..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendinden daha uyanık insanları işe aldığın zaman, senin onlardan daha uyanık olduğunu kanıtlamış oluyorsun. -R. H. Grant
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > Özgür Yenigün
25 Ekim 2010
Bağbanın Haftalğı 18 - 24 Ekim  
Özgür Yenigün
Bağban bağını, çubuklarını çok seviyor. Onlara yardım da ediyor. Onların emanetlerine gözü gibi bakıyor. Ve bağban yola devam ediyor. Haftaya pazar bağbanı tekrar sınayacaklar. Ve bu sefer inşallah kalıcı bir bağbanlığa yolu gidecek. Bağban yoluna orda devam edecek. Bağban yolda ve duada…


:ABCD:
18-24 Ekim

     Bağban bu haftaya hasta başladı. 17 Ekim günü bağban işgüzarlık yapıp yürüyüşe çıktı. Kulaklığını takıp önce yürüyüş yapıp sonra da koşacaktı. Ama hesaba katmadığı bir şey vardı. Hava soğuktu. Önce yürüdü, sonra koştu. Fazla koşamayacağını anlayıp tekrar yürüdü. Olan da o arada oldu. Ertesi günün akşamında grip olduğunu anladı.
     Önce önemsemedi bu durumu. Geçer, griptir diye düşündü. Sonradan anladı ki iş ciddi bir halde. Salı akşam eve dönerken bağın birine uğrayıp bağbanından biraz ıhlamur istedi. Soğuk algınlığına iyi gelir diye düşünmüştü. Bağın bağbanı da fazlasını söyledi:
-Ihlamur yetmez kardeş. Ben sana yanına biraz narçiçeği, biraz kuşburnu, biraz da zencefil kökü vereyim de hepsini karıştır, demle, iç. Bir şeyin kalmaz.
Aldı hepsini, geldi. Bağbanın anasına kaynattı, bir güzel de içti. İyi de gelmişti. Ama bir saat sonra gene kötü oldu. Neyse geçer heralde deyip babasının hastaneye gitme teklifini geri çevirdi. Ertesi gün gene aynıydı. Akşamı zor etti. Bu sefer dayanamayıp akşam babasıyla hastaneye gitti. Filmini çektiler, kanını ölçtüler, sonra bir iki ilaç verip rahatlattılar. Orda beklerken bir hasta geldi. Genç hastanın boynunda boyunduruk tir tir titriyordu. Konuşamayacak kadar korkuyordu. Hemen yatağa aldılar. Doğalgaz kuyusuna düştüğü söylendi. Birkaç yerinde kırık olabilirmiş. Bağban onu görünce bir kez daha kendine şükretti ve o genç için “Bırakın babası değil, kendisi anlatsın durumunu.” diyen hemşireye de fena halde kızdı. Çocuğun durumunu göremeyecek kadar anlamsızlaşmıştı o hemşire.
     İyi şeyler de oldu bu hafta bağban için. O Salı günü bağbanlığın ilk karşılığını aldı. Ama yarım vermişlerdi bu karşılığı. İki bağda bağbanlık yapıyordu ve birisinden haber gitmemişti bağbanın karşılığını verecekleri yere. Sinirlenmişti. Ama sonradan önümüzdeki ay kalan karşılığı vermelerini sağladı. Az da olsa bir karşılığın olması çok iyiydi. Sevindi, hayallerine devam etti. Bu onun için istemsiz bir tasarruf olacaktı. Ve hayalinde annesine almayı planladığı bulaşık makinesi yatıyordu.
     Bağban için bağlarını ilk kontrol zamanı da yaklaşıyordu. Kasımda ilk kontrolleri yapacaktı ve haftasonu bunun için biraz hazırlandı. Aslında biraz kızgındı bağdaki çubuklarına. Fazla sorunlu olanları vardı. Ama bunlar da normaldi elbette. Zamanla hepsine alışacak ve hepsinin üstünden gelecekti bağban.
     Şu geçen haftaki olaylardan dolayı da artık canı sıkılmıştı. Gül olayını kapatmak istiyordu artık. Bağban artık ne istediğini daha iyi biliyordu. O gülün olmadığı bir hayat. Gülün onunla bir bağban olma çabalarını önce sindirmişti. Ama sonradan bunu istemediğini anladı. Ve güle dedi ki:
-Bana bağban olmaya kalkma, ben de sana bağban olmaya kalkmayayım. Çünkü olursak birbirimize bıçkı olur, birbirimizi budarız.
Bu sözden sonra bağban olma çabasındaki gülden bir daha ses çıkmadı. Bağban da çıkmasını istemiyor zaten.
     Bağban bağını, çubuklarını çok seviyor. Onlara yardım da ediyor. Onların emanetlerine gözü gibi bakıyor. Ve bağban yola devam ediyor. Haftaya pazar bağbanı tekrar sınayacaklar. Ve bu sefer inşallah kalıcı bir bağbanlığa yolu gidecek. Bağban yoluna orda devam edecek. Bağban yolda ve duada…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Rüya Tabiri
Merdiven Basamakları
Bağbanın Haftalığı 25 Ekim - 31 Ekim (Sınamadan Sonra)
Bağbanın Haftalığı (11 - 17 Ekim)
Bağbanın Haftalığı (20 Eylül - 10 Ekim)
Bağbanın Haftalığı (25 - 31 Ekim (Sınamadan Önce) )
Kapalı Kutu
Yaşlı Bir Adamın Hasreti

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sokullu'nun Rüyası
Salyangoz
Cami Konuşur Mu?
Bağbanın Üzüm Feryadı
Pazar
Cırcır Böceği Savaşı
Yağmur Sonu
Ayın Gösterdiği Kızlar
Fatma'nın Koşusu
Ay Gülecek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
130. Sone [Şiir]
Kirlenen Dünyanın Nefret Soluğu [Şiir]
Ben de İnsanım [Şiir]
Umut [Şiir]
İkinci Babama [Şiir]
Geceler [Şiir]
Doğu Yolu [Şiir]
İlah Amerika (!) [Şiir]
Felluce [Şiir]
Son Hükümdar [Şiir]


Özgür Yenigün kimdir?

Ne yaşarsam ya da yaşamak istersem onu yazarım.

Etkilendiği Yazarlar:
..............


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Özgür Yenigün, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.