..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dünyada yaşıyoruz, ve ben de materyalist bir kızım -Madonna
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Sevgi ve Arkadaşlık > Birkan ASKAN
12 Ocak 2003
Krallarda diz çöker..Bölüm (02)  
Gidiyoruz../aklımda sabaha karşı gördüğüm rüya../

Birkan ASKAN


Yol kenarında park etmiş araçların arasından, tekrar alt caddeye inerler..Bir taksiyi durdurup, binerler ve kentin en kalabalık semtine doğru hareket ederler../..


:CJJG:
Bölüm..(02)
Gidiyoruz../aklımda sabaha karşı gördüğüm rüya../gerçek mi yoksa..

Babası yolda giderken, ‘Anlat bakalım..geceleri neden bu kadar geç geliyorsun eve..’/’Baba, kaç yaşıma geldim..evde oturacak halim yok ya..Benimde dostlarım, arkadaşlarım var, ve sen bunları biliyorsun..’/’Biliyorum da, bu saatlere kadar dışarıda olmanın sebebi ne peki..Biz şehrin gürültüsünden buralara taşındık.. Oysa sen buna pek alışamadın gibi..Oralara kaçıp geceyarılarına kadar dolaşıyor musun yoksa.. Bana sebep gösterebilecek misin hıı..’/’Hayır..’/’sadece hayır mı..’/’Hmm evet..sanırım öyle baba..’

Yolda giderlerken gözlerini uzaklara bırakmıştı../Babası bir sigara yakmış ve pencereyi aralamıştı..’Nereye gidiyoruz baba..’/’Firmaya gidiyoruz..bugün makineler gelecek ve bana yardım edeceksin..’/’Baba, sanki bir yerlere kaçacak halim varmışta, beni enselemişin gibi bir durum sözkonusu..değil mi..’/’Evet aynen öyle..bir kardeşini, birde seni dışarı çıktığında bulmak çok zor..’/’Baba, bunu içinden gelerek söylemediğine eminim ben..’/’Neden..’/’Bilmem, seninle baba-oğul karşı karşıya geçipte birşeyler konuşmayalı çok zaman oldu.. Sence neden diye sormak isterim..’/’Oğlum bunu bana neden soruyorsun ki.. bunun cevabı sende..düşün bakalım..’..Babası ile baba-oğul tadında konuşmayalı epey zaman olmuştu gerçektende, bunun sebebi..ne olabilir diye düşündü yol çizgileri üzerinde gözlerini bırakarak.. Birgün buralardan kaçmayı planlıyordu ama bu kaçma sevdası herkesin bildiği bir kaçış olacaktı ona göre..Gülümsedi kendi kendine..sağ taraftaki dikiz aynasından arkaya bakarak../’Bilmiyorum baba.. bilmiyorum..’ /

Biraz sonra köyün 25 km. dışında, firmalarının bulunduğu bölgeye gelmişlerdi.. Yolun yarısını neredeyse hiç konuşmadan bitirmişlerdi../Bu aradaki suskunlukta aklından birçok şey geçirmişti.../Bu köyde kalmasının, kendisi için tek bağlayıcı sebebi, göl kenarında kendisini bekleyen yalnızlığı olduğunu biliyordu../ Gidecek olsa bile bunu asla unutamazdı../Peki ya onlar..sırtını dayadığı ağaç, şeklini bile kendi bedenine uyduran toprak..rüyasında bile gördüğü kendi yüzündeki göl.. /Nasıl terkedebilirdi onları..Nasıl bırakıp gidebilirdi..Biraz sonra, firmanın sınırları içinde arabadan inip, babasının ofisine doğru ilerlediler..

Bir yere kaybolma../mühim meseleler var konuşacağımız../ona göre..

