..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Soyut > Özgür Yenigün
10 Mart 2005
Hissedilenin Hikayesi  
Özgür Yenigün
-Mutlu musun şimdi? -… -Konuşsana be. Fakat o artık işini bitirmiş, benim mutluluğumu çalmış, mutluluğumu kendine oyuncak edinmiş bir şekilde kaybolmuştu.


:AAIH:
O çok kere girdi içime. Zaten onun görevi birilerinin içine girmek, onlara her istediğini yaptırmaktır.
Küçükken benim yanımda çok bahsederlerdi onun hakkında. Ben de küçücük aklımla onun neler yapabileceğini düşünür, herkese onun hakkında sorular sorardım. Aldığım yanıt hep aynı olurdu sorularıma:
-Sen anlamazsın. Göremezsin sen onu. Ama o seni görür. Yaramazlık yaparsan içine girer. Sen de onun kölesi olursun. Her dediğini yaparsın.
Ondan çok korkardım bu cevabı aldığımda. Onun nasıl içime gireceğini ,girerse ona nasıl köle olacağımı, bana neler yaptıracağını, ondan kurtulup kurtulamayacağımı düşünürdüm. Nitekim o çok kez benim içime girerek bana olmayacak işler yaptırdı. Onu hissetmeyerek çok kere girdi içime. Fakat onun görmesem de hissederek tek içime girişi, beni kendine köle edişi aslında çok saçma bir nedenden dolayı çok saçma olaylara neden oldu. Fakat onu en saçma şeyler bile mutlu edebilir.
Bir gün her misafirlikte yaptığım gibi hiçbir şekilde çalışmayacağımı bile bile ders çalışmam gerektiğini öne sürerek annemden önce ayrıldım. Eve içime girer mi diye düşünerek geliyordum. Ondan korkmama rağmen büyük bir merakla görmek istiyordum. Birden bir ses duydum:
-Beni mi görmek istiyorsun? Göreceksin o zaman.
Bunu duyar duymaz arkama döndüm. Ama çok uzaktaki yaşlı bir adamdan başka kimse yoktu.
Eve geldiğimde koşmaktan kan ter içinde kalmıştım. Ondan kurtulduğumu düşünürken bir şeyin beni içerdeki odaya çektiğini hissettim. Odaya girdiğimde pencerenin önüne geldim. Pencereyi açtım. Pencerenin önünden geçen komşumuzun telefon kablosunu gördüğümde bana o saçma emri verdi:
-Kabloyu kes.     
Ben de kestim. Kablo artık apartmanın dibinde yatıyordu. Sonra her zamanki gibi yaptığımdan pişmanlık duydum. Tıpkı bir arkadaşıma basket topunu atıp daha sonra pişman olmam gibi. O ise bana yaptığım işten memnunluk duyarak:
-Aferin görevine sadıksın dedi.
Daha sonra sinirlendim ona:
-Mutlu musun şimdi?
-…
-Konuşsana be.
Fakat o artık işini bitirmiş, benim mutluluğumu çalmış, mutluluğumu kendine oyuncak edinmiş bir şekilde kaybolmuştu.
Yarım saat kadar sonra arkadaşımla otururken komşumuz elinde kabloyla geldiğinde kendimi diyecek bir şey bulamamış, komşumuzun kızışlarına ve arkadaşımın pervasız gülüşlerine bön bön bakar bir halde buldum. O an o arkadaşımın içine girdi bana mutluluğumu elimden aldığı için gülüyor diye düşündüm.
Komşumuzdan sonra annemin ve babamın kızışlarına da yanıtsız bırakarak baktım. Öyle ya. Anneme, babama “benim içime girdi” diyemezdim.
O daha sonra benimle konuşmayarak, bana içime girdiğini hissettirmeyerek birçok iş yaptırdı. Belki onu ilk hissettiğimde arkaya döndüğümdeki yaşlı adamın içine de girmişti. Bunu o adamdan başka kimse bilemez. Ben de bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var. O da birkaç dakika şeytanı hissedişimdir.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: .....
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu/Türkiye
18 Şubat 2007
Sevgili Özgür Yenigün; "Yarım saat kadar sonra arkadaşımla otururken komşumuz elinde kabloyla geldiğinde kendimi diyecek bir şey bulamamış, komşumuzun kızışlarına ve arkadaşımın pervasız gülüşlerine bön bön bakar bir halde buldum. " cümlesinde, anlam kargaşası var.Birkaç kez okumak zorunda kaldım, doğru anlamak için.Noktalama işaretlerinde eksiklik var.Böyle uzun cümlelerde, noktalı virgüle ihtiyaç vardır.Aksi takdirde okuyucu, yanlış öznelere yanlış fiiller yükler...."babamın kızışlarına " yerine, "babamın kızmalarına" demek, daha doğru olur.Hem; k"ızışlarına" değil, "kızışlarını" olmalı.Düzelterek söylersek: "kızmalarını"...Yazmaya devam.....Devamını dilerim.........Sevgiyle kal.Kâmuran Esen
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sokullu'nun Rüyası
Salyangoz
Cami Konuşur Mu?
Bir Rüya Tabiri
Bağbanın Üzüm Feryadı
Pazar
Cırcır Böceği Savaşı
Yağmur Sonu
Merdiven Basamakları
Bağbanın Haftalığı 25 Ekim - 31 Ekim (Sınamadan Sonra)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
130. Sone [Şiir]
Kirlenen Dünyanın Nefret Soluğu [Şiir]
Ben de İnsanım [Şiir]
Umut [Şiir]
İkinci Babama [Şiir]
Geceler [Şiir]
Doğu Yolu [Şiir]
İlah Amerika (!) [Şiir]
Felluce [Şiir]
Son Hükümdar [Şiir]


Özgür Yenigün kimdir?

Ne yaşarsam ya da yaşamak istersem onu yazarım.

Etkilendiği Yazarlar:
..............


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Özgür Yenigün, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.