..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Mustafa Acungil
Mustafa Acungil - Kırkambar
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Gözden Irak / Gönülden Irak (Mustafa Acungil) 24 Kasım 2010 Başkaldırı 


  Gp 23 - Sanal Mevcudiyet 6 - Yine Yeni Yeniden Beden (Mustafa Acungil) 9 Kasım 2010 Bilim Kurgu 

Günümüzde mekanik bir kol, gerçek bir kolun yapabildiği her şeyi yapabilecek yetkinlikte. İnsanların önemli organlarının kendilerinden alınan hücrelerle laboratuar ortamında geliştirilerek yedeklerinin oluşturulabilmesi bu alandaki en yakın zamana ait ve en önemli gelişmelerden biri. Ama böyle organlar bile ‘orijinal’ kabul edilmiyor.

  Gp 22 - Sanal Mevcudiyet 5 - Yeni Bir Lojistik (Mustafa Acungil) 9 Kasım 2010 Bilim Kurgu 

İnsanlar canlarının istediği anda canlarının istediği bir malı internetten sipariş edip dakikalar içinde mutfaklarında bulmaya bayıldılar.

  Gp 21 - Sanal Mevcudiyet 4 - Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur (Mustafa Acungil) 9 Kasım 2010 Bilim Kurgu 

Oysa bilişimin oluşturduğu sanal bulutla temel etkileşim yöntemi ekran ve klavye türü araçlar olmaktan çıkıp beyinle doğrudan bulut arasında bağlantı sağlanabildiğinde her şey değişti.

  Gp 20 - Sanal Mevcudiyet 3 - Sertifikalı Paralel Mevcudiyetler (Mustafa Acungil) 9 Kasım 2010 Bilim Kurgu 

Sanal mevcudiyet beynin çok yoğun kullanımını ve küresel ağa çok kanaldan ve farklı zihin seviyelerinden bağlanabilmeyi gerektiriyor. Böyle bir yük idmanlı olmayan bir beyni, sonu ölümle bitecek kadar ‘ısıtabilir’.

  Gp 19 - Sanal Mevcudiyet 2 - Olmayan Mülkün Temeli Nedir? (Mustafa Acungil) 9 Kasım 2010 Bilim Kurgu 

Vadeli kahve işlemleri yapan bir girişimci düşünün: Sanal mevcudiyetlerinden birini dünyanın önemli kahve plantasyonlarının durum ve gelişimini takibe bağlamış. Bir başka sanal mevcudiyeti istediği zaman dilimlerinde fiyatın istediği gibi hareket etmesi için spekülatif olaylar oluşturmakla meşgul. Başka birkaç sanal mevcudiyeti ise, piyasayı etkileme potansiyeline sahip diğer oyuncuları takip ediyor. ..

  Gp 18 - Sanal Mevcudiyet 1 - İlişkiler, İlişkiler, İlişkiler (Mustafa Acungil) 26 Ekim 2010 Bilim Kurgu 

Zihninin bilinçli seviyesinin yanı sıra bilinç altı seviyelerini de farklı sanal mevcudiyetleri yönetmek için kullanabilen kişilerin çok yaratıcı şeyler yapacağı öngörülebilir. Oysa sanal mevcudiyete ilk adım atanlar çok büyük bir çoğunlukla ya bir eş bulmak, ya bir eşi atlatmak ya da bir eşi takip etmek için kullanıyorlar yeteneklerini.

  Kelimeler: Şehit (Mustafa Acungil) 26 Ekim 2010 Yaşam 

Şehit yaratabilen bir ulus, millet, görüş var olma mücadelesinde büyük bir yol kat etmiştir. Çünkü onu savunanlar, onu candan aziz bilip gerekirse canını bırakıp gitmeye can atarlar.

  Kelimeler: Ölçme (Mustafa Acungil) 26 Ekim 2010 Yaşam 

Biz şimdi verimlilik artırmaktan bahsediyoruz ya... Önce ölçmediğimiz şeyleri ölçmeye başlamamız kaçınılmaz. Ölçü sistemimizin adil, hilesiz ve nesnel olması da gerekli.

  Kelimeler: Tam Bağımsız (Mustafa Acungil) 26 Ekim 2010 Yaşam 

Ama tam bağımsız diye bir şey var mı? Tamamen ilkel kalmış ve insanlığın kalanını hiç tanımamış bir iki kabile haricinde dünyada tam bağımsız herhangi bir toplum var mı? Mümkün değil!

  Gelecek Postası 17 - Zenginleştirilmiş Doğal Zeka ve Çağdaş Robotlar 3 - Sanal Mevcudiyet (Mustafa Acungil) 23 Ekim 2010 Bilim Kurgu 

Sanal mevcudiyet aslında tek başına birkaç yazıya konu olmayı hak edecek kadar önemli bir kavram. Basitçe söyleyecek olursam: İnsanın bilinç ve bilinçaltı seviyelerde zihinsel mevcudiyetinin farklı yerlerde aynı anda olabilmesine imkan tanıyor.