/Babası,’Seninle konuşacaklarım var..Bir yere kaybolma..’ diyerek seslendi ona../ ‘Bir yere kaybolmam buralardayım baba..Merak etme..Atelye’ye inip bir merhaba demek istiyorum arkadaşlara..’/’Gelirken mutfağa söyle kahve yapsınlar bana..’/’ Olur söylerim..’/’Sende al kendine alacaksan..’/’Tamam baba..tamam..’/Atelye’de çalışanlar kendisini görünce başlarını öne arkaya sallayarak gülümsediler../Bir kısmı ise henüz görmemiş ve işlerinin başında çalışmaya devam ediyorlardı..

Zaten firmaya pek fazla uğramadığından onu tanımayanlarda vardı..Şaşkın bakışlar içinde../Yanlarında bulunan çalışanlara eğilerek birşeyler fısıldıyorlardı.. O ise gülümsüyordu bu olanlara../Bu bir yabancı..ama kim..kim nereden bilsin.. /belki bundan sonra bileceklerdi..ve belki de bundan sonra kimbilir ne zaman görüşecek konuşma fırsatı, yakınlaşma fırsatı yakalayacaklardı..Bunu ne kendisi nede yüzlerini yeni gördüğü çalışanlar bileceklerdi..Bunu ancak zaman gösterecekti../.. ‘Kolay gelsin..’/dedi kısık bir sesle.. ’Sağolasın.. Hayırdır kime bakmıştınız.. ’/’Ben mi, ah kimseye, öylesine dolaşıyorum.. ’/’Zor iş olmalı yaptığınız.. ’/’Ne..’/’Şey.. sizin yaptığınız iş..zor olmalı diyorum.. ’/Giydiği gözlüklerle oldukça komik görünen çalışan, Alüminyum kesen makinenin gürültülü sesinden, ancak duyabilmişti kendisini..’Evet..evet ama biz alışkınız..’/Bunu neden böyle söyler insan..Belki bir korku..Bu kim ola ki.. neden soruyor böyle..Yanlış bir cevap versem, bana birşey olur mu.. korkular.. şaşkınlıklar..bilinmezlikler..böyle düşünmüştü bir an için..’Kolay gelsin..’ diyerek çalışanın yanından, gülümsemeyi ihmal etmeden uzaklaştı.

Evlenecek misin sen../yoksa../everelim mi durumları../Nasıl yani..

Mutfağın yanından geçerken kahveleri de söyleyerek merdivenleri çıkıp babasının ofisinin bulunduğu yere geldi../Kapıyı çalıp içeri girdi..’Geldim..’/’Gel bakalım.. otur şuraya..’ /’Tamam..’/’Söyledin mi kahveleri..’/’Söyledim baba..’/Babası kahveyi sade ve şekersiz içerdi.. zaten mutfaktakiler bilirler herhalde diyerek bu konudan onlara sözetmediğini hatırlattı babasına../’Onlar bilirler..merak etme sen..’/’Diğer makineler ne zaman gelecek peki..’/’Bekliyoruz bakalım..’/’ben seninle başka bir konuda konuşacağım..’/’Hangi konuda baba..’/’Senin halen üzerinde durmadığın bir konu..’/’Baba ne konusuymuş bu yaa..merak ettirme..’/ ’Evlilik konusu oğlum..evlilik..kaç yaşına geldin halen daha hiç göz kırptığın yok.. yoksa bizmi birşey bilmiyoruz..’/Bir an için ne olduğunu anlamamış gibi yaparak, masanın üzerindeki telefonun kablolarına düşürmüştü bakışlarını..’Babası, ‘Eee.. ne diyorsun bakalım bu konuda..seni dinliyorum..’/’Ee.e şey..baba, durup dururken böyle bir soru beklemiyordum..dahası birdenbire..’/’hayır, biz bunu annenle de konuşuyoruz zaten..ama senin haberin yok tabi..’/’Eee annemde bana birşey söylemedi hiç..yani konusunu bile açmadı..’/’Benim konuşacağımı bildiği içindir..’/O esnada kapı çalınır ve kahveler gelir..Kısa bir suskunluk olur odada.. babası kahveyi getiren kadına, ‘Aşağıdan bana Mithat usta’yı gönderir misin..ya da söyler misin onu çağırsınlar bana..’/’Tabiki söylerim efendim.’/’Tamam şöyle bırakabilirsin..Teşekkür ederiz..’/kahveleri getiren kadın, ‘Efendim, mutfak sipariş listesini, satınalmaya bıraktım ben..ne kadar çabuk getirirlerse, bizim için o kadar iyi olur..sizinde bilmenizi istedim..’/’Tamam ben çabuklaştırırım..’/

