..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Olgular görmezden gelindikleri için var olmaya son vermiyorlar. -Huxley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
 

Konular:
İnsan ve Toplum - Sosyoloji
Kişiler ve Yayınevi:
Nüve Kültür Merkezi (155)
Fuat Yöndemli (Yazar) (5)
İsmail Çalışkan (Yayın Yönetmeni) (172)
Ömer Tekiner (Sanat Danışmanı) (104)
 

 
muhteşem bir eser   (Serbest Vezin Sembolik Şizofreni)
muhteşem bir eser gerçekten her düş dostunun okum...
› mrb kitap halen elinizde mi diye sormak istedim uz...
Okumadan ÖLÜNMEMESİ gereken bir kitap..   (Noetik Akıl ve Korteks İrade)
Çok ilginç bir sunuş ile başlıyor Eser...
Yaza...
En Uzun Gece...... Lütfen okuyun.....   (En Uzun Gece)
Bi arkadaşım tavsiye etti.İnanılmaz beğendim.Uzun ...
TÜM ALEME İBRET OLMASIYLA   (Ateşte Yeşerdim)
ancak bu kadar üst düzeyde yazılabilirdi simdiye k...
eğlenceli komik .d   (Canım Çok Sıkılıyor)
5 kişinin olması biraz kafa karıştırıyor ama sevdi...

Kitap > Nüve Kültür Merkezi > Fuat Yöndemli > Hayat Ağacı Ejder Yılan
Hayat Ağacı Ejder YılanHayat Ağacı Ejder Yılan

Fuat Yöndemli


Nüve Kültür Merkezi


Etiket: 30,00 TL

Caduceum motifinin hekimliğin sembolü olarak kabul edilmesi ve bu motifte bulunan sopanın Hayat Ağacı olarak yorumlanması dolayısıyla bu ağaç yani Hayat Ağacı/ Bilgi Ağacı veya Ölümsüzlük Ağacı/ Otu. hakkında bilgiler... Yılanın muhayyel ve stilize edilmiş dev formu olan ejderler hakkında Türk ve dünya edebiyatından örnekler... Yılanı merkez alarak Türk kültürü, tarihi, folkloru, edebiyatı, dinî inanışlarıyla tarihine bir hekim gözüyle bakış... Eski Mısır, Mezopotamya, Orta Asya, Çin, Orta ve Güney Amerika, Hint, Yunan, Roma mitolojileriyle Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamda ejder ve yılanla ilgili efsane, dinî menkıbe ve ayetler... Türkiye ve Orta Asya Türk Devletlerinde ejder ve yılanla ilgili şiir, atasözü, deyim, mâni ve bilmeceler...

Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık, Veteriner ve Hemşirelik gibi sağlıkla ilgili meslek dallarının ambleminin niçin yılan olduğunu araştırmak için planlanan ama aynı zamanda tarih, edebiyat, felsefe, sosyoloji, arkeoloji, antropoloji, mitoloji, teoloji ve sanat tarihiyle ilgilenenlere de hitap eden geniş kapsamlı ve benzersiz, kalıcı, farklı, orijinal bir eser...

392 sayfa, 3. hamur, ISBN: 9789944116053; Boyut: 17 x 24 cm; Baskı Tarihi: 2008
Yazarın Diğer Kitapları
 
 Hayat Ağacı Ejder Yılan, Nüve Kültür Merkezi  Hayat Ağacı Ejder Yılan, Nüve Kültür Merkezi  Latince Sözler ve Deyimler, Nüve Kültür Merkezi
 Mevlevilikte Sema ve Musiki (Ciltli), Nüve Kültür Merkezi  Sevda Sarmalı, İlk Kitap
 

Yorumlar: Eleştirmek İstiyorum!

Bu kitap üzerine henüz eleştiri yazılmadı. İlk siz olabilirsiniz!

