..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlığı tanımak insanları teker teker tanımaktan kolaydır. -La Rochefoucauld
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > Elif Demiröz
7 Kasım 2004
Turuncu...  
Elif Demiröz
Ankara’nın en güzel caddesinde, rengarenk şemsiyeler yağmurla dans ediyordu. Saniyeler geçiyordu, her şey turuncu rengin esiri olmuş gibiydi...


:AHHI:
Seninle upuzun konuştuğumuz o yağmurlu nisan akşamı yepyeni bir umudun postacısıydı sanki. Ankara’nın en renkli caddesinde rengarenk şemsiyeler yağmurla dans ediyordu. Gözlerimin tam içine bakarak bir şeyler anlatıyordun. Ama ben senden çok daha şanslıydım; çünkü sen ne kadar tatlı olduğunun farkında bile değildin. Yağmur sürüyordu…

Yanında an olan dakikalar hiç bitmesin istiyordum. Ve sen hiç gitme! Bencilce seni ellerimde tutmak, gitmene hiç izin vermemek, bütünlemek istedim bendeki göremeyeceğin seni… Şarkı devam ediyordu. Akşam oluyordu ve son bir direnişle başını uzatıyordu karanlık yağmur bulutlarının arasından hüzünlü bir akşam güneşi…

Ve küçük gölcükler oluşturuyordu yağmur Tunalı Hilmi Caddesi’nin aşklara şahit kaldırımlarında. Bin bir damla ellerimde, gözlerimde, turuncu üniformalı garsonların taşıdığı tepsilerin içindeki kadehlerdeydi. Yüreğimde birbirine zıt binlerce duygu can çekişiyordu. Sense rengine isim konduramadığım gözlerinle, bütün samimiyetinle, içten gülüşünle, bembeyaz dişlerinle umutlardan bahsediyordun bana. Her şey turuncuya dönüştü bir anda!

Pencereyi arkana almış, hayranlığımı kazanan dingin sakinliğinle kalbimi avuçlarının arasına alıyordun yavaş yavaş. Işık, arkanda bir perde oluşturmuştu. Sense ışığın odak noktasında daha parlak, gittikçe büyüyen bir ışık topunda gizliydin. İtiraz ediyordu düşüncelerim sana ve kalbim karşı koyuyordu ele geçirilmeye çalışmasına. Ankara’nın en güzel caddesinde, rengarenk şemsiyeler yağmurla dans ediyordu. Saniyeler geçiyordu, her şey turuncu rengin esiri olmuş gibiydi.

Hüzmelerini meraklı bakışlarıyla üzerimize diken güneş turuncuydu, garsonların üniformaları turuncuydu, ellerini koyduğun masa, oturduğumuz sandalyeler turuncuydu. Ve turuncu bir sesle anlatıyordun hiç bitmesini istemediğim hikayelerini.

Ama bitti… Hikayelerin bitti, hayal ettiğim ne varsa gerçeğin bütün acımasızlığıyla dikildi karşıma. Ve sen gittin. Hem de o kadar uzaklara gittin ki… O yağmurlu günün üzerinden tam 146 gün geçti ve sen gittin. Ağlamadım. Bir daha sevmedim turuncu rengi. Ve bir daha hiç gitmedim seninle gittiğimiz hiçbir yere. Sen güzeldin, belki bir yaşama sığmayacak kadar güzeldin. Aslında biz birlikte güzeldik. Gitmene mani olamamanın yetersizliği kaldı sadece içimde. Bir de rengine hala isim veremediğim gözlerinin güldüğü resimlerin. Her şey turuncuydu… Artık sen yoktun. Ankara’nın en renkli caddesinde sonbaharın yağmuru yağıyordu ve ben bir başımaydım kaldırımların Arnavut taşlarında yürürken. Ankara’nın en güzel caddesinde rengarenk şemsiyeler yağmurla dans ediyordu. Zaman çabuk geçiyordu. Turuncu, bir başka mevsimi yaşıyordu. Bir başınalıklar, aşklarla savaş veriyordu. Özlem dur durak bilmiyordu. Tunalı Hilmi Caddesi’nde renkler yerini bir griliğe bırakıyordu. Akşam oluyordu. Seni tanıdığım o turuncu yerin önünden geçtim. İçeride mumlar yanıyordu. Her şey aynıydı. Dekor turuncu, garsonların üniformaları turuncu. Aynı olmayan tek bir şey vardı. Artık sen yoktun… Yoktun…

Yoktun…

-Tarihsiz bir gün, 02:30.
ELİF DEMİRÖZ


.Eleştiriler & Yorumlar

:: uzaklardan
Gönderen: Emre / Diğer/Fransa
5 Ekim 2017
yaninda olmamam disinda hersey ayni, belki de ayriligin verdigi duygularla hersey cok daha farkli.. turuncuyu sen sevdirdin bana ve sanirim "turuncu"yu seviyorum hala..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sana İthafen...
İstanbul Demek, Sen Demek...
Küskündüm Gözlerine İstanbul'un...
Geldi...
Bütün Sokaklar Sana Doğru*
Buluta Karışan Mektup - 1
Yazı Yazanların Kaderidir Yalnızlık
Yarım Kalmalı
Kangren Gecelerimin Umududur Sevmek
Buluta Karışan Bir Mektup Daha...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ay Terk Etmezdi Geceyi [Şiir]
Pencerenin Arkasından Bakmak... [Şiir]
Mor Bir Aleve Dönüyordu Düşler [Şiir]
Evrim [Şiir]
Yelkovan, Akrep ve Kelebek [Şiir]
Geceden Bir Şiir [Şiir]
Hüzzam Bir Aldatmanın Nihavend Vedası [Öykü]


Elif Demiröz kimdir?

Uyku tutmayan bir gece, yıldızlarla dertleşirken fark ettim yazmaya ne kadar özlemli olduğumu. . . Ve o gün bugündür, en yakın arkadaşlarım oldular gökyüzünün rengarenk, ışıltılı incileri. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Cezmi Ersöz, Edip Cansever


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Elif Demiröz, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.