Kadın elindeki boş tepsi ile kapıyı çekip çıkarken..kahvesine şekerleri koymuş karıştırıyordu../’Ee ne diyorsun..nerede kalmıştık..’der babası../’Baba, ne diyeceğimi bilmiyorum.. Bu öyle kolay birşey değil../’Düşünmedin mi peki..’ /’Düşünmez olur muyum ama, bana zaman gerek..’/’Ne zamanı..’/’Yani, ben başka şeyler düşünüyorum..’/ ’Mesela..’/’Baba, ben okumak istiyorum..yani üniversite bilirsin işte..’/’Üniversite mi..kim..senmi..’/’Evet..ben baba..Neden öyle dedin..’/’Ne bileyim, gece yarılarına dek ortalarda gözükmeyen birisinin üniversite okuması..’/Babasının geceleri ne yaptığını bilmesini istemedi..Yoksa paylaştığı herşey bir anda silinip, anlamını kaybedecekti../Paylaştıklarını ele veremezdi..Bu belki bir tılsımdı..bozamazdı bunu..

/Geceyarıları sorusuna, ‘Baba, her zaman böyle olmuyor biliyorsun..arada bir gece yarısına kalıyorum..’/’İyi işte..’ diye ekledi babası..’Artık kendi evine de, bu şekilde gece yarıları gel bakalım neler oluyor..’/’Yaa baba çok farklı birşey bu.. sen şimdi çok farklı şeylerden bahsediyorsun bana..’/Arada bir kahvelerinden içerek konuşmaya devam ediyorlardı../Odada ne kadar eşya varsa gözleri hepsini taramıştı bu ortamda.. İçten içe sıkılıyordu bu konuyu konuşmaktan ama, belli etmemek için büyük çaba harcıyordu..

Ne diyorsun sen baba../Bir dostumun kızı var../Yapma baba..yapma..

Babası ile bile zor görüştükleri bir dönemde, kalkıp onun karşısında böyle zor sorulara yanıt bulmakta zorlanıyordu../ve annesinin bu konuda kendisine hiçbir şeyden bahsetmemesi, onu aklına geldikçe kızdırıyordu..’Bak ne diyeceğim sana..’ dedi babası..’Bir dostumun kızı var.. Onunla konuşayım senin için..’/’Ne diyorsun sen baba..olur mu öyle şey..’/’Ne demek olur mu..olur tabi..’/’Baba, böyle birşey yapma..yapmayacağını biliyorum.. bunları beni sıkıştırmak için söylüyorsun sen..ben anlıyorum..’/’hayır ben oldukça ciddiyim..’/’Baba..’Bu esnada Mithat Usta kapıyı çalarak içeri girmişti..’Buyrun, beni istemişiniz..’ Mithat Usta’nın odaya girmesine öyle sevinmişti ki..Bu arada odadan kaçmanın hesaplarına dalmıştı..

