..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mektubum sanırım fazla uzun oldu, çünkü daha kısa yazmak için yeterince vaktim yoktu. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > İnternet ve Gerçek Dünya > Vildan Sevil
26 Ekim 2011
İzedebiyat Yönetimine ve Üyelerine Açık Mektup  
Son düzenlemeyle site içi yorum kutusu benim anlayamadığım nedenlerle kaldırıldı. Yerine, Facebook’ta paylaşım konuldu. Bir yanıyla olumlu bir düzenleme. Ancak olumsuz yanları da var sanırım.

Vildan Sevil


İzedebiyat, gerçekten, demokratik işleyişin egemen olduğu, kariyer ve erk hastalığının bulunmadığı nadir örneklerden biri, benim ulaşabildiğim şu sanal dünyada. Ayrıca, editörlerin kılıç kullanmasına gerek kalmadan, insanların huzur içinde yazdığı ortamların yaratılabileceğinin, bunun korkulacak bir şey olmadığının da bir örneğidir İzedebiyat.


:BGAG:
Çok gecikmiş olan yazı yaşamıma, sekiz ay önce, bazı dostların yüreklendirmesiyle İzedebiyat’ta başladım.
İnternetle ilişkim, merak ettiğim konuları açıp okumaktan öte gitmiyordu. Bir de, kolay üye olunabilen ya da üyelik istemeyen, haber ve şiir sitelerinde yorum yazıyordum.

Site işleyişini öğrenmek, durmadan oraya buraya tıklamak, yanlışlıklar yapmak, düzeltmeye çalışmak çok zamanımı aldı.

Adı sanı duyulmamış, gençliği çoktan geride bırakmış birinin yazılarına ilgi duyulmayacağını sanıyor, yalnızca, bunca yıl heybede biriken yükü biraz boşaltmayı, olduğu kadarıyla da paylaşmayı amaçlıyordum.

İzedebiyat’ta yazmak, site üyelerinden içtenlikli destek görmek yüreklendirdi. Eh, ülkemizin gündemi de suskunluğun sinir bozucu boğuculuğuna taşıdığı için, ailede ve kendimdeki sağlık sorunları elverdiği sürece yazmaya çalıştım. Dahası, “Madem yazıyorum ve okunuyor, başka yerlerde niye yazmayayım?...” diyerek şımarıklığı ele aldım. Hele de genç okurların varlığı, olağanüstü kamçıladı bu şımarıklığı.

Sitelere dalıp çıktıkça, sanal ortamı tanıdıkça, İzedebiyat, yüreğimin derinlikliklerinde ayrıcalıklı bir yer edindi.
İsteyenin istediği gibi düşüncelerini aktardığı, özgür, saygısızlıklardan, yıkıcı polemiklerden uzak, ciddi, editoryal yapının duyumsanmadığı huzurlu ortam nedeniyle İzedebiyat’ın özel bir site olduğu düşüncesi oluştu. Sitenin bu özellikleri nedeniyle, site yönetimini, üyelerini yürekten kutlamayı, teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim.

İzedebiyat, gerçekten, demokratik işleyişin egemen olduğu, kariyer ve erk hastalığının bulunmadığı nadir örneklerden biri, benim ulaşabildiğim şu sanal dünyada.

Ayrıca, editörlerin kılıç kullanmasına gerek kalmadan, insanların huzur içinde yazdığı ortamların yaratılabileceğinin, bunun korkulacak bir şey olmadığının da bir örneğidir İzedebiyat. Bütün bu özelliklerin, titizlikle korunması, sürdürülmesi hepimizin görevi olmalı, diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim, eleştiri bölümüne:

İletişim bölümü aracılığıyla ya ilişki kurulamıyor ya da ben beceremiyorum. Bu nedenle açık mektuba başvurdum.

Ben, yapıtların yorumlanmasını önemseyen biriyim. Uzun zamandır, “Yorum nedir, nasıl yapılmalıdır, yararları nelerdir?” içerikli bir yazı yazmayı istemekle birlikte, pek çok konu gibi ona da sıra gelmedi. Yola geç çıkmanın sonuçları işte...

