..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin ölçüsü ölçüsüz sevmektir. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > Özgür Yenigün
4 Nisan 2005
Kapalı Kutu  
Özgür Yenigün
O başka bir yolu seçeceğini söyleyerek beni büyük bir üzüntüye saldı. Oysa benim hayallerimde evleneceğim kişiyle birlikte yer alıyordu o hep.


:AGEB:
     Nihayet buldum. Çok aradım, bulmak için çok yollar aştım. Ama buldum.
     Onu ortaokuldan bu yana arıyordum. Ortaokulda bulduğumu sandım. Ama yanılmışım. Lise yıllarına geldiğimizde aramaktan biraz yorulsam da aramaya devam ettim. Lise yılları orta okuldan daha zordu. Hele ilk senesi. Yirmi yedi saat aynı dersle uğraşmak anlatılmaz, yaşanır dedirtecek bir zorluktu. Bu zorluk içindeyken onu yavaş yavaş bulduğumu anladım.
     Onu yavaş yavaş buluyordum. Çünkü o adeta kapalı bir kutuydu. Onunla ilgili her bilgi öğrenişimde kutunun kapağı biraz daha açılıyordu.
     Bir gün kapalı kutunun kapağının nerdeyse tamamını açacak bir bilgi öğrendim. O bir yazardı.Roman yazmıştı. Bunu öğrendiğimde onun neden bir kapalı kutu olduğunu anladım. Yazar çekingenliği vardı onda.
     İlk seneyi bitirdiğimizde artık her şeyin çok rahat olacağını düşünüyordum. Fakat yaz bitip ikinci seneye başladığımızda ikinci senenin birinci seneyle zorluk konusunda yarışacağını, hatta onu sollayacağını anladım. Fakat bunca zorluğa rağmen kapalı kutunun açılmasına ramak kalan kapağını açmak için çabalıyordum.
     Kapalı kutuyu açmaya çalışırken onunla edebiyat hakkında konuşuyordum. Ben de zamanında roman yazmaya çalışmıştım. Fakat başaramamıştım. Fakat hikaye yazıyordum. Ne de olsa o bir yazardı. Ona yaşadığım şeyleri de anlatıyor, onunla düşüncelerimi de paylaşıyordum. Düşüncelerimi yanlış buluyordu. Ben de yanlış buluyordum. Çok saçma düşüncelerdi.
     Bir gün okula geldiğimde saçlarının kısaldığını gördüm kapalı kutunun. Kısa saçlar ona çok yakışmıştı. Tıpkı ünlü kadın oyuncu Meg Ryan gibi olmuştu. Fakat ben bunu ona söyleyemedim. Bir gün de bir kot pardösü ile gelmişti okula. O da çok yakışmıştı ona. Fakat bunu da söyleyememiştim ona. Ne de olsa milletin ağzı torba değildi ve milletin ağzı büzülmezdi. Oysa ben kapalı kutunun hakkında bunları düşünürken onu sadece aradığım şey gibi görüyordum.
     İkinci senemizin de sonuna gelirken artık herkes kendi yolunu seçecekti. Ben onun benle aynı yolu seçeceğinden emindim. Fakat o başka bir yolu seçeceğini söyleyerek beni büyük bir üzüntüye saldı. Oysa benim hayallerimde evleneceğim kişiyle birlikte yer alıyordu o hep. Evleneceğim kişiyi sevgilim olarak, onu aradığım kişi olarak seviyordum hayallerimde. İkisinden birinin bir sıkıntısı oluyordu. Evleneceğim kişiyi sevgilim olarak, kapalı kutuyu aradığım kişi olarak dinliyor, teselli ediyordum. Hepimiz İngilizce öğretmeni oluyorduk, o da evleniyordu, ben kitap çevirmenliği yapıyordum, onun romanı basılıyordu ve hep bir arada oluyorduk hayallerimde.
     Hayat hayal değildi işte. Ona mani olamazdım. Onun aradığım kişi olduğuna eminim. Ondan ayrı bir yola gitmek zorunda olduğumu da. Aradığım ne mi? Dost. Sadece bir dost...