Ayağa kalkıp atelye’yi tepeden gören pencerenin kenarına gitti..Babası, ‘Bir yere gitme.. bekle biraz..’/’Burdayım baba.’.. Mithat Usta babasının karşısına geçip oturmuş, ve babası bir resim çıkarmış konuşurlarken, pencere kenarında kafasından birçok şeyi bir anda geçirmeye başlamıştı..Beklenmedik bir anda yakalanmıştı..Oysa buraya makineler konusunda gelmişti..ve bu evlilik olayının çıkmasına bir anlam veremiyordu..Mithat Usta ile görüşmesinin hiç bitmemesini istedi o anda..Arada bir onlara bak..gözlerini tekrar atelye’ye çeviriyordu..Ne desem de kurtulsam şu konudan diye geçirdi içinden../ Aklına birçok şey geliyordu ama..en iyisi böyle birşeyi şimdilik düşünmediği konusunda kararlılık göstererek sağlamaktı..diye düşündü..Kendine olan güvenini tazeleyerek..sessiz bir şekilde, ‘Evet..evet böyle demem gerek..Ben evliliği şimdilik düşünmüyorum baba..’en iyi yanıt buydu ona göre../Mithat Usta’nın ayağa kalktığını görünce, toplantı masasının arkasına geçti..Masa üzerindeki küçük bayrakları düzelterek..babasına baktı..

Usta çıkınca, babası,’Tamam gel bakalım, otur karşıma..’/Tekrar karşısındaydı şimdi babasının..’Eee. ne düşündün bakalım..Konuşmamı ister misin..’/’hayır baba.. istemem..’ /’Neden peki..’/Baba, ben evliliği kesin olarak en azından şimdilik düşünmüyorum..’ /’Başımıza kazık mı çakacaksın o zaman..’ /’hayır baba..ne kazığı..’ /’Ee öyleyse..’/’Ben böyle olmasını istemiyorum sadece..’ /’Nasıl olacak peki o zaman..’/’Zamanı geldiğinde konuşuruz baba..’/’Ne zaman..’ /’Bilmiyorum..ama şimdi ben okumak istiyorum..’/’Oğlum sen, yine oku..’ /’Olur mu baba ya..hem oku, ev geçindir..’/’Ne var, herkes yapıyor bunu..’/’Ben yapamam..’ /Babası karşısında yenilmemeyi, kafasına koymuştu..Ne olursa olsun bu konudan zaferle çıkması gerektiğine inandırmıştı kendisinin bir anda..hazırlıksız yakalanmasına rağmen, bu konuyu kapatmak için çabalıyordu../.. Birazdan masanın üzerindeki telefon çaldığında..Babası, ‘Bak bu konuyu düşün ve bana haber ver..’/’Düşünecek birşey yok baba..Zamanı gelince konuşuruz..’/ Babası telefonu açtığında..’Hemen geliyorum..’ demesinden makinelerin geldiğini düşünmüştü..

Telefonu yerine koyduğunda ise, ‘Gel, bakalım gelmiş makineler.. Yalnız dediklerimi unutma..’/’Unutmam baba..hiç unutmam..’/Allah’tan makineler gelmiş ve bu konu şimdilikte olsa kapanmıştı../Beraber aşağıya indiler../Yürürken, babasının arkasından bakarak, gülüyordu sessizce..Başını iki yana sallayıp, sadece gülüyordu.. Atelye içindeki uzun koridoru, çalışanların bakışları arasında geçip anbar girişine yaklaştılar../İki kamyon, üzerleri branda ile sarılı bir şekilde orada bekliyorlardı../Makineler gelmişti..Oysa o, daha şimdiden firmadan kaçmanın planlarını yapmaya başlamıştı..Bu makineleri indirecek olan kendisi olamazdı elbette..Babasının makine bahanesi ile kendisini buraya getirmesini ve böyle bir konu açmasına çok kızmıştı ama..yapacak birşey yoktu..olan olmuştu.. Az sonra forklift ile yere indirilen makinelerin önünde..irsaliyeler imzalanıyordu..Babası ona, ‘Haydar’ı çağır satınalma’dan bana..’ der, ‘Olur baba..’..aslında telefonla bu işi halledeceği halde neden kendisine böyle söylüyordu bunu..’Haydar’ı çağır bana..’/ bir yerde sende birşeyler yaptın işte anlamında mı..Makineleri indirmesende bak Haydar’ı çağırdın..Ne önemli iş yaptım bravo bana..Komik geliyordu böyle şeyler ona..yani boşuna getirmedik seni durumları..Koridor direkleri arasında bulunan telefondan Haydar Bey’i çağırmıştı..Ve biraz sonra Haydar bey babası ile aynı yerdeydi..Babasına, ‘Baba, yapacağım iş yoksa, ben kaçıyorum..’/’Nereye..’/’Şehir de işlerim var..’/’Nasıl gideceksin oraya..’/’Şuradan minübüs’e atlarım..problem olmaz..’/’Akşam eve geç kalma..geceyarısı olmasın yine..’/’Olur..’/

