..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim > Erdağ Duru
1 Haziran 2019
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (14. Bölüm)  
Erdağ Duru
Ermenistan gerginlik politikasını sürdürmekte ölümüne kararlı gözükmekte, Türkiye’nin Ortadoğu bölgesinde çıkacak bir savaşa girmesini veya Türkiye’de çıkacak bir iç savaşı beklemekte, tüm plan ve stratejisini buna göre yapılandırmaktadır. Halkın ekonomik sıkıntılarını ve öfkesini Türkler üzerine yönlendirmekte ve en büyük düşman ülke olarak Türkiye’yi göstermektedir.


:CGI:
Bir önceki bölümde 1915 yılında Ermenilerin zorunlu göç ettirlmesinin “soykırım” olarak tanımlanamayacağınu, bunun ustalıkla pazarlanmış ve sürekli pazarlanmakta olan büyük bir iftira ve yalan olduğunu açığa çıkarttık. Bu bölümde ise Ermenistan’ın siyasal yapısına kısaca değindikten sonra bu emperyalist yalan ve iftirayı desteklemek, savunmak ve pazarlamak için içte ve dışta ne gibi propagandaların yapıldığına bakacağız ve tüm dünyaya bir çağrıda bulunacağız.

ERMENİSTAN’IN DURUMU
Ermenistan Cumhuriyeti, Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Nahcivan ile çevrelenmiş, denize çıkışı olmayan, Sivas büyüklüğünde 5 milyon nüfuslu bir ülke. Tarıma uygun çok az alanı olan ülkede eski Sovyet döneminden kalma üretim yapısı ihracat için gerekli kaliteyi tutturmakta zorlanıyor. Yollarda lüks cip ve otomobillere cirit atan asalak bir azınlığa karşın, halk geçim sıkıntısı çekiyor. Tüm para askeri harcamalara gidiyor. Asgari ücret çok düşük. Dış ticaret açığı, diasporanın yardımlarıyla kapatılıyor.

Ermenistan’ın, 1993 yılında Azerbaycan’ın Kelbecer ve Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmesi üzerine, Türkiye’den Ermenistan’a doğrudan ticaret sona erdirilmiş; iki ülke arasındaki sınır kapatılarak kara/demiryolu ve havayolu bağlantıları kesilmiştir. İsviçre’nin arabuluculuğunda başlatılan süreç neticesinde, 10 Ekim 2009’da Zürih’te “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolu” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü” imzalanmıştı.

Ermenistan 12 Ocak 2010 günü, Protokolların Anayasaya uygun bulunduğunu açıklamakla birlikte, onay sürecini askıya aldığını 23 Nisan 2010 tarihli bir nota ile Gürcistan Tiflis Türk Büyükelçiliğine bildirmiştir. Cumhurbaşkanı Sarkisyan ise Şubat 2015’te Protokolları meclisten geri çekmiş, 1 Mart 2018 tarihinde ise tümünü geçersiz ilan etmiştir.

Türkiye şimdiye kadar Ermenistan’la ilişkileri normalleştirmeye yönelik, tek taraflı birçok güven artırıcı önlemi hayata geçirmiştir. Ancak, Ermenistan’dan aynı yapıcı davranış görülmemektedir.
Ermenistan’ın şu an itibarile Azerbaycan ve Türkiye ile diplomatik ilişkisi yok. 2018 Aralık ayında seçilen Başbakanı Nikol Paşinyan’ın da aynı gerilim politikasını inantla sürdüreceği anlaşılıyor.

ERMENİSTAN’IN MİSYON VE VİZYONU
Önceki bölümlerde gördüğümüz gibi Ermenistan’ın Lozan Antlaşmasını tanımayıp, Sèvres’e dayalı iddiaları durmadan dile getirmesi, mağduru oynamaya çalışması hiçbir anlam taşımamakta olup, üstüne üstelik Türkiye'den toprak ve tazminat alacağını umması çok tehlikeli bir beklentidir. Bu aslında bir “casus belli” dir.
Ermenistan Sovyetler Birliği döneminde imzalamış olduğu Kars Antlaşması koşullarını ve orada belirlenmiş sınırların geçerli olmadığını, bunun yerine Sèvres Antlaşmasını esas aldığını beyan etmektedir!

O halde, Türkiye de, aynı koşut mantıkla, Osmanlı döneminde Kafkasya ve Kırıma kadar fethedilmiş toprakları geri mi istesin? Zorunlu göçün 1915 Osmanlı döneminde gerçekleştiğini, o tarihte henüz Türkiye Cumhuriyeti'nin var olmadığını öne sürerek hiç bir sorumluluk kabul etmediğini ve bu sorunsalı tamamen gündemden kaldırdığını mı ilan etsin?

Bir başka tutarsızlık da şudur: 1920’de Sèvres antlaşması imzalandığında Ermenistan bağımsız ve resmen tanınmış bir devlet değildi. Sèvres antlaşmasına Müttefiklerin oluru ile imza koymuş olsa bile imzasının uluslararsı hukukta bir yaptırım gücü ve geçerliği yoktu.

O halde, resmen taraf olduğu ve imzaladığı tüm antlaşmaları inkar etmesi, fakat, resmen taraf olmadığı, üstelik Lozan’da geçersiz hale gelmiş olan Sèvres antlaşmasına takılıp kalması gerçekçi olmayan, ikiyüzlü bir tutumdur. Zira -Yunanistan dışında- hiçbir ülkenin meclisinde onaylanmayan, dolayısıyla bir taslak halinde kalan bu antlaşma, Sèvres'i imzalayan devletlerin Lozan’ı imzalamasıyla kendiliğinden yürürlükten kalkmıştır. İki değişik antlaşma aynı anda yürürlükte olabilir mi? Küresel güçlere güvenerek soykırım yalanını inatla sürdüren Ermenistan'ı yöneten faşist zihniyetin tarihten hala ders almamış, hiç akıllanmamış olduğu görülmektedir.

