..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Anka kuşu gibi yalnızlığı adet edin! Öyle hareket et ki, adın daima dillerde dolaşsın ama seni görmek olanaksız olsun." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Ömer Faruk Hüsmüllü
13 Ocak 2013
Kitap Tanıtımı: O Ruhu Kurtarmak  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Bu kitabı bir macera romanı okur gibi okumaya kalkarsanız bir şey anlayamazsınız. Dikkatinizi eser üzerine yoğunlaştırmalısınız. Tabii bu yoğunlaşma, ister istemez okuma hızınızı azaltıyor. Ancak merak etmeyiniz, bu geçici bir yavaşlama. Esere kendinizi kaptırdığınızda eski hızınıza ulaştığınızı fark ediyorsunuz. Yani eser; okuyucuya, okuma tekniğine göre kendiliğinden bir hız belirlemesi yapma özelliğine de sahip.


:ABDA:


Umut Salih Tiryakioğlu tarafından kaleme alınan bu eser, bir kurgu roman olmakla beraber içinde felsefi, psikolojik ve sosyolojik unsurlarla da bolca karşılaşıyorsunuz.

Eserde anlatılan bir masal kahramanı mıdır, yoksa bir “diriliş” destanı mıdır? Buna karar vermek oldukça zor. Mitolojik unsurlara bakınca yani bir toplumun kutsal saydığı değerlerle karşılaşınca bir masal kahramanından söz edildiğini düşünebilirsiniz; ancak toplumu etkileyen savaş, göç gibi olaylarla karşılaşınca da bir destan olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Sanırım bu konuda en doğrusu, yazarın kitabın arka sayfasında yer alan tanıtım yazısındaki “Toplumu, ahlakı, sanatı ve yozlaşmayı maddenin ötesinden gören, hem mistisizmden, hem de insanın gerçekliğinden beslenen bir tasarım.” İfadesini kabul etmektir.

Eserde ruhsal çözümlemelere de gidilmiş. Roman kahramanı Necati Tinhu, zaman zaman bir ruhsal karmaşanın içinde buluveriyor kendini. İnsanî zaafları, isyanları ve tüm bunlardan kurtulmak için verdiği yorucu bir mücadele var.

Tinhu, iblisten ve karanlıktan korkuyor. Bilhassa iblisin onu tuzağa düşürmek için yaptıklarını bozabilmek amacıyla sürekli tetikte bekliyor. Bazen iblise üstün gelse de bazen de de tuzaklara düşmekten kurtulamıyor.

Eseri okurken, kahramanın adı aklıma takılmadı değil! Neden Tinhu? Tinhu ne demek? Sorularını kendime sordum. Bunun cevabını ise kitabın en son sayfasında buldum.

Bu kitabı bir macera romanı okur gibi okumaya kalkarsanız bir şey anlayamazsınız. Dikkatinizi eser üzerine yoğunlaştırmalısınız. Tabii bu yoğunlaşma, ister istemez okuma hızınızı azaltıyor. Ancak merak etmeyiniz, bu geçici bir yavaşlama. Esere kendinizi kaptırdığınızda eski hızınıza ulaştığınızı fark ediyorsunuz. Yani eser; okuyucuya, okuma tekniğine göre kendiliğinden bir hız belirlemesi yapma özelliğine de sahip.

Bir kitapta, beni en çok gözüme kaçan tozlar rahatsız eder. Yani, yazım kurallarındaki yanlışlıklar… Bu eserde gözüme kaçan toz, hemen hemen hiç olmadı diyebilirim. O nedenle kitabın editörünü ve yayımcı kuruluşu kutlamak istiyorum.

Bir eseri okurken duygusal olmamaya gayret ederim. Çok etkileyici ifadelerle karşılaştığımda bile duygularımı frenlemeye çalışırım. O Ruhu Kurtarmak’da bunu başaramadım ve Tinhu’ya iki damla gözyaşı ile veda ettim…

Son Söz: Akıcı bir üslup ile yazılmış olan bu eserin, yakın bir zamanda Türk Edebiyatı’ndaki hak ettiği yeri mutlaka alacağına inanıyorum.

Ömer Faruk Hüsmüllü

**

Eserin Künyesi:Yazar : Umut Salih TİRYAKİOĞLU
Yayıncı : YANKI

Kategori : Roman

Sayfa : 359

Basım Yeri : İSTANBUL

Basım Tarihi : 2012

Baskı : 1. BASKI

Dil : Türkçe

Kapak : Karton

Kağıt : Enzo

Ebat: 135 mm - 210 mm

**

Arka Kapak Yazısı:

Tüketim toplumunun alışkın olduğu tüketilebilir öykülerden ve ruhsal çözüm önerilerinden farklı olarak “O Ruhu Kurtarmak”, ne bir yol macerası, ne de bir yol haritası sunuyor. O Ruhu Kurtarmak, eski gerçeklerin yeni tezahürü. Bir masal kahramanının ahlakını, bir şövalyenin cesaretini anlatan modern bir balad. Toplumu, ahlakı, sanatı ve yozlaşmayı maddenin ötesinden gören, hem mistisizmden, hem de insanın gerçekliğinden beslenen bir tasarım. Felsefe tarihine yaptığı bütün göndermelere rağmen, bir filozofun sorduğu soru yahut verdiği yanıt değil, bir ressamın tablosu, bir müzisyenin bestesi…

Eserin üzerine inşa edildiği temelin insana ve insanlığa dair oluşu, bu romanın okuyucunun ruhunda derin bir yankı bulmasını sağlayacaktır. O Ruhu Kurtarmak, içeriği ile olduğu kadar üslubu ile de bir kurtuluş öyküsü olmanın verdiği farklılığı okuyucuya derinden hissettirecektir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel roman kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yanık Dere Erzurum Romanının Tanıtımı

Yazarın roman ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ücretsiz Kitap Dağıtabileceğim İstanbul’da Bir Mekan Arıyorum
Bir Edebiyatçı Gözüyle Mağaranın Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefeci’nin Kaleminden Mağaranın Kamburu – Yorum: 6
Bir Romanın Anatomisi: Mağaranın Kamburu
Memleketimin Delileri - 1
Memleketimin Delileri - 2
Mağaranın Kamburu
Dönemeyen Bir Dönme Dolap - 35 Son Bölüm
Bir Anı Defteri Buldum - Roman
Köpeğin Adı Badi - 80 (Son Bölüm)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Siyasi Taşlama: Neşezâde - 2 [Şiir]
Siyasi Taşlama: Karamsarzâde [Şiir]
Kusurî"den Tırtıklama [Şiir]
Zam Zam Zam... [Şiir]
Tırtıklama (Kazak Abdal'dan) [Şiir]
Yoklar ve Varlar [Şiir]
Âşık Dertli"den Tırtıklama [Şiir]
İstanbul,sana Âşık Bu Kul [Şiir]
Namuslu Karaborsacı [Şiir]
Dostlarım [Şiir]


Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yıldırım adını kullanarak çeşitli forumlara yazı yazdım. İddiasız iki romanım var. Çok sayıda siyasi içerikli yazıya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öğretmeniyim. Yazmaya çalışan her kişiye büyük bir saygım var. Çünkü yazılan her satır ömürden verilen bir parçadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Az veya çok okuduğum tüm yazarlardan etkilenirim.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.