  Gelecek Postası 16 - Zenginleştirilmiş Doğal Zeka ve Çağdaş Robotlar 2 - Yapay Zekanın Sonu (Mustafa Acungil) 23 Ekim 2010 Bilim Kurgu 

Bu tanımdaki en önemli unsurlardan birisi, robotların insan zekasına ‘sürekli’ ya da ‘süreksiz’ olarak bağlı çalışması. Önceleri robotların insan zekasından tamamen bağımsız olarak kendi kendilerine yetebileceklerine ilişkin çalışmalarda epey ısrarlı olundu. Ancak zamanla bir yandan yaşanan yeni gelişmeler bir yandan da bu yöndeki çabaların sürekli aksamalarla karşılaşması sayesinde bu ısrardan vazgeçildi.

  Kelimeler: Seçilmek, Yarışma, Ödül (Mustafa Acungil) 18 Ekim 2010 Yaşam 

Peki kazanmak ve ödül? Hiçbir ödül kazanmanın kendisi kadar tatmin edici olamaz gibi geliyor bana. Çoğu yarışmada ödül zaten semboliktir.

  Kelimeler: Referans, Torpil (Mustafa Acungil) 18 Ekim 2010 Yaşam 

Ehil bir insanı, başarılı olacağını düşündüğünüz ve ülkeye çok fayda sağlayacağına emin olduğunuz bir pozisyona tavsiye etmekten kaçınır mısınız?

  Kelimeler: Mahalle (Mustafa Acungil) 17 Ekim 2010 Yaşam 

Zengin insanlar niye ederinin çok üstünde fiyatlar ödeyerek hizmet aldıkları yerlere giderler? Çünkü ancak o fiyatları ödeyebilecek kendilerine benzer finansal güçte insanlarla bir arada olmak isterler. Bir 'mahalle' oluştururlar kendilerine ve o mahallede bir baskı vardır.

  Kelimeler: İstikrar (Mustafa Acungil) 17 Ekim 2010 Yaşam 

İstikrar, statükoyla karıştırılmamalıdır. Statüko mevcut olanın korunmaya çalışılmasıdır ki, sürtünmenin olduğu bir fizikte böyle bir durum mümkün değildir. Ya yükselirsiniz, ya alçalırsınız. Yerini korumak diye bir şey bizim dünyamızda yoktur.

  Kelimeler: İstemek (Mustafa Acungil) 17 Ekim 2010 Yaşam 

Büyüdükçe istemekle ilgili istekliliğimizi kaybetmeye başlarız. Kendimiz için birşeyler istemenin kötü olduğu öğretilir bize. Ailemiz tarafından, arkadaşlarımız tarafından, öğretmenlerimiz tarafından, okul tarafından, patronlar tarafından, iş arkadaşları tarafından... İstemek kötü değildir. Kötü şeyler istiyorsanız o başka.

  Kelimeler: İfade Gücü, Kelime, Kitap (Mustafa Acungil) 17 Ekim 2010 Yaşam 

öldük size kaldı herşey hele de ah illa kelimeler kelimeler kelimeler kelimeler öldük size kaldı herşey

  Kelimeler: Hukuk (Mustafa Acungil) 16 Ekim 2010 Yaşam 

Ama bazıları vardır ki, onlar hukuku oluşturmakla sorumludurlar.

  Kelimeler: Hareket (Mustafa Acungil) 16 Ekim 2010 Yaşam 

Milyonlarca yıldır yerinden kıpırdamamış bir kaya, hatta bu sürede hiç aşınmamış bile olsa, inanılmaz bir hareketlilik barındırmaktadır.

 

 Şairim / İçimde vahşi bir hayvan yavrusu yaşar


  12.10.2010 01:03:46 gündelik 

Burası bana iyi geldi. Daha hazır yazılarımı koymayı bitirmeden, birikmiş şiirlerimi yerleştirmeye bile geçmeden, yeni üretime başladım. Birkaç yıldır şiir yazmıyordum, iyi geldi.
Kelimelerle bile...

  11.10.2010 12:26:47 gündelik 

chip.com.tr altındaki Gelecek Postası günlüğümden uygun girdileri ekliyorum İz Edebiyat'a. TBD Bilim Kurgu Öykü Yarışmasına 4 sene boyunca gönderdiğim 4 öyküyü de eklemiştim daha önce.

Şimdilik Gelecek Postası'nı yüklemeye devam edeceğim. Sonra şiirler var yüklenmeyi bekleyen.

Sonra iki kişisel gelişim kitabımı inceleme bölümüne yüklemeyi düşünüyorum.

Sonra... Ama hayır sonra değil, bir yandan da... Yeni üretimleri doğrudan burası için yapıp yüklemek gerek. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Mustafa Acungil, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 12.12.2019 16:03:13