AVRUPA ÜLKELERİ SEVRES ANTLAŞMASINDAN NEDEN VAZGEÇTİ ?
Burada merak edilen sorular şunlar olmalıdır: Avrupa ülkeleri Sèvres antlaşmasından neden vazgeçti? Neden Türkiye Cumhuriyeti ile yeni bir antlaşma yapmak zorunda kaldılar? Neden Ermenistan’ın isteklerini dikkate almadılar? Çünkü konjonktür ve statüko umulmadık bir şekilde değişmişti. Şöyle ki:

Bir taraftan Vahdettin'e bağlı Osmanlı ordusu, batıdan Yunan, doğudan Ermeni ordusu, öte yandan güneyden Kürt ayrılıkçılar ile İngiliz, İtalyan ve Fransız işgal güçlerine karşı savaşan Ankara Hükümeti Mart 1921den itibaren ayrı, bağımsız bir ulusal erk ve egemen güç olarak yavaş yavaş tarih sahnesindeki yerini alıyordu.
Ankara’nın 1922de Yunan saldırısını püskürtmesiyle Avrupa ülkeleri fikir değiştirmeye başlamış, 1923 Lozan görüşmeleri sırasında Türkiye'nin Kıbrıs, Oniki Ada, Suriye, Filistin, Ürdün, Irak ve Arabistan'da Müttefiklerin egemenliği tanıması karşılığında, Kürdistan’ın kurulması ve Ermenistan'a toprak verilmesi dayatmasından o an için vazgeçmiş ve bu iki istek Lozan Antlaşmasında yer almamıştır. Ermenistan’ın görmek ve kabul istemediği gerçek budur !

Ancak, Türkiye'de karışıklık çıkması, ya da Kürtlere özerklik verilmesi, ya da herhangi bir şekilde Türkiye'nin Ortadoğu bölgesinde savaşa girmesi durumunda -geçmişte yaptığı gibi- Ermenistan'ın doğrudan Türkiye’ye saldırması göz ardı edilmemesi gereken güçlü bir olasılıktır. Türkiye bu olasılığı göz önünde bulundurarak her an tetikte olmak zorundadır.

2014-2015 itibarile Ermenistan-Türkiye ve Ermenistan-Azerbaycan sınırları Ermenistan'ın Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ ve Laçin Koridoru ‘nu işgal etmiş olması nedeniyle kapalıdır. Ermenistan gerginlik politikasını sürdürmekte ölümüne kararlı gözükmekte, Türkiye’nin Ortadoğu bölgesinde çıkacak bir savaşa girmesini veya Türkiye’de çıkacak bir iç savaşı beklemekte, tüm plan ve stratejisini buna göre yapılandırmaktadır. Halkın ekonomik sıkıntılarını ve öfkesini Türkler üzerine yönlendirmekte ve en büyük düşman ülke olarak Türkiye’yi göstermektedir.

Her şeyden önce Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ bölgesini kayıtsız şartsız derhal boşaltması, savaş taznimatı ödemesi, ayrıca, yapmış olduğu haksız ve insanlık dışı işgalin karşılığı olarak, 40.cı enlemin güneyinde kalan –Erivan hariç- Ararat, Vayots Dzor ve Syunik vilayetlerinin bulunduğu tüm bölgeyi askerden arındırarak Azerbaycan’a bırakması gerekmektedir. Böylelikle Nahçıvan, Azerbaycan ve Türkiye kara sınırıyla birleşmiş ve komşu olacaklardır. Azerbaycan ve Türkiye’nin Kafkas politikası bu eksen üzerine oturtulmalı, gereken tarihsel ders emperyalistlere ve Ermenistan’a verilmelidir. Ermenistan, ordusunu modernize etmek için büyük askeri yatırımlar yapmakta, Türkiye'deki ayrılıkçı gruplar ile açık dayanışma içinde olup 2014 yılından beri "Silah Geliştirme ve Askeri Donanım Programı'nı hızla uygulanmaktadır. (Sonraki bölüm: Soykırım propagandası ve bildirgesi)Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
Holokost Yorgunluğu
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (16. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (17. Bölüm - Son)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (13. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (6. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (15. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (11. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih: Ermeni Sorunsalı
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (10. Bölüm)
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (12. Bölüm)

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Osmanlı Saray Edebiyatı Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 1
Osmanlı Saray Edebiyatı ve Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 2
Bilderberg – "Eyes Wide Shut"
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (8. Bölüm)
Her Milletin Ayrı Bir Devleti Olmalı mı?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Avrupa'nın Bağrında Yırtık Dondan Fırlayan Neo - Siyonist Bir Ülke: Fransa [Eleştiri]
Facebook Neden Bana 30 Gün Tart Cezası Verdi? [Eleştiri]
Eyfel Kulesi Havada Takla Atarak Kıçıyla Gülerdi! [Eleştiri]
Endlösung: 65 Yaş Üstünden Kurtulmak! [Eleştiri]
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (4. Bölüm) [Eleştiri]
İsrail Nereye? (1. Bölüm) [Eleştiri]
İsrail Nereye? (2. Bölüm) [Eleştiri]
Fransa’nın Büyük Hayal Kırıklığı: Macron [Eleştiri]
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (1. Bölüm) [Eleştiri]


Erdağ Duru kimdir?

Galatasaray Lisesi, İ. Ü. Edebiyat Fakültesi

Etkilendiği Yazarlar:
Kant, Russell, Montaigne, Voltaire


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Erdağ Duru, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.