..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir gün karşıma biri çıkacak ve bana: "Herşey olması gerektiği gibi olmaktadır, efendim" diyecektir. -A. Ağaoğlu, Yazsonu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Politika > Cemal Zöngür
21 Haziran 2017
Chp'nin Adaleti Hatırlaması, Demokratlık mıdır Opotünizm mi?  
Laik Bir Devlette Resmi Din Kurumunun Olması, Laikliği ve Dini Dejenere Etmektir.

Cemal Zöngür


Osmanlı’nın devşirme mirası üzerine oturup, yarım ağızla Osmanlı’ya karşı olan bir anlayıştan, evrensellik ve demokratlık beklemek, insanın kendisiyle alay etmesi demektir. Kemalizm’in gerçek siyasi felsefeye dayanan bir teorisi bulunmamaktadır.


:DJE:


     İnsanlığa, kültüre, düşünceye ahlaka ve gerçek demokratik yaşama, farklı şekillerde saldıran her gerici ve faşist güçlere karşı, harekete geçen oluşumlara saygı duyulur, ancak desteklenmesi belirli şartlara bağlıdır.
Gerici rejimlere karşı olanlar, ya belirli şartlarla karşılıklı anlaşarak suni dengelerle birlikte hareket ederler veya gerçek demokratik evrensel düşünceler temel alınarak kader birliği yapmakla mümkündür. Bunun dışında CHP gibi oluşumlarla birliktelik hiçbir zaman mümkün değildir. Çünkü herkes kendisine göre adaletten bahsetmektedirler.
Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adalet yürüyüş niteliğini anlamak için, CHP’nin resmi ve gayri resmi siciline bakarak karar vermek gerekir.
Zavallı Anadolu halkları, yaklaşık bin yıldan daha fazla, kendi gerçek dil ve kültüründen uzak, Selçuklu ve Osmanlı’nın Devşirme gerici Arap İslam kültürüyle yaşaması sonucunda, bilinç ve kültürel genleri tamamen dejenerasyona uğramıştır.
Osmanlı’nın devşirme mirası üzerine oturup, yarım ağızla Osmanlı’ya karşı olan bir anlayıştan, evrensellik ve demokratlık beklemek, insanın kendisiyle alay etmesi demektir. Kemalizm’in gerçek siyasi felsefeye dayanan bit teorisi bulunmamaktadır.
Bu teorisizliği yüzünden, altı ok ya da Atatürk ilkeleri denilen ve gerçekte neye benzediği belli olmayan, din, laiklik, demokratlık, modernlik, solculuk ve ulusalcılık birbirine karıştırılarak, sözde çok şey olacağını sanarken hiçbir şey (Nihilizm) olmuştur.
Ve CHP her zaman tüm devlet imkanlarını kullanmasına rağmen, kendi yarattığı devşirme rejim şimdi kendisini boğmaktadır. Yaratılan devşirme yapıyı kısaca şu şekilde özetlemek mümkündür.
1-İslam’yet adına resmi Diyanet İşlerini Kurup, Araplaşmaya mesafeli durunca İslam gericiliğinin biteceğini düşünmesi.
2-Sözde Türklük ve ulusal yapı adıyla, Anadolu’daki diğer ulus ve halkları her türlü inkâr edip yok sayması.
3-İslam dinini resmîleştirmesine rağmen, Alevilik başta olmak üzere diğer din ve inançları yok sayması. Ya da resmi olarak kabul etmemesi.
4-Türkiye Komünist Partisi’ni kurup, tüm sol, sosyalist ve komünistleri direkt ve dolaylı şekillerde imha etmesi veya ettirmesi. (1920’deki Mustafa Suphi ve Çerkez Ethem olayları en açık örnektir.)
5-Sözde laik devlet iken, sürekli İslam’a sarılarak din ve ırkçılığa dayanan gerici bir ulus yapısını, modern uluşmuş gibi göstermesi.
     Özet olarak böyle bir geçmişi olan siyasi partinin, işine geldiği zaman adaleti hatırlaması, gericilik ve Beyaz Türk Milliyetçiliği değilse Oportünizmdir. Bu da yarı Türkleşmiş Balkan Türk Milliyetçiliğinden başka bir şey değildir
     CHP; Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) temelini atıp yaklaşık yüzyıldır resmi ve gayri resmi bir egemenliğe sahip olduğu halde, gerek kendi döneminde gerekse diğer partiler tarafından Alevi, Hıristiyan, Yahudi, Rum, Kürt, Ermeni, Komünist ve Sosyalistlere uygulanan katliamlara karşı ciddi hiçbir itirazı olmamıştır. İstisna bazı CHP’li bireyler duyarlı davranmış olsalar dahi, bu davranışlar CHP’nin resmi düşüncesinin dışında bireysel bir tutumdur.
Tüm bu vb. sebepler yüzünden, toplumun büyük çoğunluğu CHP’nin gerçek laik ve sosyal demokrat bir siyasi parti olmadığını anlaması neticesinde uzun süre iktidara getirmemiştir.
CHP’yi destekleyip oy verenlerse, başka partilerde yer bulamayıp dışlanarak arada kalmış çaresizlerden başkası değildir. Artık gelinen bu aşamadan sonra bu çaresizlerin oyları CHP’ye yetmediği için, ya CHP gerçek laik ve sosyal demokrat parti olmak durumundadır veya yok olup gidecektir. İki seçenekten birini tercih etmek durumuna gelmiştir. Çünkü Devşirme Balkan Türk Milliyetçi ulus anlayışının geçerliliği artık bitmiş durumdadır.
İşte bu nedenlerden CHP’nin adalet yürüyüşü nasyonalizm değilse tam bir Oportünizmdir. Onun için adalet yürüyüşünün çok fazla bir şey değiştireceğini düşünmek biraz saf dillilik olur.


Cemal ZöngürSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Geri Kalmışlık ve İrrasyonalist Siyaset Nedir?
Siyaset ve Fetişizm
İlkeli Mücadelenin Felsefi Diyalektiği
Faşizmin Tarihi ve Türleri
Kadın Katliamları Neden Önlenemiyor?
Kuzey Kore İnsanlığın Sonuna mı İşaret Ediyor?
Chp, Mhp ve Akp Birbirlerinden Ne Kadar Farklıdırlar?
Batı Emperyalizminin Doğuşu ve Destekçileri

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şehitlik Duygusu ve Yitip Giden Canların Ağırlığı
Kime Göre Ahlak Neye Göre Ahlaksızlık
Kariyerizm ve Kıskançlık Kişilik Bozukluğu Mudur?
Türkiye Burjuvazisi Artık Konuşmasın (2)
İslam'da Güncelleme (Reform) Mümkün Mü?
İnsan, Üst İnsan ve İkiyüzlülük
Düşüncenin Gelişimi ve Toplumsal Körleşme
Kuran'a Göre Ilımlı İslam Mümkün Mü?
İnsan Beyninde İyilik ve Kötülüğün Düzeni
İnsanın Dine İnanışı, Dinden Kaçışı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Cemal Zöngür, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.