..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bana ev hikayesinden söz açmayın. Artık benim oraya gideceğim yok!" Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk) > Ahmet Odabaş
24 Mayıs 2011
Seçim Barajı  
Ahmet Odabaş
10 partinin katıldığı bir seçimde: Seçime giren partilerden 9 tanesi 4.999.999'ar oy alsa, bu partiler % 10 barajı nedeniyle milletvekili çıkaramayacak… ve 5.000.010 tane oy alan parti tüm milletvekillerini alacak… bağımsızlar hesapta yok… 9 parti baraja takıldı, 10. Parti bütün millitvekillerini aldı…


:CBBJ:
10 partinin katıldığı bir seçimde: Geçerli oy sayısı 50.milyon,

Seçime giren partilerden 9 tanesi 4.999.999 ' ar oy alsa, bu partiler % 10 barajı nedeniyle milletvekili çıkaramayacak… ve 5.000.010 tane oy alan parti tüm milletvekillerini alacak… bağımsızlar hesapta yok… 9 parti baraja takıldı, 10. Parti bütün millitvekillerini aldı…

Kanun Numarası: 2839

Kabul Tarihi: 10/06/1983

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 13/06/1983

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 18076

Seçim kanunu
Madde 33 - (Değişik fıkra: 23/05/1987 -3377/9 md.) Genel seçimlerde ülke genelinde, ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde, geçerli oyların %10’unu geçmeyen partiler milletvekili çıkaramazlar. Bir siyasi parti listesinde yer almış bağımsız adayların seçilebilmesi de listesinde yer aldığı siyasi partinin ülke genelinde ve ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde yüzde onluk barajı aşması ile mümkündür.

İl seçim kurulları, yukarıdaki maddeye göre, birleştirme tutanağını düzenledikten sonra sonuçları en seri şekilde telgrafla, ayrıca telefon veya telsizle Yüksek Seçim Kuruluna bildirirler.

Yüksek Seçim Kurulu, bütün illerden bu şekilde alınan bilgilere göre, Türkiye genelinde geçerli oyların toplamını yapar ve her siyasi partinin aldığı geçerli oy toplamını genel geçerli oy toplamına bölerek, siyasi partilerin ülke genelinde aldığı oy yüzdesini hesaplar ve yüzde onluk barajı aşan siyasi partilerin isimlerini il seçim kurullarına bildirir ve ilan eder.

Bu ilandan sonra, bir veya bir kaç seçim çevresinde, seçimin iptaline karar verilmesi ülke genelinde alınan oy yüzdesinin yeniden tespitini gerektirmez.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: yüzde meselesi
Gönderen: Ahmet Odabaş / , Türkiye
13 Ekim 2011
Tek başına 10 oy farkla tüm milletvekilliklerini kazanan parti % 100 başarılı...44.999.990 oy bir tane bile milletvekili çıkaramayacak, öte yandan 5.000.010 -hesapta 1 hata olabilir- bütün milletvekilliklerini alacak...

:: oy oranı
Gönderen: Ahmet Odabaş / , Türkiye
13 Ekim 2011
Seçimi kazanan parti...başarısını % 100 olarak anlatacak...şaşırma lüksümüz yok tabi...

:: Seçim sınırı
Gönderen: Orhan TURAN / , Türkiye
14 Haziran 2011
Tamam! Seçim barajının tamamen kalktığını düşünelim: O halde biri lütfen bana şu soruların yanıtlarını versin... Baraj kalktığında parlementonun içini 9 siyasi partiyle doldurmak mıdır demokrasi... Bir araya geldiğinde iki kişinin bile düşman olduğu Türkiye'de böyle bir meclisten hangi yasa, hangi düzenleme, hangi mütabakat çıkar? Sistem nasıl yürür, oy çoğunluğu nasıl sağlanır? Her şeye rağmen, demokrasi dediğimiz şey çoğunluğun söz sahipliği ise yüzde 10 barajı ve en fazla oy alan siyasi oluşumun parlementoda olması ve daha fazla temsilci çıkarması anlaşılır değil midir? Yürüttükleri politikalarla kitlelerle bulaşamayan ve seçilmeyi ancak rüyalarında görenlerin, 'İlla ben mecliste olmalıyım' diyerek direttikleri seçim barajı, bu yenilgiye doymayan siyasetçileri seçilme ihtirasları bir kenara konulduğunda barajın kalkması Türk siyasi yaşamımıza ne kazandıracak? Biri bunu da açıklarsa inanın tatmin olacağım. Yazdıklarımı ideolojik ya da bir siyasi partinin penceresinden değerlendirmeyin. Ben gerçekten bu soruların yanıtlarını, inanmak üzere, inandırıcı gerekçeleriyle bekliyorum.

:: anayasaya uygunluk
Gönderen: Ahmet Odabaş / , Türkiye
5 Haziran 2011
Yazıda anlattıklarımın Anayasa'ya uygun olmadığı ve olamayacağı açık...

:: Yok saymak...
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
29 Mayıs 2011
Az oyla çok sandalye kazanmanın yolu %10barajının korunmasından, milyonlarca oyun yok sayılmasından geçiyor.Demokratik siyasi partiler yasası ve barajın kalkması acil gereksinimdir ama istemesini öğrenmediğimiz sürece değişen bir şey olmayacaktır. Aydınlatıcı bir yazı. Dostlukla...

:: Anayasa
Gönderen: Levent Ölçer / , Türkiye
27 Mayıs 2011
Seçim Barajı Anayasaya uygun mudur? İşte bu tartışmalı bir nokta. bir yandan uygunsa da diğer yandan uygun değil. Ve aslında uygun olmayan yanı çok daha ağır basıyor. Sustukça sıra hep bizde olacak, semer vuran çok olacak. http://www.odatv.com/n.php?n=d49dbf75-2904111200
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tüze felsefesi (hukuk) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye ve Komşuluk
Neymiş Biliyor Musun
Bilirkişi Raporu
Atatürk ve Türkiye
Madem ki Biliyorsun, Neden Öğretmiyorsun
1982 Anayasası ve Tutukluluğun Devamı Kararı
Çok Partili Yaşam
Özelleştirme Neden Yapılır
Dostça Bir Söyleşi
Başkanlık Sistemi

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Beynimizin Çaresizlik Oyunu
Bayındır
Başlarken
Kendini Başkasının Yerine Koymak
Doğa Düzeni ve İnsan
Ms ile Söyleşi
Dna ve Evrim
Duygusal Şiddet Nedir?
Güvendiğim Dallar Elime Geldi
Yanlış Anlama Sanatı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Çay Koy Ortak [Şiir]
Buluşalım [Şiir]
1001 Gece Masalları [Şiir]
Çay Koy Ortak [Şiir]
Odabaş Tüm Şiirler [Şiir]
Kuklacı Amca [Şiir]
Geliyorum Ortak [Şiir]
Zamanın Yaptıkları [Şiir]
Akrabalar [Şiir]
Çık Aradan Samsun [Şiir]


Ahmet Odabaş kimdir?

1963 Çarşamba/Samsun doğumluyum. Serbest avukat olarak çalışıyorum. (İzmir'de)

Etkilendiği Yazarlar:
Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Hayyam, O Veli, Aziz Nesin,


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Odabaş, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.