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ................
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu/Türkiye
18 Şubat 2007
Merhaba Sevgili Özgür Yenigün; Öykünle ilgili birkaç eleştirim olacak:"Ama buldum.".........Bu cümleyi, bir önceki cümlenin içine kat.Çünkü , tek başına pek bir anlam ifade etmiyor, belirsizlik var..... "Yirmi yedi saat aynı dersle uğraşmak anlatılmaz, yaşanır dedirtecek bir zorluktu. " cümlesi hatalı kurulmuş...Aynı kelimleri, sık sık kullanma...."Ben onun benle aynı yolu seçeceğinden emindim. " cümlesindeki - ben- kelimesi gereksiz.Son kelimdeki iyelik ekinden, sen olduğun zaten belli.Böylece, aynı cümlede "ben- benle" gibi birbirine çok benzeyen iki kelime olmamış olur...."Fakat o başka bir yolu seçeceğini söyleyerek beni büyük bir üzüntüye saldı." cümlesindeki "üzüntüye salmak" söylemi yerine başka bir söylem olabilirdi.İnsan üzüntüye boğulur, üzüntüye dalar,üzüntüye girer, üzüntüye kapılır ama; üzüntüye salmaz...Ardarda gelen cümlelerde, farklı zaman eki kullanmamanı öneririm....Başarılar dilerim.Sevgiyle kal.Kâmuran ESEN

:: Uzaklaşınca Oluyor gibi...
Gönderen: Orkun Levent BOYA / Ankara/Türkiye
2 Eylül 2005
Aile çevresinde uzaklaşınca daha da güzel şeyler oluyor gibi:))) "İlk seneyi bitirdiğimizde artık her şeyin çok rahat olacağını düşünüyordum. Fakat yaz bitip ikinci seneye başladığımızda ikinci senenin birinci seneyle zorluk konusunda yarışacağını, hatta onu sollayacağını anladım." şeklinde yazmışsın...Özgürcüğüm, burada, "sollayacağını" tabiri biraz basit düşmüş, "geçeceğini" ya da "geride bırakacağını" gibi şeyler düşünsen diyorum... "Bir gün okula geldiğimde saçlarının kısaldığını gördüm kapalı kutunun." demişsin... "kısaldığını" sözcüğü burada sanki kendi kendine kısalmış gibi bir izlenim uyandırıyor. oysa saç kendi kendine uzar, kısalmaz... "saçlarını kısa kestirmiş olduğunu gördüm" gibi ya da... "saç şeklini değiştirdiğini gördüm" diyerek bırak..zira bir sonraki cümlede zaten kısa saçlı olduğunu söylüyorsun... "Ne de olsa milletin ağzı torba değildi ve milletin ağzı büzülmezdi." demişsin... 2 kere "milletin ağzı" demeye gerek var mı?.. "ve milletin ağzı" yerine sadece "ki" bağlacını kullansan da olabilirdi... Tebrik ederim...Kısa ama çok şey anlatabilen bir öykü olmuş... Sevgilerimle...

:: ...
Gönderen: Özgecan / Ankara/Türkiye
7 Nisan 2005
Ne kadar içten.. doğal.. gerçekliği bu kadar gerçek anlatabilmen ne güzel....
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Rüya Tabiri
Merdiven Basamakları
Bağbanın Haftalığı 25 Ekim - 31 Ekim (Sınamadan Sonra)
Bağbanın Haftalığı (11 - 17 Ekim)
Bağbanın Haftalığı (20 Eylül - 10 Ekim)
Bağbanın Haftalığı (25 - 31 Ekim (Sınamadan Önce) )
Bağbanın Haftalğı 18 - 24 Ekim
Yaşlı Bir Adamın Hasreti

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sokullu'nun Rüyası
Salyangoz
Cami Konuşur Mu?
Bağbanın Üzüm Feryadı
Pazar
Cırcır Böceği Savaşı
Yağmur Sonu
Fatma'nın Koşusu
Ayın Gösterdiği Kızlar
Ay Gülecek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
130. Sone [Şiir]
Kirlenen Dünyanın Nefret Soluğu [Şiir]
Ben de İnsanım [Şiir]
Umut [Şiir]
İkinci Babama [Şiir]
Geceler [Şiir]
Doğu Yolu [Şiir]
İlah Amerika (!) [Şiir]
Felluce [Şiir]
Son Hükümdar [Şiir]


Özgür Yenigün kimdir?

Ne yaşarsam ya da yaşamak istersem onu yazarım.

Etkilendiği Yazarlar:
..............


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Özgür Yenigün, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.