..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yanlış sayısız şekillere girebilir, doğru ise yalnız bir türlü olabilir. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumsal Olaylar > Salih Zeki Çavdaroğlu
7 Haziran 2020
‘başkanlık Sistemi’ne Geçmeseydik, Ne Pkk, Ne Fetö, Ne de Corona Virüs İle Baş Edebilirdik!..  
Salih Zeki Çavdaroğlu
Başkanlık Sisteminin Türkiye' deki 2 yıllık uygulaması...


:IA:
Bilindiği gibi güzel Türkçemizde :“ Nerde çokluk; orda yokluk” gibi bir deyim vardır. Özellikle toplumu ilgilendiren bir mesele ortaya çıkmışsa, o meselenin çözümünde, şayet o çözümü yöneten bir dirayetli disiplin, bir otoriter güç yoksa, sözüm ona “demokratik hak” addedilerek, her kafadan çıkacak değişik çözüm formüllerinin, bırakın o meseleyi kısa vâdede çözmesini, aksine, iyiden iyiye bir soyut tartışma formatına dönüştürmesi kaçınılmaz bir durumdur.
Tartışmanın da ötesinde, hatta çözülemez duruma getirmesi, yani kangren etmesi, kaçınılmaz bir son olması, geçmişte yaşadığımız günlerden, birer ibret nişânesi olarak, hepimizin zihinlerine nakşedilmiştir.
Bu durumun küçük bir topluluğun ötesinde ; Devlet düzeyinde meydana geldiğini düşündüğümüzde, kaotik durumun , o nisbette bir karmaşıklık kazananacağı da ayrı bir gerçektir.
Doğrusu-yanlışı ve günahı ve sevaplarıyla, 1923-1950 arası Türkiye’ sinde, fiili bir başkanlık sistemi içinde bütün kararlar, sürüncemeye mahal verilmeksizin, alınıp, uygulatılmıştı.
Ne zaman ki; demokrasiye geçildi,Tanzimat’ tan o güne kadar, iyice palazlanan askerî, hukukî ve sivil bürokrasi,devlet yönetiminde, tâbir caizse, seçimlerle siyâsî iktidar’ ın boynuna asılan davulun tokmalarını hep ellerinde tutmuşlar, diledikleri ritim ve tempoda vurmuşlar ya da çoğu kez dokunmamışlardı bile.
Bunun sonucunda; 1960 ilâ 1997 arasındaki yaklaşık 40 senelik zaman içinde, millet iradesine rağmen, defalarca devlet yönetimine el koymuşlar, bu şekilde, deforme hale getirilmiş olan yetkilerini, yeniden şekillendirerek, hükümranlıklarını revize etmişlerdi.
Bu arada, 1980’ den beri, ülkenin en büyük sorunu olan, PKK ile daha sonra ortaya çıkacak olan FET֒nün, giderek, bir bekâ sorununa dönüşmelerinde, en büyük yardımı, devlet bürokrasisinden, özellikle hukuk ve emniyet camiasından aldıkları gizlenemeyecek bir gerçektir.
Ne zaman ki ; 9 Temmuz 2018 günü , Türkiye’ de resmen “ Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi “ hayata geçti, işte o tarih, bürokratik, askerî ve sivil oligarkların karizmalarının kırılmasının milâdı oldu ve o tarihten sonra, ülkenin bütün meseleleri artık , şeften genel müdüre kadar masalar arası havale trafiğinden kurtuldu . Bu tarihten sonra işler, Başkan ile ilgili bakan arasındaki teşrik-i mesai ile, ne zaman, nasıl, kimler eliyle yapılacağının kararlaştırılması ve bunun ilgil birimlere tebliği ile, hiç bir erteleme ve sümen altı olmaksızın şıp diye yapılmaya başladı.
İki sene içinde, PKK ile FET֒ nün tasallutlarının asgari seviye indirilmesi, ülke içinde ve dışındaki meselelerin mümkün mertebe çözümleri, hatta ülke güvenliğinin, ABD, Rusya ve Avrupa Topluluğunun rahatsız olmalarına rağmen, yeni alanların fiili sınırlarımıza katılmasıyla daha sıkı bir korumaya alınması hep bu sistem marifetiyle olmuştur.
Son olarak, dünya genelinde yaşanan CORONA VİRÜS salgının, asgari kayıplarla atlatılmasında en büyük faktör, 18 senedir iyileştirilen sağlık sistemimiz yanında, bir de, o dakik kararların titizlikle takibi takibi sonucunda meydana geldiği, diğer ülkelerde ödenen ağır bedelleri gördüğümüzde daha iyi anlıyoruz.
İnşaAllah; mevcut hükümetin, 2023’ de yeniden Millet’ in güven oyunu aldıktan sonra, yeni ufuklara doğru daha hızlı adımlarla yol alacağına inanıyoruz…

Salih Zeki Çavdaroğlu
07 Haziran 2020

https://ferahnak.wordpress.com/2020/06/07/baskanlik-sistemine-gecmeseydik-ne-pkk-ne-feto-ne-de-corona-virus-ile-bas-edebilirdik/Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumsal olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
İki Yıllık Başkanlık Sistemi Uygulamalarını Nasıl Değerlendirebiliriz?
Cumhuriyet İle Birlikte Osmanlı Mûsıkîsi de Artık Yeni Rejimin "İnlılâp" Ajandasındadır
‘ Üstad’ 37 Sene Önce Bugün Hakk’ A Yürümüştü
Mısır" Daki Halk İsyanının Geçmişi, Bu Günü ve Geleceğinde Müslüman Kardeşler '' İn Yeri

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cumhuriyet’ İn Ürettiği Bir Ütopya :
Ezan Bundan Tam 70 Sene Önce Tekrar ‘rab’ Ça Okunmaya Başlanmıştı.
‘ 2. Adam ‘ İsmet İnönü’ Nün Cumhurbaşkanlığı Döneminde Kültür, Sanat ve Musıki
1930’ Lu Yıllarda Musıkimize Yönelik Tasfiye ve Ayar Sonrası Aralanan Kapı İle Tanışıp Dost Olduğumuz Arap Musıkisi ve Arap Filmleri Maceramız
‘kemalizm’ Aslında Bir ‘ İsmet İnönü Devleti’ İdeolojisidir
Osmanlı Mûsıkîsinin İpi Çekiliyor
Bir ‘uç Beyi’ : Münir Nureddin Bey
Lâle Devri’ Nin Önemli Bestekârları
İdeolocya Örgüsü’ Nün Şekillenişinde Necip Fazıl’ In Fikir Çilesi
Necip Fâzıl - Nâzım Hikmet

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İki Bedene Tek Ruh [Şiir]
Adı Konulmamış Duygular [Şiir]
Hayal Bazan Gerçeği Aşar [Şiir]
Yağmuru Beklerken [Şiir]
Aşk Bir Terennüm İse [Şiir]
Sensizlik Beyitleri [Şiir]
Her Şey Geçmişte Kaldı [Şiir]
"" Mâzi Kalbimde Yaradır "" [Şiir]
Vesvese [Şiir]
Sensiz Bayram [Şiir]


Salih Zeki Çavdaroğlu kimdir?

Otuz yıldan fazla bir süredir Geleneksel Türk Musıkisi eğitimi aldım. Üsküdar Musıki Cemiyeti' nde 20 yıl korist - solist olarak görev yaptım. Bu güz Türk Musıkisi üzerine makaleler yazıyorum. (bkz. www. musikidergisi. com)

Etkilendiği Yazarlar:
N.Fazıl , C.Meriç, B.Ayvazoğlu,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Salih Zeki Çavdaroğlu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.