..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Başka dillerle ilgili hiçbir şey bilmeyenler, kendi dilleriyle ilgili de hiçbir şey bilmiyorlar. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ö.Gökhan Ergüven
11 Şubat 2017
Yolculuk  
Ö.Gökhan Ergüven
Şimdi sen gidiyorsun. Uzak, gürültülü, herşeyin biraz daha büyük ve daha çok olduğu, istenilen herşeyin belirli bir bedel karşısında sunulduğu, büyük elmasların olduğu bir yere. Birazdan otobüsün hareket edecek. Çoktandır sıkıldığın, nefes alamadığın, bir kapana kısıldığın bu yeri geride bırakacaksın. Kulaklarda hep aynı şarkının tekrar ettiği ve insanların yorgun ama senin nefret ettiğin bir iyimserlikle birbirine gülümsediği bu kasabayı terk edeceksin


:ACHG:
Şimdi sen gidiyorsun. Uzak, gürültülü, herşeyin biraz daha büyük ve daha çok olduğu, istenilen herşeyin belirli bir bedel karşısında sunulduğu, büyük elmasların olduğu bir yere. Birazdan otobüsün hareket edecek. Çoktandır sıkıldığın, nefes alamadığın, bir kapana kısıldığın bu yeri geride bırakacaksın. Kulaklarda hep aynı şarkının tekrar ettiği ve insanların yorgun ama senin nefret ettiğin bir iyimserlikle birbirine gülümsediği bu kasabayı terk edeceksin.
Şimdi sen gidiyorsun. Bütün anılarını geride bırakacaksın. Çocukluğundan beri seni meşgul eden travmalardan kurtulacaksın. Farklılıklar senin istediğin. Kimsenin ne yediğinin ne giydiğinin kimseyi ilgilendirmediği bir büyük kalabalık içinde kaybolmak istiyorsun. Seni anlamadılar bu yerde. Artık anlaşılmayı da beklemiyorsun. Açıkçası bu umrunda bile değil. Küçücük sorunların bile insanlar yüzünden aşılamadığı bu uyuşuklar ve çaresizler kasabası, hafta sonu buluşmaları, akşam gezmeleri canına yetti. Televizyon ve medya kaynaklarından öğrendikleri politik fikirleri kendilerininmiş gibi savunan bu sürüyü artık duymak bile istemiyorsun.
Şimdi sen gidiyorsun. Kendin olmak istiyorsun. Kendi filminin rejisini eline almak, karakterlerinin çeşitliliğini sağlamak, kurgunun hayatla öpüştüğü yerde durmak istiyorsun. İçleri burkularak ve birbirlerine acıyarak, dayanışan bu topluluk çoktandır ilgini çekmiyor. Sevgi dediğin acıma hissiyle sağlanmaz. Gerektiğinde terk edebilmeli insan. Hem de hiç pişmanlık duymadan, hiç acımadan, arkasına bakmadan. Gereğinden fazla pompalanan bu duygusallık bu küçük topluluğu uyuştura uyuştura düşünemez hale getirmiş. Görünenin ardındaki gerçeği görmelisin.
Şimdi sen gidiyorsun. Ama bir gün döneceksin. Hikayenin başladığı yere. Kederli yalnızlıklar kasabasına. Çok görmüş bir bilgelikle gülümseyeceksin. Şehrin törpülediği yanların herşeyin bir illüzyon olduğunu söylesede sana kırık bir yanın olacak kimseye sezdirmediğin. İçten içe bileceksin. İnsan bu dünyadan ancak kendisi olarak gider.
Bense ertesi sabah saçıma senin nefret ettğin o ipi bağlayacağım yine, menekşeleri sulayacağım, bir iç çekişinde bulacağım teselliyi. Kulaklarımda çalan o aynı şarkıyı tekrarlayacağım dudaklarımla ve nefret ettiğin iyimserlikle gülümseyeceğim hayataSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aforizmalar - 2

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sosyolojiye Giriş
Alıcılarınızın Ayarlarıyla Lütfen Oynayın
- Gece -
Bayram
Bir Parça Hayat
Sen Uyurken
Sürek Avı
- Ayna -
Sonsuza Dek Mutlu Yaşamadılar
Affet

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Duvar Yazıları [Şiir]
Günbegün [Şiir]
Doya Doya [Şiir]
*dans* [Şiir]
Işıkları Söndürün [Şiir]
Alfabe [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Hikaye [Şiir]
Sözlerin [Şiir]
Bir Gün Uyanırsan [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.