Son düzenlemeyle site içi yorum kutusu benim anlayamadığım nedenlerle kaldırıldı. Yerine, Facebook’ta paylaşım konuldu. Bir yanıyla olumlu bir düzenleme. Ancak olumsuz yanları da var sanırım.

Facebook, uzun yazıların okunmadığı bir paylaşım sitesi. Her konuda yazı ya da şiir de uygun düşmüyor oraya. Bu durumda iki seçenek var: Ya hiç paylaşmamak ya da paylaşılanın güme gitmesi. Oysa o yapıtlarda, müthiş bir beyin emeği var, ikisine de gönlüm razı değil.

Yorumların içeriği, yazara yönelikse başka, herkese açık ortamlarda başka olabilir. Bu olanak da elimizden alınıyor.

Oysa, içtenlikle, bilgiyle donatılmış bir yorum, yazarı, yorumu yazanı ve okuru zenginleştiren bir edim bence.

Beğendiğim bir yazı ya da şiir okuduğumda, bir coşkuya kapılıyor, ona emek verenle duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Güzellikleri, coşkuyla alkışlıyor; aklımı, yüreğimi tırmalayan bir şeyler varsa, yazara, ozana iletmemeyi iki yüzlülük sayıyorum. Yanlış algılamış olurum, o, benim algımı düzeltir... O, yanlış yapmışsa, aceleye getirmişse, yapıtını düzeltir, güzelleştirir; ikimiz de kazançlı çıkarız sonuçta, diyorum.

En kısa anlatımla, yorumu, ben böyle algılıyorum. Bunun dışında, yorumun laçkalaştığı sitelerde, az okunma pahasına, yorum yazmıyorum, olup bitiyor. Laf olsun diye yapılan yorumlara rastladıkça, “Niye yazmış acaba?” diyerek kafamı çatlatıyordum. Çünkü, sanal ortamdaki cehaletimden ötürü, yorumların, “Hııımmm... “Oku” diye yorumluyorum, yorum yapmazsan ben de seni okumam işte, küstüm!...” diyerek ve salt bu amaçla çalakalem yapılabileceğini bilmiyor, düşünmüyordum. Yazıların, kâğıda yazıldığı zamanların insanıyım, onların dümenlerini az çok bilirdim. Artık, sanalın raconunu da öğreniyorum, çözümünü de buluverdim işte...

Değerli yönetici ve üyeler...

Acaba, hem site içi yorum kutusu açık tutulsa, hem de Facebook’a olanak tanınsa nasıl olur?... Bence çok iyi olur ama teknik buna olanak elveriyor mu?...

Günlerdir, anasayfada bu konuda yazı bekliyorum.

Kimseden ses çıkmayınca, bari ben yazayım, sorun benden mi kaynaklanıyor, kaçırdığım bir internet inceliği mi var, yoksa doğru mu düşünüyorum, anlamak istedim.

Böyle bir konuda açıklama, gerekiyorsa bir tartışma, Facebook kutusunda yapılır mı? Yapılmazsa ben anasayfadan başka bu sorularıma nereden yanıt alabilirim?

Her olasılığa karşı, kendimce önlem alıp ileti adresi vereyim:
sevilvldn2011@gmail.com

Umarım, konuyla ilgilenenler çıkar, ben ve benim gibi (Başkaları da varsa) aynı soruları soranlar, hep birlikte aydınlanırız.

Güzel yazı ve şiirleri paylaştığımız nice günlere, sevgi ve saygıyla...

