..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar > Salih Zeki Çavdaroğlu
1 Aralık 2010
Hiç "" Bitmeyen Senfoni "" : Musıkî İnkilabı Polemiği  
Salih Zeki Çavdaroğlu
Murat Bardakçı ile Fazıl Say arasındaki " Musıkî İnkılabı" polemiği...


:AEAJ:

75 yıldır Türkiye’ nin kültür ve sanatında süregelen ve uzunca bir süredir hızı kesilmiş “ tek sesli- çok sesli “ müzik eksenindeki artık anlamsızlaşan polemik, yine bir Fazıl Say hamlesi ile tekrar başlamış bulunuyor.
Bu konuda dikkati çeken husus, Sayın Fazıl Say, isminin yurt içinde ne zaman telafuz edilmemeye başladığını fark etse, sanat ya da siyasete ilişkin herhangi bir olgu, haber, ya da yazıya karşı hemen tavrını koyuyor.
Böyle bir tavır bu ülkede yaşayan herkes kadar onun da hakkı. Ancak Say, gerek hedef aldığı muhatabına karşı üslubundaki nezaket dışı ifadeler, gerekse kullandığı argümanlar ile öne sürdüğü antitezler açısından oldukça olumsuz bir kişilik sergiliyor.
Kendisinin bu konudaki son muhatabı ise Gazeteci-Tarihçi Sayın Murat Bardakçı. Bardakçı’ nın musıkîşinaslığı ve bir anlamda müzikolog düzeyindeki bilgi ve birikimi, en az yazarlığı ve tarihçiliği paralelinde tartışılmayacak bir olgudur.
Tartışma Murat Bey’ in 8 Kasım 2010 günü HABER TÜRK Gazetesi’ ndeki köşesinde yazdığı 'Musiki İnkılâbı' ve Başarısızlık ‘ başlıklı makalesi ile başlar.
Yazar o yazısında 5 Kasım akşamı izlediği Tekfen Flarmoni Orkestrası’ nın konserinden yola çıkarak, çok sesli müziğin yerli yorumcuları ve resmî orkestralarına itibar etmediğini, bunun gerekçesi olarak da onların icralarının “ ucuz ve yavan “ olduğunu ifade eder ve "Aslını dinlemek varken onlar kadar hislendirmeyen müziği neden dinleyeyim ki?" der.
Devam eder ve “ 1930'larda ekonomisini tahıl ihraç ederek ayakta tutmaya çalışan Türkiye o zamanların bütçesinde önemli bir yer tutan ‘ Musiki İnkılâbı ‘ yatırımını yanlış kişilere ve yanlış politikalara mı yaptı? “ diye dolaylı olarak sorgular.
Yazısının son satırlarını da, Cumhuriyet’ in inkılapları içinde değerlendirilen "Musiki İnkılabı" projesinin üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen, Cumhuriyet tarihi boyunca harcanan emek ile, yapılan masraflara rağmen dünya çapında bir kompozitörümüzün yetişmediğini, bu yüzden de "musiki inkılabı" nın niçin başarısız olduğunun artık tartışılması zamanının geldiğinden söz ederek bağlar .
Murat Bardakçı’ nın yazısını okuyan Fazıl Say hemen durumdan vazife çıkarır ve internetteki bir klâsik batı müziği sitesine cevabi nitelikte bir mesaj gönderir.
Bu mesajında, Bardakçı’ nın yazısı ile birlikte Özdemir Erdoğan’ ın da bir televizyon programında söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ve mesajına “Bu adamları bilgilendireyim!" cümlesiyle başlar. Yine kendisinin ifadesiyle “ onların 100 katı, 1000 katı bu mesele ile haşır neşir olmuş “ biri olduğunu ve konuyu en iyi kendisinin bildiği iddiasında bulunur.
Daha sonra da başta Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin olmak üzere Türk beşlerinin ne kadar önemli besteciler olduğunu, eserlerinden örnekler vererek anlatır. Hatta onların emsallerinin Bulgaristan, Portekiz, Kanada ve Çin’ de dahi bulunmadığından söz eder.
Bardakçı, Say’ ın bu mesajını 24 Kasım günü gazetedeki köşesinde aynen yayımlar.
Çok sesli müzik camiasında konu ile ilgili olarak Fazıl Say’ a en büyük destek ANDANTE Klâsik Müzik Portalı Genel Yönetmeni Sayın Serhan Bali’ den gelir. Bali RADİKAL Gazetesi’ nin 16 ve 30 Kasım 2010 günlerinde yazdığı iki yazıda Bardakçı’ yı ağır bir şekilde eleştirir. Klasik Batı Müziği’ nin Türkiye’de Bardakçı’nın iddia ettiği kadar berbat durumda olmadığını, yorumculuk kalitesinin nicelik ve nitelik bakımından son 20 yıl içinde inanılmaz şekilde gelişme gösterdiğini savunur.
Bu eleştirilerine rağmen ‘memur müzisyenlik’ sistemi konusunda Bardakçı’ nın eleştirilerine hak verir ve ona katıldığını söyler. Senfonik topluluk icrası alanında yeterince mesafe alımamasının başlıca sebebinin de bu ‘memur müzisyenlik’ sistemi olduğundan yakınır.
Bardakçı, şahsına yöneltilen bu eleştirileri yine gazetenin 26 ve 29 Kasım tarihli köşe yazılarında cevaplar.