Firmadan kaçarcasına../ve bir sürü düşünce peşinde../Güray’la..

Firmanın önünden geçen şehir minübüslerinden birisine bindiğinde, aklından ilk önce geçen kelimelerden biri..’Kurtuldum’ olmuştu../Şehir’e doğru yaklaşırken, havanın değiştiğini farketti../Yağmur vardı şehirde..ve artık ıslanmaya bile daha değişik bir gözle bakıyordu.. Daha çok ıslanmak geçti içinden../Daha çok kendi başına kalmak kaldırımlar üzerinde../Birçok yüz içinde, ıslanarak doyasıya anlamsızca dolaşmak..Birkaç kitap almak, Müzikevi sahibi Bestami ağbisinin dükkanında, son çıkan albümleri karıştırmak, Kültür merkezine gelen son oyunları incelemek, ve yağan yağmura kendini teslim etmek..

Belki dostlarını arayıp, babasının bu konudaki düşüncelerini paylaşmak..En çok bunu yapmak istiyordu ki, mutlaka birileri ile bu konuşmayı değerlendirmek ve doyasıya gülmek..Aklına bir anda birçok şey geliyordu..Hangisinden başlayacağını bile düşünmemişti oysa daha..

/Şehir’e geldiklerinde, konturlu telefondan şehir merkezinde bir firmada grafikerlik yapan Güray’ı aradı..Güray en yakın dostlarından birisiydi..Her türlü dert ve sıkıntılarını, mutluluklarını, sevinçlerini, kısacası hayatlarının küçük bir bölümünü birlikte paylaşırlardı..’Güray, müsait misin..Ben yanına geliyorum.. havadisler var..’ /’Gel..bekliyorum..’/’Tamam on dakika sonra yanındayım.. kaybolma..’/ ’Tamam..’ ..konuşma ücretini ödedikten sonra, yaya geçidinden geçip, arabaların kaos yaşadığı sıkışıklıktan zar zor kendini bir üst caddeye attı.. /Arabanın içinde olmanın ve dışında yaşamanın en zor tarafıydı bu..Cadde kenarına park eden araçların yanındaki kaldırımdan Güray’ın yanına hızlı adımlarla ilerledi../ Düşündüğü gibi oniki dakika sonra beraberlerdi../İki dakikalık bir gecikme ile..’Hoşgeldin..Hayırdır..’ diye söze başladı Güray../’Valla pek hayır bir tarafı yok bunun..’/’Ne oldu anlatsana..neler yapıyorsun..’/’Ben buralardan kaçıp gideceğim sanırım..’/’N’oldu anlatsana..’/ ’Babamın yanından geliyorum şimdi..Felaket oldu..’/’Eee..’/’Adam beni evermeye çalışıyor..sana kız buldum diye başımın etini yedi az önce..zor attım kendimi yanından..’/’Eee n’olmuş bunda..ne varki..ne güzel işte..’/’Ne diyorsun Güray.. adam beni evermeye çalışıyor diyorum sana..Kovalamaya çalışıyor resmen..’/’Hadi yaa..ee sen ne düşünüyorsun..’/’Tabiki hayır.. Okuyacağım dedim..böyle birşeye kalkışmaması için karşı çıktım..Bir dostunun kızı varmış..onu ayarlayacakmış.. bakar mısın, ısmarlama olacak yani..Ne ben kızı gördüm..Ne huyunu bilirim, nedir, ne değildir..Ters ya bu işler..’/’Tanışacaksın işte..hemen evlenmeyeceksin ya..bunun bir süresi var..tanışma süresi..’/’Ya bana bak Güray, sen şuradan bir şeyler söyle..hatta soda olsa daha iyi olur..az önce kahve içtim, midem fena oldu..’/’Tamam söyleyeyim hemen..’/’Birde babamın tarafından bakma olaylara, kapışmayalım seninle burada..’/’Fena mı olur, evlencen len..’/’Kaçırtma keçileri bana şimdi..dağıtırım bak masanı..toplamana da yardım etmem..ona göre..’/’Dur, dur..şaka yapıyoruz..’/’Sırasız şakalarından biri yine..ama sırası değil..’/’Dur kızma hemen ya..hem seni kaybederiz evlenirsen..’/’Ya sen ne diyorsun hala daha Güray, kim evleniyor, ne evlenmesi.. deli misiniz nesiniz..’/Güray kendisini tutamıyor, güldükçe gülüyordu..Kendisi de bekar’dı ama, çıktığı bir kız arkadaşı vardı..Evlenmeyi düşünüyorlardı. Güray’ın kendi işlerinden fırsat bulup kız arkadaşı ile dışarı çıkması her zaman görülebilecek birşey değildi elbet../Bu yüzden kız arkadaşının çoğu zaman şikayetleri olurdu..