Yazar Hakkında
Prof. Dr. Fuat YÖNDEMLİ’nin Biyografisi
Fuat YÖNDEMLİ 1951 yılında Nevşehir’de doğdu. 1957-1968 yılları arasında Konya Ereğli’sinde ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1968’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1974 yılında mezun olarak Doktor ünvanını kazandı. Aynı yıl Kulak Burun Boğaz ihtisası için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalına girdi, 1979’da KBB uzmanı oldu. 1979-1980 yıllarında Ankara Acil Yardım ve Trafik hastanesinde KBB mütehassısı olarak görev yaptı.1980-1981 yıllarında Sivas Asker Hastanesinde askerlik hizmetini yerine getirdi.1981-1982 yıllarında SSK Ankara Hastanesinde KBB mütehassısı olarak çalıştı.
Dr. Fuat YÖNDEMLİ Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluş aşamasında, imtihanla Yardımcı Doçent Doktor, Öğretim Üyesi olarak atandı. 1982 yılından itibaren Konya’da, Selçuk Tıp Fakültesinin kuruluşunda görev aldı. Bu fakültede KBB Anabilim Dalında kurucu öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Anabilim Dalı başkanlığını yürüttü. Dekan vekilliği yaptı.
Dr. Fuat Yöndemli 1985 yılında Doçent, 1992 yılında da Profesör ünvanını aldı.
Dr. Fuat Yöndemli Konya Otolarengoloji Derneğinde başkan yardımcısı olarak hizmet verdi. Çok sayıda bilimsel toplantıda konuşmacı ve düzenleme kurulu üyesi olarak görev aldı.
Halen Selçuk Tıp Dergisi Yayın Kurulu, Selçuk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Kurulu, Selçuklu Araştırmaları Merkezi Genel Kurulu, Selçuk Üniversitesi Türk Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Kurulu, Türk Tabipler Birliği Ankara Tabip Odası, Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği, Otoskop ve Türkiye Klinikleri gibi çok sayıda kuruluş, merkez ve tıbbî derginin yanı sıra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dergisinin Danışma Kurulunun üyesidir.
Yüzden fazla tıbbî makalesi olan Fuat Yöndemli’nin KBB ile ilgili ilk kitabı “KBB Elkitabı: Muayene ve Pratik Müdahaleler” 1986 yılında Ankara’da Ayyıldız yayınlarınca basıldı.
KBB ile ilgili ikinci kitabı, Maran’ın İngiltere’de basılan kitabının tercümesidir: “Entegre Sisteme Göre Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Ders Kitabı, İstanbul, Nobel Yay., 1989”.
Paramedikal konularda da çok sayıda tebliğ ve makalesi olan Fuat Yöndemli’nin yılanlar hakkında yazmış olduğu bir kitabı Ukrayna’da, Rusça olarak basıldı: “:Zmeya: Drug ili Vrag? (Yılan: Dost mu, Düşman mı?) Biznes- İnform, Simferopol, 2000”
Mevlevî Semazenlerinin dans ederken neden başlarının dönmediği hakkındaki araştırması, Atatürk Kültür Merkezi yayınları arasında yayımlandı: “Mevlevîlikte Sema Eğitimi ve Baş dönmesiyle İlgisi, Ankara, 1996”
Bu eserin 2004 yılında, yine Atatürk Kültür Merkezince genişletilmiş ikinci baskısı yapıldı.
Hekimliğin meslek ambleminin neden yılan konusu olduğu hakkındaki araştırmaları sonucu “Tarih Öncesinden Günümüze YILAN, Piramit Yay., Ankara, 2004” eseri yayımlandı. Bu eser 2006 yılında, Nüve Kültür Merkezi’nce, daha genişletilmiş olarak, “Hayat Ağacı Ejder Yılan” adıyla ikinci baskısını yaptı.
İlgi sahası çok çeşitli olan Fuat Yöndemli’nin “Fiat Lux/ Latince Sözler ve Deyimler, NKM yay. 2007” adlı kitabıyla, şarkı güftelerinin bulunduğu “Sevda Sarmalı, NKM yay., 2006” eseri de bulunmaktadır. Bu eserindeki güftelerden on kadarı bestelenmiş, biri de TRT’nin TSM repertuarına girmiştir.

Dr. Fuat YÖNDEMLİ Fransızca ve İngilizce bilmekte olup evli, üç çocuk babasıdır.Kitap Forumu:
KonuYanıtSon İleti
Henüz bir konu açılmadı.  
Kitap Forumları bir kitap hakkında Soru sormak ve Fikir paylaşmak içindir...


son gelen eserler
Duymak
Nilüfer Aydur
Şiir > Bireysel
Aşkına Taraf Oldum
NUH KENİŞ
Şiir > Aşk ve Romantizm
Her Şairi Sen Sanmak
Sena Yılmaz
Şiir > Aşk ve Romantizm
Uyku...
seçkin gündüz
Şiir > Bireysel
Dön Gönlümün Sızısı
Rasim Yılmaz
Şiir > Aşk ve Romantizm
Yazamadım
Hasan Pamuk
Deneme > Sevgi ve Aşk
Yine de Sana Dair
İbrahim Kilik
Şiir > Aşk ve Romantizm
Hangi Yalnızlığa Gitsem
NUH KENİŞ
Şiir > Aşk ve Romantizm
Talihim
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Karmaya Daha Var
Alp Şahin
Öykü > Bireysel
Hadi Be...
demir can
Şiir > Anı
İnsanın En Büyük Eksiği
suat engin yılmz
Eleştiri > Günlük Olaylar
Gideceğim Ülke Sensin
NUH KENİŞ
Şiir > Aşk ve Romantizm
Ah Efendim...
demir can
Şiir > Anı
Ürkü...
Servet Alkan
Şiir > Lirik
Çeşni...
Servet Alkan
Şiir > Modern
Kırmızı Çizgi
NUH KENİŞ
Şiir > Aşk ve Romantizm
Kalbimde Atış Ol
NUH KENİŞ
Şiir > Aşk ve Romantizm| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |


İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2014 | © , 2014
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.