Kendi düşüncelerine karşı yöneltilen , çok sesli bir eserin beste tekniğini, armonik yapısını yahut orkestrasyonunu değerlendirme kapasitesinin olmadığı tezine karşı, bu değerlendirmelerin her ne kadar eleştirmenlerin ve yorumcuların işi olsa da, dinleyicinin bunların hiçbirine bakmayacağını, eseri beğenip beğenmeme tercihinin sadece ve sadece dinleyicinin "zevk" ölçülerine tabii olduğunu ifade eder.
Türk bestecilerinin yapıtlarının sadece Türk piyanistler tarafından çalındığını, bunlar gerçekten önemli eserler ise, neden diğer ülkelerin önde gelen diğer piyanistlerince seslendirilmediği sorusunu yöneltir.
Daha sonra Devletin Türk Bestecilerinin "resmî eserleri" ni icra ettirebilmek için yıllardır davet, ödül, Tanıtma Fonu v.b. her yola başvurmasına rağmen, olumlu bir sonuç alınmadığını öne sürer ve bunda eksik olan tarafın tanıtımda değil, doğrudan doğruya bestelerin kalite yetersizliğinde olduğunu savunur.
Netice itibariyle de, Cumhuriyet tarihi boyunca bu yolda harcanan emeklere ve yapılan masraflara rağmen dünya çapında bir kompozitörümüzün ortaya çıkmamasının anlamının "Musiki inkılâbı" projesindeki başarısızlığı gösterdiğini ileri sürer.
Taraflar arasındaki polemik bu safhada iken, Fazıl Say Yahoo'daki "Klasik Müzik Grubu" na " bir mesaj
atar ve klâsik müzikseverlere , "dayanışma" çağrısı yapar ve özetle şunları söyler :
" Bu gruptaki üyelerden ricam:
Murat Bardakçı yarınki yazısında bana saldıracaktır. Bunu 400.000 tirajlı bir gazetede yapacak.
Biz burada 1000 kişilik bir grubuz. Ama ben bu yazımı 1'e 400 ezikliğinde kalmasın diye yazmaktayım. Yani bu yazımı yayınlatacağım... Minimum tartışmadan maksimum zarar ile ayrılacak olan benim. Erkin'i , Saygun'u savunduğum için...
Lanet olsun. Artık bıktım.
Savaşmaktan bıktım.
Haksızlıkları önlemekten bıktım.
Bıktım ben Türkiye'de saldırılardan. Bıktım kendimi ve bizleri aklamaktan...
Haksızlıktır bu...
Yaşamı dar etmektir...
…Bardakçı, ‘Türkiye'de iyi besteci yoktur, olmamıştır ‘ dedi. ‘ Atatürk'ün kültür devrimleri başarısız olmuştur ‘ dedi…
…Bu adam bunu anlamak istemiyor… “
Bu polemikleri son 70 yıldır aralıksız olarak dinliyoruz. Bu güne kadar “ musıkî inkılabı “nın gerek sosyal ve siyasî arka plânı, gerekse müzikolojik anlamda tuttuğu yer konularında söylenmeyen, yazılmayan hemen hemen hiçbir şey kalmadı.
Buna rağmen, Türkiye’ nin demokrasi öncesi ve sonrası dönemlerinde, her türlü devlet dayatmalarına, engel ve yasaklara rağmen , yeni müzik sisteminin tutmadığı,gerek akademik çevreler ve gerekse kültür,sanat ve düşünce adamlarının büyük bir çoğunluğunca kabul görür.
Buna rağmen Fâzıl Say ve onun gibi düşünen bir azınlık grup, 70 Milyonu aşkın nüfuslu Türkiye’ de, kendilerinin verdiği rakamlara göre topu topu 3-5 bin kişilik bir kitlenin zevkine hitap eden bir tür müziğin, halâ gelecekte Türkiye’ nin başat müziği olacağı iddialarını ısrarla sürdürmektedirler.
Bu iddialarını da, aba altından sopa gösterircesine, Atatürk inkılâpları gereği olduğunu, bunu inkâr etmenin dahi ülkeye ihanetten başka bir anlamı olmadığını, bu güne kadar ki gecikmenin de moda tabiri ile Türk halkının henüz “ göbeğini kaşımak “ tan kurtulamadığına, bunca sene Devlet’ in bu müzik için yaptığı yatırımlar ve harcadığı parayı da görmezden gelerek, Devlet’ in desteğinden yoksun olduğuna vermektedirler.
Türkiye son yıllarda bir toplum mühendisliği kreasyonu olarak üzerine zorla giydirilmiş dar elbiselerden kurtulma arayışı ve buna ilişkin çözümler üretme sürecine girmiştir. Gerek sosyal, gerekse siyasi,ekonomik,idarî, kültürel v.d. alanlarda uzun yıllardır bir dogmaya dönüşmüş bulunan mevzuat ve uygulamaları gözden geçirmekte ve güncelemektedir.
Yani artık milletin hedefini artık bu sektörlerin bürokratik sultaları yerine, bizatihi milletin talep ve tercihleri belirlemeye başlamıştır.
Kim ne derse desin musıkide de böyle olacak ve halkımız dinleyeceği müziği de “ sanat mühendis” lerinin dayatmaları değil, milletin kendisi belirleyecektir.
Polemikler bitse de bitmese de…
Kimileri ne kadar sinirlense de böyle olacak…