26.10.2011
Vildan Sevil
.Eleştiriler & Yorumlar

:: İz Edebiyatçılar içinde görüşlerim
Gönderen: Haydar Köprülüoğlu / , Türkiye
4 Haziran 2012
Sayın Vildan Sevil, İzedebiyat sitesi için düşündüklerinize katılmamak mümkün değil. İzedebiyat Sitesinin yöneticilerini ve üyelerini tanımadan da bana sıcak, hem de çok sıcak geldiği için dağarcığımda bulunanları dökmek ihtiyacını duydum. Bu konuyu daha insanca söylemek istersek dolupta taşmak da diyebiliriz. Fiziki yaşım çok olsa da, ellili yaşlarda şiire başladığım için, şairlik yaşım genç sayılır. Şair ve şiir yazımda da belittiğim gibi, insan yaşamın içinde ya şairdir, ya da şair gibi düşünür. Bu düşünceye kendi payıma, -düz yazının yetersiz olduğu hallerde, devrik cümleler daha çok önem kazanıyor- diyorum. İzedebiyat Sitesinin en öne çıkan özelliği de özgürlüğü benimsemesidir. İz Edebiyat Yöneticilerine ve Üyelerine Saygılarımla.

:: hehhehhe
Gönderen: lacivertiğnedenlik / , Türkiye
27 Mayıs 2012
sesimizi sonunda duydular ,vonderfullllllllll:))))// Evet, teşekkürü düşündüm ama çok geç oldu. Belki diğer aksaklıklarla birlikte, tekrar ele alırız. :))
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İnternet ve gerçek dünya kümesinde bulunan diğer yazıları...
İzedebiyat Üyelerine Açık Mektup: Koşun, Face Dayatmasına Karşı Durun!..

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Referandum Gününden Hoş Sedalar
30 Mart 1972 Kızıldere Katliamı (Dev, Baş İstiyor/ G. Akın)
Birgün Ben, Belki Bir Sığırcık Kolonisinin İçinde, Belki Yıldızlarla Birlikte Göklerde…
N. Ç!.. N. Ç!.. N. Ç"ler!.. Hepimiz Tecavüzcüyüz!..
Geçmişin İzdüşümünde Bir Kısır Döngü
Erkek Egemen Toplumdan Erkek Dininin Egemen Olduğu Topluma
Cumhuriyetin Rövanşı Ya da Şeriata Doğru Adım Adım Mı?..
Teslis Sendromu >> Ücretsiz E - Kitap: Hulki Can Duru
Savcı Mehmet Kiraz, Şafak, Bahtiyar, Elif… ve Dün, Bugün, Yarın…
18 Mart 1915. Çanakkale O Gün Geçilmedi. Ya Bugün?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Duruşma [Şiir]
Dedem Düşlerime Giriyor [Öykü]
Çocukların Çığlığından Göklerin Tılsımına [Öykü]
İlk Sosyalist Muhtar Fevzi Ağabey [Öykü]
Dolunayda Uyku Tutmaz [Öykü]
Oy Madimak, Madimak!.. Sen Artık Türkülerle Değil, Ateşlerle Anılmaktasın [Öykü]
Düşselin Gerçeğinde, Gerçeğin Düşselliğinde [Öykü]
Ben Ölürken [Öykü]
Gece, Mehtap, Selene, Apollon ve Ben [Öykü]
Aşk"a Geldin, Hoş Geldin!.. [Öykü]


Vildan Sevil kimdir?

Koşuşturmaktan yoruldu. Altmışından sonra, çok yabancısı olduğu teknolojiyle, sanal ortamda kalem oynatmaya kalktı. İletişim kurmak, duygu, düşünce, birikim paylaşmak, genç kuşaklardan yeni şeyler öğrenmek istedi. Yazarlık deneyimine burada adım attı. İşte böyle sınır tanımaz bir "dinazor ". . . Başarır mı acaba ?

Etkilendiği Yazarlar:
Marx, Engels, Freud, Nietzsche, Adorno, Horkheimer, Foucault, Antik Grek, Rus , Fransız yazını, Amado, Marquez, Llosa, Asturias, Lübnanlı Amin Maalouf...Elbette Nazım, Aragon, Neruda ve nice ozan/şair...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Vildan Sevil, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.