Bu arada sodalarda gelmişti..’Baksana, ne işin var senin..uzun mu..’/’Bir renk ayrımına gidecek iş var..onu hazırlıyordum n’oldu..’/ ’Ya çabuk bitir de, erken çıkalım.. bir yerlere gidelim..adam gibi konuşalım..’/’Ya ne konuşacaksın.. evleniyorsun işte..istersen ben ayarlayayım sana davetiyeleri..’ /’Bak çocuk boğarım şimdi seni şuracıkta..sonrada ben yapmadım diye afişini hazırlarım..birde dağıtırım herkese..konuşturma beni..hadi hemen bitir şu işini.. Dertliyim zaten..’/Güray gülmekten kendini alamaz bir şekilde..’Bana iş yaptırmazsın sen şimdi..neyse bırakıyorum..sonra yaparım..hadi çıkalım..’/’Benim için işini yarım bırakma..bitir de öyle çıkalım..’/’Ya yürüsene sen..’/’İyi madem, hani dertli olmasam seni çalmam işinin başından..’/’Şaka yapıyordum ben zaten..’ ../’Bende anlamıyordum değil mi..’/’Anlamıyordun tabi..’/’Tabi canım tabii..’ Güray montunu alır ve çıkarlar..’Nereye gidelim..’../’Bilmem sen söyle..’/’Neyse çıkalım bakalım, mutlaka bir yer buluruz..’ dediğinde..’Olur..’ der Güray halen daha gülmesini saklayamazken../’Gül bakalım..seninde başına gelirse..’/..

Yol kenarında park etmiş araçların arasından, tekrar alt caddeye inerler..Bir taksiyi durdurup, binerler ve kentin en kalabalık semtine doğru hareket ederler../..

Bölüm..(02) sonuSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve arkadaşlık kümesinde bulunan diğer yazıları...
Krallarda diz çöker..Bölüm(03)
Krallarda diz çöker..Bölüm(05)
Krallarda diz çöker..Bölüm(04)
Krallarda diz çöker..Bölüm (01)

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sen aslında yaşamıyorsun
Pi ve Bi’nin Ada’sı../Hikayesi hayallerin../02
Pi ve Bi’nin Ada’sı../Hikayesi hayallerin../01
Pi ve Bi’nin Ada’sı../Hikayesi hayallerin../03
Sen aslında yaşamıyorsun-2

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]
Pencereler [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.