http://ferahnak.wordpress.com/2010/11/30/hic-%e2%80%9c-bitmeyen-senfoni-%e2%80%9c-musiki-inkilabi-polemigi/
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tarih Boyunca Türkçemiz’ E ‘sadeleştirme’ Adına Yapılan İhanetler ve Bunun Sonuçları
1923’ Te Okullarda Türk Mûsıkîsi Öğretimi Yasaklanmıştı!..
Ziya Gökalp
Türkiye’ Nin 'Batılılaştırılma 'Projesi Kapsamında Radyo’ Nun Misyonu Neydi?
Ayasofya' Nın Müze Olarak Kullanılması Bir Mülkiyet Hakkı İhlalidir
Osmanlıca’ Nın Tüketilişi Dilimizi Tarzanca’ Ya Çevirdi
Türkiye" de "Müzik Inkılâbı" Nın Gerçekleşmemesini, "" Bunu Karşı Devrimciler Engelledi "" Tezi Bir Çaresizliğin İtirafıdır
Ziya Gökalp’' In Musıki İnkılâbı Günlerinde Kendinden Menkul Müzikologluğu
Türkiye’ de Yargı 27 Mayıs Darbesi İle Birlikte Bir Anda Guguk’ A Dönüştü ve Meydana Gelen Hasar Bir Daha Asla Tam Anlamıyla Giderilemedi…
Sultanü'ş Şuara Necip Fazıl’a Dair Hatırlayabildiklerimiz…

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye’ Nin Önüne Konmuş ‘batılılaşma’ Hedefinin Ne Kadar Yanlış Bir Hedef Olduğunu Artık Anlamamız Gerektiği Günlerdeyiz
Chp Ne Kadar Solcu Ya da Sosyal Demokrat; Daha Doğrusu Bu İddiaları Ne Kadar Doğru?
Yazdıkları İle Yaşadıkları Aykırı Bir Sanat ve Edebiyat Adamı
Cumhuriyetimizin Kuruluş Felsefesi
Cinuçen Tanrıkorur
Türkiye’nin Siyaset Kroniği Piyanocusu Gene Hariçten Lied Okuyor!
27 Mayıs 1960 Darbesini Öncesi ve Sonrasında Sıcağı Sıcağına Yaşamıştık
Emperyalist Dünyanın Himayesindeki Piyanist Yine Sara Nöbetlerinde
Münasebetsiz Muhtar Efendi
Ülke Olarak Yıllardır Sosyal Şizofrenlerimizle Uğraşıyoruz…

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Vefatının 67. Yılında Ziya Osman Saba’ Yı Rahmetle Anıyoruz... [Şiir]
İki Bedene Tek Ruh [Şiir]
Adı Konulmamış Duygular [Şiir]
Hayal Bazan Gerçeği Aşar [Şiir]
Aşk Bir Terennüm İse [Şiir]
Yağmuru Beklerken [Şiir]
Sensizlik Beyitleri [Şiir]
"" Mâzi Kalbimde Yaradır "" [Şiir]
Her Şey Geçmişte Kaldı [Şiir]
Vesvese [Şiir]


Salih Zeki Çavdaroğlu kimdir?

Otuz yıldan fazla bir süredir Geleneksel Türk Musıkisi eğitimi aldım. Üsküdar Musıki Cemiyeti' nde 20 yıl korist - solist olarak görev yaptım. Bu güz Türk Musıkisi üzerine makaleler yazıyorum. (bkz. www. musikidergisi. com)

Etkilendiği Yazarlar:
N.Fazıl , C.Meriç, B.Ayvazoğlu,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Salih Zeki Çavdaroğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.