..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bazen bir mısra yaşamı değiştirir." -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Kâmuran Esen
8 Ocak 2015
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil?  
Kâmuran Esen
Memet Amcam nasıl mı diyon? Eh işte, orta şekerli. Biletlerine amorti bile vurmadı Memet Amca’nın. “Fukara gece hırsızlığa çıkacakmış, Ay akşamdan doğmuş.” hesabı, şans mı var bizde? Belki çıkar diye umutla bekliyodu, ordan da havasını aldı. “Aman, boşver! İyi ki çıkmamış para. Milli piyango harammış, günahmış; zaten senin günahların boyunu aşdı, bu günahdan bari gurtuldun,” dedim.


:AIDG:
Merhaba Sevgili Günlüğüm;

Ah benim çitlembiğim, işlemeli bakır ibriğim, yaldızlı yılbaşı tebriğim. Nasılsın, iyi min? Sen iyi olmayacan da ben mi iyi olacam? Her zaman dediğim gibi, bu devirde vatandaş olmak yerine senin gibi bi günlük olmayı tercih ederdim, Allah günah yazmasın. Çünkü hükümet, mevcut iktidar vatandaşı öylesine bunaldıyo ki; insanı, dünyaya geldiğine - geleceğine bin pişman ediyo.

Yeni bi yıla daha girdik. Yeni yılın gutlu olsun sevgili günlüğüm.”Yeni yılda neler mi yapdık?” Cumhurbaşganı duymasım ama, biz yeni yılı pek güzel gutladık. Hindi aldıydım yılbaşına, onu bişirip bi gözel yedik çoluk çocuk. Satıcının, “Fatma Nine, yılbaşında kesmeyin hindiyi, günah,” demesine hiç mi hiç aldırmadım. Sen benim keyfimin kâhyası mısın? “Parayı veren, düdüğü çalar,” demişler. Hindinin parasını veren ben olduğuma göre, onu ne vakıt kesip yiyeceğime de ben garar veririm. Hem hindiyi yılbaşında kesmeyecez de ne vakıt kesecez? Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de kendi kendine bir şeyler saçmalamış yılbaşıyla ilgili. "Anadolu insanının gelenek ve görenekleri ile bağdaşmayan, Hıristiyanlık propagandası olan noel-yılbaşı kutlamalarının çocuklarımızın bilinçaltını işgal etmesine fırsat vermeyerek, milli bir hassasiyet sergileyeceğiniz için şimdiden teşekkür ederim." diye mesac yayımlamış öğretmenlerine. Öğrenciler yılbaşında hediyeleşmesin diye okullara yazı gönderen başga bi işgüzar müdür daha çıkmış.Yılbaşında çoluk çocuk toplaşıp guru yemiş yemeyi, televizyon izlemeyi, birbirimize ufak defek hediyeler almayı; nasıl oluyo da Hıristiyanlık propagandasıyla bağdaşdırıyorla aklım sırrım ermiyo sevgili günlüğüm.

Memet Amcam nasıl mı diyon? Eh işte, orta şekerli. Biletlerine amorti bile vurmadı Memet Amca’nın. “Fukara gece hırsızlığa çıkacakmış, Ay akşamdan doğmuş.” hesabı, şans mı var bizde? Belki çıkar diye umutla bekliyodu, ordan da havasını aldı. “Aman, boşver! İyi ki çıkmamış para. Milli piyango harammış, günahmış; zaten senin günahların boyunu aşdı, bu günahdan bari gurtuldun,” dedim. Bi gızıverdi ki sorma. Onun ne günahı olacakmış. Çoluğunu çocuğunu sınavsız bi yere yerleştirmemiş, arsızlık yapmamış, hırsızlık yapmamış, sit alanına villa gondurmamış, kimsenin hakgını yememiş, ihaleye fesat garışdırmamış, Ayet böyle emrediyor diyerek akrabalarına torpil yaptırmamış. Niye onun günahları boyunu aşacakmış. İşde herkes gadar onun da yanlışları, günahları varmış, hepsi bu gadarcıkmış.

Bi düşündüm, adam doğru söylüyo sevgili günlüğüm. Aldığı üç guruş emekli mayişiyle, hiç haram garıştırmadan bi evi çekip çevirdiği için, hem de üç tane evlât yetiştirdiği için, onları zorla da olsa okutabildiği için doğrudan cennete girmesi ilâzım. Derken şeytan dürtdü, birden aklıma bi şey geliverdi. “Ama,” dedim.” Gadın spiker dinlemek de günahmış. Sen habire gadın sipiker dinliyon; bunun günahı ne olacak?” …. “Bırak Allah’ını seversen,” dedi. “Ben gadın görünce; hiç kötü şeyler düşünmüyom, cinselliği aklımın ucundan bile geçirmiyom. Allah da içimi bilip duruyo. Gadın spikeri dinlemenin günah olduğunu söyleyenler, herhalde kendi cinsel dürtülerine göre gonuşuyorla. Benim abdesimden şüphem yok ki, namazımdan şüphem olsun,” dedi. “Hay senin ağzını öpüm,” diyecekdim, utandım da diyemedim. “Hay senin ağzın bal yesin,” dedim.

