öldürdüğü Türkler için az da olsa bir merhamet duygusu olmasına karşın, bunlarda o bile yok. Kendi düşüncelerinin toplumda kabul görmesi için yapmayacakları alçaklık, atmayacakları da iftira yok.

Köpekler sahiplerinin işaret ettiği yöne ve kişiye havlarlar. Abdullah Akın denilen yaratığın bunu söylemesinden doğal bir şey yoktur. Abdullah Akın’ı bırakalım da Diyanet İşleri Başkanı’nın söylediklerine bakalım; o da "Toki'den ev alacakların banka faizi kullanmaları haram değildir" diye fetva verdi.

Bugünkü din alimi görünümündeki namussuzlar, gerçekleri değil, söylenmesi istenenleri söylüyor ya da makam beklentisi içinde yalakalığın gereğini yapıyorlar.

Eğer camiler genel eve çevrildiyse, bunu 1924'e dönüp bakacaklarına, şimdilerde kendi atadıkları imam ve müezzinleri denetlesinler. Bu dönemde tecavüz ve tacizler Kur’an Kursları ve camilerde daha çok gerçekleşmekte. Tutukladıkları imam ve müezzinlerin hangi suçları işlediklerine bakıp biz bildirirlerse, ben bu yazdığım yazı için tekzip yazıp hepsinden özür dileyeceğim. Çünkü geçmiş zamanlara ait gazete sayfalarında bu konuya ait bir hayli haber var. Eminim devlet arşivlerinde de bunlar yer alıyordur.

Ayrıca bu adamların zihniyetindekiler daha önce de peygamber torunları Hz. Hasan’ı zehirlemiş, Hz. Hüseyin’in kundaktaki oğlunu oklamış, Hz. Hüseyin’in başını kesip, bir camiye atarak, camide namaz kılanları bir tür tehdit ettiklerini göstermişlerdir.

Hz. Hüseyin’in başıyla top oynayan namussuzların yaşattıkları gerçeklerle uğraşmak yerine, tutup sırf Atatürk’e iftira atmak için bu yalanı ortaya atmaları ibret vericidir.

1924 yılında devrimler henüz başlamamışken ve halifelik bile yeni kaldırılmışken, nasıl olur da böyle bir yalan dikkate alınır, bu da akıl alacak bir şey değil. Bari iftira ediyorsanız tarih çalışarak iftira edin bilgisiz yobazlar.

İşte üniversitelere akademisyen olarak atadıkları bu karaktersizlerden bilgili insan ve vatansever yetiştirmelerini bekliyoruz.

Bu ülkede biat kalkıp, liyakat yerine gelmedikçe halk deyimiyle burnumuzun boktan çıkması mümkün değil.

Salgın dönemi içinde okullardaki öğrencilerin derse katılım oranı ve takiplerinin %102 olduğunu belgelere yansıttığı iddia edilen birinin eğitim bakanlığına daire başkanı olarak atandığı iddiası hangi durumda olduğumuzun açık bir göstergesi, daha fazlasına gerek yok.

Geçmişin kirinin ve bugünkü asalakların devlet bünyesinden temizlenmesi gerçekleşmedikçe, ülkeye huzur ve güven gelmesi de mümkün değil. Bütün bunları üst düzey yönetimin gözden geçirmesi, kendi kariyerlerini korumak için alçakça iftiralar üretenlerin temizlenmesi elzemdir.

Devletin, insanın, vatandaşın, nebatın, hayvanın, doğa olaylarının normale dönüp, huzur içinde bulunmaları dürüst insanların sahtekâr ve asalaklar üzerinde hakimiyet kurmalarıyla gerçekleşir. Bugün yaşadıklarımız allahuâlem musibetin sadece bir başlangıcıdır.

Sürç-i lisan eyledikse affola Ulu Tanrı’m…

19 Ağustos 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Turfanda Düşler
Toplu Gözleşme
İcraatın Dışından
Eşref ile Safilin
Bir Bakanı Yolcu Ederken
Muhalefetten İktidara Jest
Bir Kaşık Suda Fırtına Koparmak
Yeni Bir Bakan Yine Bir Bakan
Dinemaskop
Alışılmış Bir Koku

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Üç Din ve Bir Filistin
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"
Eylüllenmek
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Hrant Dink'i Anarken

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.