..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşmekten yükselme doğar. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Tayyibe Atay




21 Ocak 2013
Zumlamak  
Tayyibe Atay
Gül bahçelerinde gül koklamak en çok onların hakkıydı; dikenleri tenlerine battı! .. Ağladılar ve kanadılar durmadan!


:ABGC:
Hiç yabancı değilim zomlamak sözcüğüne ama zumlamak ne demekse! Öğrenmenin yaşı yokmuş ya, öğreniyoruz işte bunu da!

Geçip televizyon karşısına ekranı zumladım ben de...Kumandanın her düğmesine bastığımda, yüzü değişti ekranın,bayağı zevk aldım bu işten,zaten hiç bitmedi çocuk yanım...Bunu farkettiğimden beri şiire bulaştım, aşka adım attım,dalgalar geçtim kendimle ve hayatla,örneğin, ağacı kendim sandım, kendimi gökyüzü,yıldızlarla beştaş oynadım kendi çöplüğümde; hayatı labakladım! ..İnsan, yüzü değişen ekrandır dersem, yalanım varsa, asın beni!

İşte o yüzü değişen ekranda sonu gelmez yolculuklar yaptım...Gidip gidip annemin karnına bile girdim...Orada, dünyadan habersiz bir yumurtacıkken; kabuğumu delen bir kurtçuğun beni nasıl değiştirdiğini, cenine çevirip elli-yüzlü, kollu-bacaklı, kaşlı-gözlü hale getirdiğini izledim...Büyüdüm, büyüdüm, büyüdüm..

Tam dokuz aylık bir yolculuk...Bitti işte! Aslında ben orada öğrendim zamanı ölçmeyi, hayatın matematik olduğunu,annemle yaptığım hesabı kazandığımda, annemi kaybettim! ...Kordonumu kesen makas, şahittir bu yitikliğime...Ve yine kordonuma atılan düğüm gül oldu göbeğimin tam ortasında dedim ve güldüm yine...

Altıma bağlanan bezin, ağzıma sokulan memenin, bedenimi saran zıbının-kundağın, kulağıma okunan ezanın ve üç kere tekrlanan ismin, aslında sistemin parçaları olduğunu öğrendiğimde ise, iş işten geçmişti çoktan...Mesela kundağa sarılışımın nedeni,çıplaklığın ayıp bir şey olduğunu empoze etmek içindi; bu kesin!Kkıçıma vurulan bezin üstünde, avret yerimin, hepten ayıp sayılması yazısı yazılıydı ama o avret yerimi açıp, yumurtamı dölleyen kurtçuğu bırakanlar da bezime ayıp yazısını yazanlardan başkası değildi..Nasıl bir çelişkiydi bu! Her kanadı çelişki olan bir çarka takılı kalan ömürler yaşarken, aynı çarka iliştirilen canlar yaratıyorduk durmadan.Çarkı döndüren rüzgar aşktan başka ne olabilirdi ki!

Bebekler doğdu aynı yoldan, aynı dağlar arasından, şu dünya aleminin toprakları üstüne.Aynı ninniler söylendi, ayrı dillerde.Yeni açılmış bir güle bakar gibi baktı anneler yüzlerine; eğilip kokladılar; miss!. İşte mis kokan o bebekleri sistemler de kokladı, anne kucaklardan indiklerinde,özellikle kızları!

Saçlarına tokalar, kordelalar, lüleler yakışırdı en çok ya, olmadı!

Düzgün bacaklarına güneş değmeliydi ya; vurmadı! ..

Gül bahçelerinde gül koklamak en çok onların hakkıydı; dikenleri tenlerine battı! ..

Ağladılar ve kanadılar durmadan!

Nenni bebeğim, nenni...




Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Karanlığın Gözleri
Makara

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Uzakları Özlemek
Sarı Aşk
İnsan Olmaktan Vazgeçtim!
Umuda Doğru
Zor Yıllar -1-
Yalnızlık Yürür Kumlar
Gitme!..
İnsan Olmak
Yol da Biziz, Yolcu Da!..
Sandık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Grup Seks [Şiir]
Daya Ağzını [Şiir]
Sustum [Şiir]
Değdikçe Ellerine [Şiir]
Yıkansam Seninle [Şiir]
Öp Beni [Şiir]
Soyun Biraz [Şiir]
Çünkü Seni Çok Sevdim [Şiir]
Uzat Dudaklarını [Şiir]
Desem ki Ellerini İstiyorum [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri



 

 

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Tayyibe Atay, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.