İşde millete böyle psikolojik basgı uyguluyorlar, vatandaşı şaşgına çeviriyorla. Şöyle bi düşündüm sevgili günlüğüm, bu memlekette çok acayip şeyler oluyo. Anadilimizi reddeden ve üniversite kampüsüne “Şimdiden sonra Külliye diyelim” diyen cumhurbaşganımız var. Torpili “Ayet böyle emrediyo, akrabalarını koru, kolla diyo” diye savunan bir milletvekilimiz var. Anayasa Mahkemesini hiçe sayan ikdidar mensupları var. Kendini adalete teslim etmekden gorkan ve bi yol bulup yargılanmaktan gaçan siyasilerimiz var. Ekranda, adı yolsuzluğa garışan dört bakanla ilgili haberleri gazeteden okudular diye, tv ganallarına ceza yazan ikdidarın suyunda giden bi RTÜK’ümüz var. Şimdi, bunların yapdıkları günah olmayacak, yeni yıla neşeyle girelim diye işde öylesine bi yılbaşı gutlaması yapmak günah olacak. Yılbaşı hediyesi almak günah olacak. Geç bunları sevgili günlüğüm, geç.

İkdidarı eleşdirdiler diye gazetecileri, köşe yazarlarını haksız yere gasteden attırmak günah değil mi? Rüşvet almak- vermek, bunu yapanlara göz yummak günah değil mi? Milleti biz – onlar diye kutuplaşdırmak günah değil mi? Feysbuk mu ne orda, her gün bi Bakara Makara sallamak günah değil mi? Seçimlerde sandık sonuçlarıyla oynamak günah değil mi? Kıytırık bahanelerle memurları, yöneticileri oradan oraya sürmek günah değil mi? Kendilerine muhalif gördükleri bangalara, işletmelere sudan bahanelerle basgın düzenlemek, üstlerine maliye müfettişlerini yollamak günah değil mi? İkdidarı eleştirdiler diye, “Falan filan gasteleri almayın,” demek, o gasteden ekmek yiyenlerin ekmeğiyle oynamak günah değil mi?
Bunları düşündüm düşündüm, sonra dedim ki Memet Amca’na gülümseyerek: ” Bizim öte dünyada cehenneme gitmemiz çok zayıf bi ihtimal. Çünkü, yukarıda saydıklarımı yapanlardan sıra bize gelinceye gadar, biz cennetin keyfini çıkarırız.” Her şeye gızar ya Memet Amca’n, bu dediğime de çok gızdı, bana gözlerini bölertdi….” Sus garı sus! Günaha girme. Kimin cennetlik- cehennemlik olduğunu Allah’dan başga kimse bilmez,” dedi. Allahım sen beni af et ya Rabbim. Bunların yüzünden ben de saçmalıyom bazen.

Bugünlük bu gadar sevgili günlüğüm. Dışarıda yarım metirodan fazla kar var. Kalkayım da merdemenlerin karını kürüyüm. Memet Amca’n inip çıkarken düşüp de, gafayı gözü dağıtmasın. Ondan başga kimin var ki! Öpüyom gözlerinden, hoşca gal.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Günlük bahane eleştiri şahane
Gönderen: Ahmet Yemenici / , Türkiye
12 Ocak 2015
Sevgili Kamuran Esen; öncelikle şunu söylemek isterim ki, bu yazınızla (birkaçı dışında) gazeteciyim ve köşe yazarıyım diye kasım kasım kasılan bir çoğundan daha cesur bir kalemşörsünüz. İnşallah başınızı ağrıtmazlar. Sizi ayakta alkışlamak isterim. Elinize, kaleminize sağlık. Fatma Ninenin ağzından anlatışınız çok mükemmel olmuş. Hakikaten sağlam bir ifade tarzına sahipsiniz. İnsan hiç sıkılmadan okuyor. Yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygıyla ve sevgiyle kalın...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir Erkeğin Birkaç Eşinden Biri Olmak
Erkekler Şalvar ve Cüppe Giysin
Rtük'ün Saçmalıkları
Moraliniz mi Bozuk?o Halde Gazete Okuyun!
Hay Sizin Dilinize Deve Dikeni Batsın İnşallah!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atatürk'ü Anlatabilmek
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?
Alanya'da Turizm Suratımda Nasıl Patladı!
Dünya Kadınlar Günü
Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.